GEV Amba

CVR 26612330
OversigtRegnskabNøgletalKreditscoreRollerEjereNyhederHistorik

Regnskabsoversigt

Seneste 5 år, tkr.

Resultatregnskab

(tkr.)
01.01 — 31.12
Post20212022202320242025
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
NettoomsætningOmsætning72.48873.83387.51697.595136.397
VareforbrugVareforbrug-50.662-64.665-60.849-63.035-91.374
Øvrige omkostningerØvr. omk.-9.166-10.747-9.712-12.064-56.151
BruttofortjenesteBrutto38.95039.67231.58490.11045.912
Andre driftsindtægterAndre drift.511.03914.54262.816889
PersonaleomkostningerPersonale-19.901-21.462-22.010-24.936-26.963
AfskrivningerAfskriv.-18.821-18.598-16.815-19.554-21.022
Forsknings- og udviklingsomkostningerF&U omk.—————
KapacitetsomkostningerKapacitet1581.15714.61163.099889
Værdireguleringer af investeringsejendommeVærdireg.-2.239-7492.378387—
Primært resultat (EBIT)EBIT-2.118-1.256-4.93245.725-2.074
Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomhederKap. tilkn.00000
Indtægter af kapitalandele i associerede virksomhederKap. assoc.-837192.8722.2530
Finansielle indtægterFin. indtægt4.9905.95110.60615.69916.871
Finansielle udgifterFin. udgift-1.292-20.036-1.364-3.356-5.273
Andre finansielle indtægter eller udgifter nettoAndre fin.—————
Finansielle poster nettoFin. netto3.698-14.0859.24212.34311.598
Ordinært resultatOrd. resultat58-16.0625.74159.1949.525
Ekstraordinære posterEkstraord.—————
Resultat før skatFør skat58-16.0625.74159.1949.525
Skat af årets resultatSkat—30-1140
Årets resultatResultat58-16.0595.74159.0809.525
Heraf overført til næste årOverført——5.74159.0809.525

Balance

(tkr.)
01.01 — 31.12
Post20212022202320242025
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
GoodwillGoodwill————0
Øvrige immaterielle anlægsaktiverØvr. immat.—941.5901.8591.992
Immaterielle anlægsaktiver i altImmat. i alt—941.5901.8591.992
Grunde og bygningerGrunde/byg.37.63336.97636.46741.86841.269
InvesteringsejendommeInv.ejend.—————
Andre anlæg og driftsmidlerDriftsmidler231.826225.868223.380261.124248.847
Øvrige materielle anlægsaktiverØvr. mat.8.87812.30928.24926.15286.005
Materielle anlægsaktiver i altMat. i alt278.336275.153288.095329.144376.121
KapitalandeleKap.andele0007.9060
Langfristede tilgodehavenderLangfr. tilg.8.4006.9605.5204.0802.640
Andre langfristede kapitalandeleAndre kap.1515151515
DepositaDeposita—————
Andre langfristede finansielle anlægsaktiverØvr. langfr.1515151515
Finansielle anlægsaktiver i altFin. anlæg31.78031.05932.49019.94815.955
Anlægsaktiver i altAnlæg i alt310.116306.305322.176350.950394.068
VarebeholdningerVarebeh.1.3741.7991.4671.4981.937
Heraf råvarer og hjælpematerialerRåvarer1.1451.5181.4671.4981.937
Heraf fremstillede varer og handelsvarerHandelsvarer—————
Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelserTilgodehav.43.66841.67043.35953.50364.813
Tilgodehavender hos nærtstående parterTilg. nærstå.0000—
Andre tilgodehavenderAndre tilg.15.8544.2094.84421.77210.151
Tilgodehavender i altTilg. i alt61.07566.02557.62780.09378.377
PeriodeafgrænsningsposterPeriodeafgr.02324483180
VærdipapirerVærdipap.105.52490.549100.968112.162153.002
Likvide midlerLikvider19239124452.39415.031
Omsætningsaktiver i altOmsætn. i alt168.165158.764160.306246.148248.348
Status balanceAktiver i alt478.281465.069482.482597.098642.416
SelskabskapitalSelskabskap.256.881256.881256.881256.881256.881
Overkurs ved emissionOverkurs—————
Overført resultatOverført res.-71.760-87.819-82.077-21.474-15.924
UdbytteUdbytte—————
Øvrige reserverØvr. reserver————869
Egenkapital før minoritetsinteressernes andelEgenkap. før185.122169.063174.804235.407241.826
Minoritetsinteressernes andelMinoritet—————
Egenkapital i altEgenkap. i alt185.122169.063174.804235.407241.826
Udskudt skatUdskudt skat—————
HensættelseHensættelse————92.451
Langfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (L)25.10722.25019.37217.25866.590
Langfristet gæld til bankerLangfr. bank—————
Langfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (L)—————
Langfristet gæld til ledelse og kapitalejereLedelse (L)—————
Anden langfristet gældAnden langfr.0————
Ansvarlig lånekapital (Samlepost)Ansv. lån—————
Langfristet gæld i altLangfr. i alt213.840208.031201.579291.660192.591
Kortfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (K)00—8.2790
Kortfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (K)————1.506
Kortfristet gæld til bankerKortfr. bank9.36127.16932.698045.752
SelskabsskatSelskabsskat—————
VarekreditorerVarekred.25.61335.63342.97033.41538.356
Anden gældAnden gæld38.87025.17330.43128.33722.638
Kortfristede hensættelserKortfr. hens.—————
Kortfristet gæld i altKortfr. i alt79.31987.975106.09970.031115.548
Forpligtelser i altForpligt. i alt293.159296.006307.678361.691308.139
Passiver i altPassiver i alt478.281465.069482.482597.098642.416

Andet

01.01 — 31.12
Post20212022202320242025
Antal ansatteAnsatte3637353839

Ofte Stillede Spørgsmål

Årsrapporten for 2025 viser en omsætning på 136,4 mio. kr., et overskud på 9,5 mio. kr., en egenkapital på 241,8 mio. kr. for GEV AMBA.

Omsætningen i GEV AMBA er vokset fra 97,6 mio. kr. i 2024 til 136,4 mio. kr. i 2025 — en stigning på 39,8%.

I 2025 endte GEV AMBA med et overskud på 9,5 mio. kr., en forværring sammenlignet med 59,1 mio. kr. i 2024.

Egenkapitalen i GEV AMBA er 241,8 mio. kr. i 2025 — en stigning fra 235,4 mio. kr. i 2024.

De samlede aktiver i GEV AMBA udgjorde 642,4 mio. kr. i 2025, heraf 241,8 mio. kr. i egenkapital.

Relaterede Sider