Thalbitzer Holding ApS

Opløst efter spaltning
CVR 20242590
OversigtRegnskabNøgletalKreditscoreRollerEjereNyhederHistorik

Regnskabsoversigt

Seneste 5 år, tkr.

Resultatregnskab

(tkr.)
01.01 — 31.12
Post20142015201620172018
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
NettoomsætningOmsætning—————
VareforbrugVareforbrug—————
Øvrige omkostningerØvr. omk.—————
BruttofortjenesteBrutto13.10810.28510.91113.21513.075
PersonaleomkostningerPersonale-7.036-6.639-6.288-6.477-7.009
AfskrivningerAfskriv.-332-703-127-199-417
Forsknings- og udviklingsomkostningerF&U omk.—————
KapacitetsomkostningerKapacitet13500050
Primært resultat (EBIT)EBIT5.7272.8944.4956.5385.599
Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomhederKap. tilkn.003.10200
Finansielle indtægterFin. indtægt7632.3582.0881.297599
Finansielle udgifterFin. udgift-881-622-1.501-737-2.420
Andre finansielle indtægter eller udgifter nettoAndre fin.—————
Finansielle poster nettoFin. netto-1181.736586560-1.821
Ordinært resultatOrd. resultat5.6094.6295.0827.0983.777
Ekstraordinære posterEkstraord.—————
Resultat før skatFør skat5.6094.6295.0827.0983.777
Skat af årets resultatSkat-1.371-1.231-1.129-1.561-839
Årets resultatResultat4.2383.3983.9535.5372.939

Balance

(tkr.)
01.01 — 31.12
Post20142015201620172018
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
GoodwillGoodwill00000
Øvrige immaterielle anlægsaktiverØvr. immat.—————
Immaterielle anlægsaktiver i altImmat. i alt00000
Grunde og bygningerGrunde/byg.8.56510.12810.0419.9488.315
InvesteringsejendommeInv.ejend.—————
Andre anlæg og driftsmidlerDriftsmidler379136953551.214
Øvrige materielle anlægsaktiverØvr. mat.—————
Materielle anlægsaktiver i altMat. i alt8.94410.26410.13610.3039.529
KapitalandeleKap.andele00000
Langfristede tilgodehavenderLangfr. tilg.215217217220222
Andre langfristede kapitalandeleAndre kap.140159000
DepositaDeposita—————
Andre langfristede finansielle anlægsaktiverØvr. langfr.140159000
Finansielle anlægsaktiver i altFin. anlæg355375217220222
Anlægsaktiver i altAnlæg i alt9.29910.63910.35310.5239.750
VarebeholdningerVarebeh.24.42320.03824.16324.62820.313
Heraf råvarer og hjælpematerialerRåvarer—————
Heraf fremstillede varer og handelsvarerHandelsvarer23.94018.81522.72223.24918.926
Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelserTilgodehav.10.9577.0498.82313.35816.365
Tilgodehavender hos nærtstående parterTilg. nærstå.00000
Andre tilgodehavenderAndre tilg.163371807743
Tilgodehavender i altTilg. i alt11.1307.0959.01413.45016.417
PeriodeafgrænsningsposterPeriodeafgr.9910159
VærdipapirerVærdipap.8.55314.65814.94712.01820.134
Likvide midlerLikvider4.2201.8221.8225.8067.210
Omsætningsaktiver i altOmsætn. i alt48.32643.61453.93062.97764.415
Status balanceAktiver i alt57.62554.25264.28373.50074.166
SelskabskapitalSelskabskap.125125125125125
Overkurs ved emissionOverkurs—————
Overført resultatOverført res.26.81529.87732.92138.16241.192
UdbytteUdbytte100101103106108
Øvrige reserverØvr. reserver00000
Egenkapital før minoritetsinteressernes andelEgenkap. før27.04028.34733.14938.39341.425
Minoritetsinteressernes andelMinoritet—1.7561.6621.7231.480
Egenkapital i altEgenkap. i alt27.04030.10334.81140.11642.905
Udskudt skatUdskudt skat1039158197242
HensættelseHensættelse9539158197242
Langfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (L)5.3165.1946.07611.9464.712
Langfristet gæld til bankerLangfr. bank—————
Langfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (L)—————
Langfristet gæld til ledelse og kapitalejereLedelse (L)—————
Anden langfristet gældAnden langfr.2.5000———
Ansvarlig lånekapital (Samlepost)Ansv. lån—————
Langfristet gæld i altLangfr. i alt7.8165.1946.07611.9464.712
Kortfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (K)—0000
Kortfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (K)—————
Kortfristet gæld til bankerKortfr. bank14.68010.67115.25818.07620.589
SelskabsskatSelskabsskat884248496976189
VarekreditorerVarekred.2.2082.3514.4993.995974
Anden gældAnden gæld4.9013.8912.9862304.555
Kortfristede hensættelserKortfr. hens.—————
Kortfristet gæld i altKortfr. i alt22.67317.16123.23927.21426.307
Forpligtelser i altForpligt. i alt30.48922.35529.31533.18731.019
Passiver i altPassiver i alt57.62554.25264.28373.50074.166

Andet

01.01 — 31.12
Post20142015201620172018
Antal ansatteAnsatte—————

Ofte Stillede Spørgsmål

Årsrapporten for 2018 viser en bruttofortjeneste på 13,1 mio. kr., et overskud på 2,9 mio. kr., en egenkapital på 42,9 mio. kr. for THALBITZER HOLDING ApS. Virksomheden er opløst efter spaltning.

I 2018 endte THALBITZER HOLDING ApS med et overskud på 2,9 mio. kr., en forværring sammenlignet med 5,5 mio. kr. i 2017. Virksomheden er opløst efter spaltning.

Egenkapitalen i THALBITZER HOLDING ApS var 42,9 mio. kr. i 2018 — en stigning fra 40,1 mio. kr. i 2017. Virksomheden er opløst efter spaltning.

De samlede aktiver i THALBITZER HOLDING ApS udgjorde 74,2 mio. kr. i 2018, heraf 42,9 mio. kr. i egenkapital. Virksomheden er opløst efter spaltning.

Relaterede Sider