Mindegaard FirstGen ApS

CVR 43193627
OversigtRegnskabNøgletalKreditscoreRollerEjereNyhederHistorik

Regnskabsoversigt

Seneste 5 år, tkr.

Resultatregnskab

(tkr.)
01.07 — 30.06
Post2021/222022/232023/242024/252025/26
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
NettoomsætningOmsætning1.790.6931.809.4251.465.4961.830.2921.530.747
VareforbrugVareforbrug-1.586.799-1.553.351-1.267.196-1.607.227-1.313.213
Øvrige omkostningerØvr. omk.-30.221-34.775-29.834-29.296-33.794
BruttofortjenesteBrutto203.935256.524198.680223.558218.799
Andre driftsindtægterAndre drift.414503804931.265
PersonaleomkostningerPersonale-203.829-213.071-181.683-165.525-163.075
AfskrivningerAfskriv.-8.818-10.347-6.772-7.020-6.554
Forsknings- og udviklingsomkostningerF&U omk.—————
KapacitetsomkostningerKapacitet414503804931.265
Primært resultat (EBIT)EBIT-8.71233.10610.22551.01349.170
Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomhederKap. tilkn.—0000
Finansielle indtægterFin. indtægt1894.75010.1899.8099.163
Finansielle udgifterFin. udgift-7.338-427-235-137-1.237
Andre finansielle indtægter eller udgifter nettoAndre fin.—————
Finansielle poster nettoFin. netto-7.1494.3239.9549.6727.926
Ordinært resultatOrd. resultat-15.86137.42920.17960.68557.096
Ekstraordinære posterEkstraord.—————
Resultat før skatFør skat-15.86137.42920.17960.68557.096
Skat af årets resultatSkat3.310-9.508-6.507-14.250-14.185
Heraf aktuel skatAktuel skat-7.313-1.022-15.291-5.126-25.981
Årets resultatResultat-12.55127.92113.67246.43542.911
Heraf overført til næste årOverført——258-6.51421.371

Balance

(tkr.)
01.07 — 30.06
Post2021/222022/232023/242024/252025/26
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
GoodwillGoodwill46.96743.97740.98837.99935.010
Øvrige immaterielle anlægsaktiverØvr. immat.24.49520.38118.37216.39414.762
Immaterielle anlægsaktiver i altImmat. i alt71.46264.35859.36054.39349.772
Grunde og bygningerGrunde/byg.8544.6243.4922.3601.228
InvesteringsejendommeInv.ejend.—————
Andre anlæg og driftsmidlerDriftsmidler1.8591.7983.0752.6641.587
Øvrige materielle anlægsaktiverØvr. mat.—————
Materielle anlægsaktiver i altMat. i alt2.7136.4226.5675.0242.815
KapitalandeleKap.andele00000
Langfristede tilgodehavenderLangfr. tilg.11.9396.4066.4706.5356.661
Andre langfristede kapitalandeleAndre kap.—————
DepositaDeposita2.1501.3712.1104.1923.698
Andre langfristede finansielle anlægsaktiverØvr. langfr.—————
Finansielle anlægsaktiver i altFin. anlæg14.0897.7778.58010.72710.359
Anlægsaktiver i altAnlæg i alt88.26478.55774.50770.14462.946
VarebeholdningerVarebeh.0————
Heraf råvarer og hjælpematerialerRåvarer—————
Heraf fremstillede varer og handelsvarerHandelsvarer0————
Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelserTilgodehav.163.21287.802165.390238.328210.335
Tilgodehavender hos nærtstående parterTilg. nærstå.———00
Andre tilgodehavenderAndre tilg.34.01112.88211.94511.3968.706
Tilgodehavender i altTilg. i alt447.186479.089370.641384.332297.573
PeriodeafgrænsningsposterPeriodeafgr.2.9043.6533.8974.4302.594
VærdipapirerVærdipap.31.78335.16041.78534.44140.770
Likvide midlerLikvider214.203269.492329.118391.670417.344
Omsætningsaktiver i altOmsætn. i alt693.172783.741741.544810.443755.687
Status balanceAktiver i alt781.436862.298816.051880.587818.633
SelskabskapitalSelskabskap.4040404040
Overkurs ved emissionOverkurs0————
Overført resultatOverført res.113.038119.109126.833140.960162.331
UdbytteUdbytte0008.2000
Øvrige reserverØvr. reserver—————
Egenkapital før minoritetsinteressernes andelEgenkap. før113.078119.149126.873141.000162.371
Minoritetsinteressernes andelMinoritet41.41889.63395.581119.083140.623
Egenkapital i altEgenkap. i alt154.496208.782222.454260.083302.994
Udskudt skatUdskudt skat22.46530.62121.76430.88719.328
HensættelseHensættelse52.11572.68676.26394.24791.814
Langfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (L)—————
Langfristet gæld til bankerLangfr. bank—————
Langfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (L)——000
Langfristet gæld til ledelse og kapitalejereLedelse (L)—————
Anden langfristet gældAnden langfr.—————
Ansvarlig lånekapital (Samlepost)Ansv. lån—————
Langfristet gæld i altLangfr. i alt——000
Kortfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (K)——570—
Kortfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (K)—————
Kortfristet gæld til bankerKortfr. bank—————
SelskabsskatSelskabsskat7.48239115.20320.22826.231
VarekreditorerVarekred.540.017559.136473.227496.615382.709
Anden gældAnden gæld27.32621.30328.8479.41414.885
Kortfristede hensættelserKortfr. hens.—————
Kortfristet gæld i altKortfr. i alt574.825580.830517.334526.257423.825
Forpligtelser i altForpligt. i alt574.825580.830517.334526.257423.825
Passiver i altPassiver i alt781.436862.298816.051880.587818.633

Andet

01.07 — 30.06
Post2021/222022/232023/242024/252025/26
Antal ansatteAnsatte243253210178176

Ofte Stillede Spørgsmål

Årsrapporten for 2026 viser en omsætning på 1,5 mia. kr., et overskud på 42,9 mio. kr., en egenkapital på 303,0 mio. kr. for Mindegaard FirstGen ApS.

Omsætningen i Mindegaard FirstGen ApS er faldet fra 1,8 mia. kr. i 2025 til 1,5 mia. kr. i 2026 — en nedgang på 16,4%.

I 2026 endte Mindegaard FirstGen ApS med et overskud på 42,9 mio. kr., en forværring sammenlignet med 46,4 mio. kr. i 2025.

Egenkapitalen i Mindegaard FirstGen ApS er 303,0 mio. kr. i 2026 — en stigning fra 260,1 mio. kr. i 2025.

De samlede aktiver i Mindegaard FirstGen ApS udgjorde 818,6 mio. kr. i 2026, heraf 303,0 mio. kr. i egenkapital.

Relaterede Sider