M2 Group APS

CVR 21054887
OversigtRegnskabNøgletalKreditscoreRollerEjereNyhederHistorik

Regnskabsoversigt

Seneste 5 år, tkr.

Resultatregnskab

(tkr.)
01.01 — 31.12
Post20212022202320242025
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
NettoomsætningOmsætning—————
VareforbrugVareforbrug—————
Øvrige omkostningerØvr. omk.—————
BruttofortjenesteBrutto76.47789.79679.150103.60393.199
PersonaleomkostningerPersonale-72.740-100.100-96.614-97.919-95.541
AfskrivningerAfskriv.-2.882-2.788-4.207-5.095-2.146
Forsknings- og udviklingsomkostningerF&U omk.—————
KapacitetsomkostningerKapacitet—————
Primært resultat (EBIT)EBIT855-13.092-21.671589-4.488
Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomhederKap. tilkn.00000
Indtægter af kapitalandele i associerede virksomhederKap. assoc.-3.295-3.400-791-5482.383
Finansielle indtægterFin. indtægt2.3394.3274229.83512.143
Finansielle udgifterFin. udgift-1.822-4.996-5.354-3.939-15.770
Andre finansielle indtægter eller udgifter nettoAndre fin.—————
Finansielle poster nettoFin. netto517-669-4.9325.896-3.627
Ordinært resultatOrd. resultat-1.923-17.161-27.3945.937-5.732
Ekstraordinære posterEkstraord.—————
Resultat før skatFør skat-1.923-17.161-27.3945.937-5.732
Skat af årets resultatSkat-771-1.951855-181-457
Årets resultatResultat-2.694-19.112-24.8295.756-6.189
Heraf overført til næste årOverført——-2.3756.0603.279

Balance

(tkr.)
01.01 — 31.12
Post20212022202320242025
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
GoodwillGoodwill—————
Øvrige immaterielle anlægsaktiverØvr. immat.2.0642.6754.236—724
Immaterielle anlægsaktiver i altImmat. i alt2.0642.6754.2360724
Grunde og bygningerGrunde/byg.—————
InvesteringsejendommeInv.ejend.—————
Andre anlæg og driftsmidlerDriftsmidler3.2694.9394.1342741.696
Øvrige materielle anlægsaktiverØvr. mat.—————
Materielle anlægsaktiver i altMat. i alt3.2694.9394.1342741.696
KapitalandeleKap.andele4.16764164139.502624
Langfristede tilgodehavenderLangfr. tilg.—8.1848.23006.740
Andre langfristede kapitalandeleAndre kap.9.0008.4008.4007.100712
DepositaDeposita—————
Andre langfristede finansielle anlægsaktiverØvr. langfr.9.0008.4008.4007.100712
Finansielle anlægsaktiver i altFin. anlæg20.89217.22517.27146.6028.076
Anlægsaktiver i altAnlæg i alt26.22524.83925.64146.87610.496
VarebeholdningerVarebeh.10——0—
Heraf råvarer og hjælpematerialerRåvarer—————
Heraf fremstillede varer og handelsvarerHandelsvarer10550—
Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelserTilgodehav.17.93216.94616.474019.759
Tilgodehavender hos nærtstående parterTilg. nærstå.3.0871.7119517.5182.903
Andre tilgodehavenderAndre tilg.12.15310.64911.2782.52114.520
Tilgodehavender i altTilg. i alt29.86238.15331.36610.03943.172
PeriodeafgrænsningsposterPeriodeafgr.4.4158.8472.66305.990
VærdipapirerVærdipap.9.3727.6147.123180827
Likvide midlerLikvider12.1786.0584.0765.3877.999
Omsætningsaktiver i altOmsætn. i alt51.42251.83042.57015.60651.998
Status balanceAktiver i alt77.64776.66968.21162.48262.494
SelskabskapitalSelskabskap.500500500500500
Overkurs ved emissionOverkurs—————
Overført resultatOverført res.35.14918.129-6.700-4.141-3.285
UdbytteUdbytte3.5000000
Øvrige reserverØvr. reserver-2394922.1370136
Egenkapital før minoritetsinteressernes andelEgenkap. før38.91019.121-4.063-3.641-2.649
Minoritetsinteressernes andelMinoritet2.1392.602-6350-3.801
Egenkapital i altEgenkap. i alt41.04921.723-4.698-3.641-6.450
Udskudt skatUdskudt skat5961.7271470—
HensættelseHensættelse5961.72714716.913—
Langfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (L)—————
Langfristet gæld til bankerLangfr. bank—————
Langfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (L)—————
Langfristet gæld til ledelse og kapitalejereLedelse (L)—————
Anden langfristet gældAnden langfr.5.0893.268———
Ansvarlig lånekapital (Samlepost)Ansv. lån—————
Langfristet gæld i altLangfr. i alt5.0893.2683.60103.595
Kortfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (K)00040.3400
Kortfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (K)—————
Kortfristet gæld til bankerKortfr. bank2283.60516.56206.843
SelskabsskatSelskabsskat1.2283243700
VarekreditorerVarekred.16.18931.45136.461039.942
Anden gældAnden gæld13.26814.57116.1018.87018.564
Kortfristede hensættelserKortfr. hens.—————
Kortfristet gæld i altKortfr. i alt30.91349.95169.16149.21065.349
Forpligtelser i altForpligt. i alt36.00253.21972.76249.210—
Passiver i altPassiver i alt77.64776.66968.21162.48262.494

Andet

01.01 — 31.12
Post20212022202320242025
Antal ansatteAnsatte276403419365276

Ofte Stillede Spørgsmål

Årsrapporten for 2025 viser en bruttofortjeneste på 93,2 mio. kr., et underskud på 6,2 mio. kr., en egenkapital på -6,5 mio. kr. for M2 GROUP APS.

I 2025 endte M2 GROUP APS med et underskud på 6,2 mio. kr., en forværring sammenlignet med 5,8 mio. kr. i 2024.

Egenkapitalen i M2 GROUP APS er -6,5 mio. kr. i 2025 — et fald fra -3,6 mio. kr. i 2024. Negativ egenkapital er et advarselstegn og kan påvirke kreditvurderingen negativt.

De samlede aktiver i M2 GROUP APS udgjorde 62,5 mio. kr. i 2025, heraf -6,5 mio. kr. i egenkapital.

Relaterede Sider