Sonas Midco ApS

CVR 41908033
OversigtRegnskabNøgletalKreditscoreRollerEjereNyhederHistorik

Regnskabsoversigt

Seneste 5 år, tkr.

Resultatregnskab

(tkr.)
01.01 — 31.12
Post20212022202320242025
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
NettoomsætningOmsætning203.105266.045281.129315.175214.916
VareforbrugVareforbrug-137.771-157.996-137.498-164.841-123.892
Øvrige omkostningerØvr. omk.-94.376-93.743-99.952-99.285-120.886
BruttofortjenesteBrutto65.333108.048143.631150.33391.024
Andre driftsindtægterAndre drift.—2.4040——
PersonaleomkostningerPersonale-48.133-69.624-95.681-111.800-128.155
AfskrivningerAfskriv.-984-1.029-72-72-42.270
Forsknings- og udviklingsomkostningerF&U omk.—————
KapacitetsomkostningerKapacitet94.37696.14799.95299.285120.886
Primært resultat (EBIT)EBIT-29.04314.30543.67951.049-29.862
Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomhederKap. tilkn.00000
Indtægter af kapitalandele i associerede virksomhederKap. assoc.———-1.179-2.559
Finansielle indtægterFin. indtægt4061.1885.5646.58955.862
Finansielle udgifterFin. udgift-16.120-15.070-21.786-28.953-33.981
Andre finansielle indtægter eller udgifter nettoAndre fin.—————
Finansielle poster nettoFin. netto-15.714-13.881-16.223-22.36421.881
Ordinært resultatOrd. resultat-44.7572.82827.45727.506-10.539
Ekstraordinære posterEkstraord.—————
Resultat før skatFør skat-44.7572.82827.45727.506-10.539
Skat af årets resultatSkat-5.823-20.509-18.672-10.464-12.778
Heraf aktuel skatAktuel skat-9.386-8.921-14.873-11.533-5.966
Årets resultatResultat-50.580-17.6818.78517.042-23.318
Heraf overført til næste årOverført———16.180-25.110

Balance

(tkr.)
01.01 — 31.12
Post20212022202320242025
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
GoodwillGoodwill771.026714.045661.786642.789600.520
Øvrige immaterielle anlægsaktiverØvr. immat.2681971252.5195.956
Immaterielle anlægsaktiver i altImmat. i alt771.294714.242661.911645.308606.475
Grunde og bygningerGrunde/byg.30.43528.17126.32928.31026.462
InvesteringsejendommeInv.ejend.—————
Andre anlæg og driftsmidlerDriftsmidler13.65913.25511.6539.9097.528
Øvrige materielle anlægsaktiverØvr. mat.—————
Materielle anlægsaktiver i altMat. i alt44.09541.42637.98238.21933.991
KapitalandeleKap.andele00012.96910.426
Langfristede tilgodehavenderLangfr. tilg.—————
Andre langfristede kapitalandeleAndre kap.2.4781.47548.002130.570187.297
DepositaDeposita4444574861.2471.351
Andre langfristede finansielle anlægsaktiverØvr. langfr.2.4781.47548.002130.570187.297
Finansielle anlægsaktiver i altFin. anlæg2.9231.93248.487144.786199.074
Anlægsaktiver i altAnlæg i alt818.312757.600748.380828.313839.540
VarebeholdningerVarebeh.—————
Heraf råvarer og hjælpematerialerRåvarer—————
Heraf fremstillede varer og handelsvarerHandelsvarer—————
Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelserTilgodehav.46.57851.95556.69059.99468.404
Tilgodehavender hos nærtstående parterTilg. nærstå.010.4074.23400
Andre tilgodehavenderAndre tilg.26.64532.76231.42835.49126.333
Tilgodehavender i altTilg. i alt73.22395.12492.35195.96796.942
PeriodeafgrænsningsposterPeriodeafgr.———4832.205
VærdipapirerVærdipap.—————
Likvide midlerLikvider59.315126.617136.93789.11748.728
Omsætningsaktiver i altOmsætn. i alt132.538221.741229.288185.085145.670
Status balanceAktiver i alt950.850979.340977.6681.013.398985.210
SelskabskapitalSelskabskap.83.81783.81783.81783.81783.817
Overkurs ved emissionOverkurs22.00022.00022.00022.00022.000
Overført resultatOverført res.532.203514.155523.167536.047508.473
UdbytteUdbytte—————
Øvrige reserverØvr. reserver———1.9234.645
Egenkapital før minoritetsinteressernes andelEgenkap. før638.020619.972628.984643.786618.936
Minoritetsinteressernes andelMinoritet-573652201.0822.874
Egenkapital i altEgenkap. i alt637.963620.337629.203644.868621.810
Udskudt skatUdskudt skat—————
HensættelseHensættelse—————
Langfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (L)10.2000——13.984
Langfristet gæld til bankerLangfr. bank—————
Langfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (L)—————
Langfristet gæld til ledelse og kapitalejereLedelse (L)—————
Anden langfristet gældAnden langfr.16.56717.48718.109——
Ansvarlig lånekapital (Samlepost)Ansv. lån—————
Langfristet gæld i altLangfr. i alt237.784230.012232.142238.689253.182
Kortfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (K)9123.78214.9062.549371
Kortfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (K)6280——617
Kortfristet gæld til bankerKortfr. bank—————
SelskabsskatSelskabsskat4.666——11.2415.181
VarekreditorerVarekred.47.08414.03520.15815.53730.342
Anden gældAnden gæld18.24391.17481.259100.51273.706
Kortfristede hensættelserKortfr. hens.—————
Kortfristet gæld i altKortfr. i alt75.103128.991116.323129.840110.217
Forpligtelser i altForpligt. i alt312.887359.003348.465368.530363.400
Passiver i altPassiver i alt950.850979.340977.6681.013.398985.210

Andet

01.01 — 31.12
Post20212022202320242025
Antal ansatteAnsatte67120124157176

Ofte Stillede Spørgsmål

Årsrapporten for 2025 viser en omsætning på 214,9 mio. kr., et underskud på 23,3 mio. kr., en egenkapital på 621,8 mio. kr. for Sonas Midco ApS.

Omsætningen i Sonas Midco ApS er faldet fra 315,2 mio. kr. i 2024 til 214,9 mio. kr. i 2025 — en nedgang på 31,8%.

I 2025 endte Sonas Midco ApS med et underskud på 23,3 mio. kr., en forværring sammenlignet med 17,0 mio. kr. i 2024.

Egenkapitalen i Sonas Midco ApS er 621,8 mio. kr. i 2025 — et fald fra 644,9 mio. kr. i 2024.

De samlede aktiver i Sonas Midco ApS udgjorde 985,2 mio. kr. i 2025, heraf 621,8 mio. kr. i egenkapital.

Relaterede Sider