TW Andersen Holding ApS

CVR 45159930
OversigtRegnskabNøgletalKreditscoreRollerEjereNyhederHistorik

Regnskabsoversigt

Seneste 2 år, tkr.

Resultatregnskab

(tkr.)
01.10 — 30.09
Post2023/242024/25
ValutakodeValutaDKKDKK
NettoomsætningOmsætning1.335.5951.292.969
VareforbrugVareforbrug-1.029.171-983.352
Øvrige omkostningerØvr. omk.-29.711-33.724
BruttofortjenesteBrutto306.424309.617
Andre driftsindtægterAndre drift.14.17917.009
PersonaleomkostningerPersonale-122.896-130.294
AfskrivningerAfskriv.—-890
Forsknings- og udviklingsomkostningerF&U omk.——
KapacitetsomkostningerKapacitet43.89050.733
Primært resultat (EBIT)EBIT290.892292.902
Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomhederKap. tilkn.00
Indtægter af kapitalandele i associerede virksomhederKap. assoc.1.236-1.586
Finansielle indtægterFin. indtægt223.71392.508
Finansielle udgifterFin. udgift-532-1.762
Andre finansielle indtægter eller udgifter nettoAndre fin.——
Finansielle poster nettoFin. netto223.18190.746
Ordinært resultatOrd. resultat515.309382.062
Ekstraordinære posterEkstraord.——
Resultat før skatFør skat515.309382.062
Skat af årets resultatSkat-114.462-81.545
Heraf aktuel skatAktuel skat-110.669-70.348
Årets resultatResultat400.847300.517
Heraf overført til næste årOverført4.0013.013

Balance

(tkr.)
01.10 — 30.09
Post2023/242024/25
ValutakodeValutaDKKDKK
GoodwillGoodwill6.3175.427
Øvrige immaterielle anlægsaktiverØvr. immat.——
Immaterielle anlægsaktiver i altImmat. i alt6.3175.427
Grunde og bygningerGrunde/byg.82.76779.857
InvesteringsejendommeInv.ejend.——
Andre anlæg og driftsmidlerDriftsmidler3.0702.822
Øvrige materielle anlægsaktiverØvr. mat.—4.019
Materielle anlægsaktiver i altMat. i alt85.83786.698
KapitalandeleKap.andele138.363138.374
Langfristede tilgodehavenderLangfr. tilg.28.34727.424
Andre langfristede kapitalandeleAndre kap.213.424300.314
DepositaDeposita133133
Andre langfristede finansielle anlægsaktiverØvr. langfr.213.424300.314
Finansielle anlægsaktiver i altFin. anlæg380.267466.245
Anlægsaktiver i altAnlæg i alt472.421558.370
VarebeholdningerVarebeh.12.63012.325
Heraf råvarer og hjælpematerialerRåvarer12.14511.707
Heraf fremstillede varer og handelsvarerHandelsvarer485618
Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelserTilgodehav.93.727140.935
Tilgodehavender hos nærtstående parterTilg. nærstå.5.0005.000
Andre tilgodehavenderAndre tilg.16.29445.122
Tilgodehavender i altTilg. i alt121.203198.845
PeriodeafgrænsningsposterPeriodeafgr.6.1827.788
VærdipapirerVærdipap.1.267.6181.337.888
Likvide midlerLikvider148.958214.180
Omsætningsaktiver i altOmsætn. i alt1.550.4091.763.238
Status balanceAktiver i alt2.022.8302.321.608
SelskabskapitalSelskabskap.4040
Overkurs ved emissionOverkurs0—
Overført resultatOverført res.17.85520.868
UdbytteUdbytte——
Øvrige reserverØvr. reserver00
Egenkapital før minoritetsinteressernes andelEgenkap. før17.89520.908
Minoritetsinteressernes andelMinoritet1.772.3642.021.359
Egenkapital i altEgenkap. i alt1.790.2592.042.267
Udskudt skatUdskudt skat3.70314.900
HensættelseHensættelse20.05223.942
Langfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (L)——
Langfristet gæld til bankerLangfr. bank——
Langfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (L)——
Langfristet gæld til ledelse og kapitalejereLedelse (L)——
Anden langfristet gældAnden langfr.——
Ansvarlig lånekapital (Samlepost)Ansv. lån——
Langfristet gæld i altLangfr. i alt94.51654.829
Kortfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (K)—16.568
Kortfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (K)——
Kortfristet gæld til bankerKortfr. bank——
SelskabsskatSelskabsskat—0
VarekreditorerVarekred.93.072167.546
Anden gældAnden gæld24.93116.456
Kortfristede hensættelserKortfr. hens.——
Kortfristet gæld i altKortfr. i alt118.003200.570
Forpligtelser i altForpligt. i alt212.519255.399
Passiver i altPassiver i alt2.022.8302.321.608

Andet

01.10 — 30.09
Post2023/242024/25
Antal ansatteAnsatte157162

Ofte Stillede Spørgsmål

Årsrapporten for 2025 viser en omsætning på 1,3 mia. kr., et overskud på 300,5 mio. kr., en egenkapital på 2,0 mia. kr. for TW Andersen Holding ApS.

Omsætningen i TW Andersen Holding ApS er faldet fra 1,3 mia. kr. i 2024 til 1,3 mia. kr. i 2025 — en nedgang på 3,2%.

I 2025 endte TW Andersen Holding ApS med et overskud på 300,5 mio. kr., en forværring sammenlignet med 400,8 mio. kr. i 2024.

Egenkapitalen i TW Andersen Holding ApS er 2,0 mia. kr. i 2025 — en stigning fra 1,8 mia. kr. i 2024.

De samlede aktiver i TW Andersen Holding ApS udgjorde 2,3 mia. kr. i 2025, heraf 2,0 mia. kr. i egenkapital.

Relaterede Sider