FGP Holding ApS

CVR 19991202
OversigtRegnskabNøgletalKreditscoreRollerEjereNyhederHistorik

Regnskabsoversigt

Seneste 5 år, tkr.

Resultatregnskab

(tkr.)
01.07 — 30.06
Post2020/212021/222022/232023/242024/25
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
NettoomsætningOmsætning—————
VareforbrugVareforbrug—————
Øvrige omkostningerØvr. omk.—————
BruttofortjenesteBrutto12.0158.81510.07112.2706.789
PersonaleomkostningerPersonale-2.024-2.227-1.988-1.773-986
AfskrivningerAfskriv.-2.198-2.419-2.156-2.225-830
Forsknings- og udviklingsomkostningerF&U omk.—————
KapacitetsomkostningerKapacitet230120—
Primært resultat (EBIT)EBIT7.7684.1695.9158.2724.974
Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomhederKap. tilkn.00002.996
Finansielle indtægterFin. indtægt6.2536273.0715.8952.776
Finansielle udgifterFin. udgift-113-2.814-102-240-94
Andre finansielle indtægter eller udgifter nettoAndre fin.—————
Finansielle poster nettoFin. netto6.140-2.1872.9695.6552.682
Ordinært resultatOrd. resultat13.9081.9828.88413.92710.651
Ekstraordinære posterEkstraord.—————
Resultat før skatFør skat13.9081.9828.88413.92710.651
Skat af årets resultatSkat-3.118-510-1.987-3.043-710
Heraf aktuel skatAktuel skat-3.103-35-1.945-2.527-490
Årets resultatResultat8.4042115.0828.48610.855
Heraf overført til næste årOverført———8.486905

Balance

(tkr.)
01.07 — 30.06
Post2020/212021/222022/232023/242024/25
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
GoodwillGoodwill————692
Øvrige immaterielle anlægsaktiverØvr. immat.—————
Immaterielle anlægsaktiver i altImmat. i alt————692
Grunde og bygningerGrunde/byg.1.6201.6871.5943.0981.526
InvesteringsejendommeInv.ejend.—————
Andre anlæg og driftsmidlerDriftsmidler14.35711.97615.42114.8429.400
Øvrige materielle anlægsaktiverØvr. mat.—1.4353550—
Materielle anlægsaktiver i altMat. i alt15.97715.09717.37017.94010.926
KapitalandeleKap.andele00000
Langfristede tilgodehavenderLangfr. tilg.2.8302.8451.5021.5630
Andre langfristede kapitalandeleAndre kap.—————
DepositaDeposita—————
Andre langfristede finansielle anlægsaktiverØvr. langfr.—————
Finansielle anlægsaktiver i altFin. anlæg2.8302.8451.5021.5630
Anlægsaktiver i altAnlæg i alt18.80717.94218.87219.50311.619
VarebeholdningerVarebeh.4.3895.9175.0963.228833
Heraf råvarer og hjælpematerialerRåvarer1.0641.4791.191869833
Heraf fremstillede varer og handelsvarerHandelsvarer3.3244.4383.9042.3590
Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelserTilgodehav.22.54015.54516.55727.1082.105
Tilgodehavender hos nærtstående parterTilg. nærstå.0000—
Andre tilgodehavenderAndre tilg.5.3183.2881.10682111.070
Tilgodehavender i altTilg. i alt27.90618.88617.66728.01815.017
PeriodeafgrænsningsposterPeriodeafgr.4753489270
VærdipapirerVærdipap.25.57123.94627.03236.83434.014
Likvide midlerLikvider44283642591.902
Omsætningsaktiver i altOmsætn. i alt57.90949.03249.85868.33951.767
Status balanceAktiver i alt76.71666.97468.73187.84263.386
SelskabskapitalSelskabskap.200200200200200
Overkurs ved emissionOverkurs—————
Overført resultatOverført res.43.31243.52348.60557.09155.685
UdbytteUdbytte0———9.950
Øvrige reserverØvr. reserver00000
Egenkapital før minoritetsinteressernes andelEgenkap. før36.62838.37944.44650.53455.885
Minoritetsinteressernes andelMinoritet6.8845.3444.3596.757-1.764
Egenkapital i altEgenkap. i alt43.51243.72348.80557.29154.121
Udskudt skatUdskudt skat—1962387830
HensættelseHensættelse—1962387830
Langfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (L)—————
Langfristet gæld til bankerLangfr. bank—————
Langfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (L)1.0521.057000
Langfristet gæld til ledelse og kapitalejereLedelse (L)—————
Anden langfristet gældAnden langfr.——1.365——
Ansvarlig lånekapital (Samlepost)Ansv. lån—————
Langfristet gæld i altLangfr. i alt3.2442.7263.9494.9973.280
Kortfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (K)165173146120123
Kortfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (K)—————
Kortfristet gæld til bankerKortfr. bank6.8283.329633.093190
SelskabsskatSelskabsskat2.6439091.737
VarekreditorerVarekred.8.6688.3638.05412.349933
Anden gældAnden gæld4.7733.1103.1152.4423.002
Kortfristede hensættelserKortfr. hens.—————
Kortfristet gæld i altKortfr. i alt23.07614.98411.37918.0145.985
Forpligtelser i altForpligt. i alt26.32017.71015.32823.0119.265
Passiver i altPassiver i alt76.71666.97468.73187.84263.386

Andet

01.07 — 30.06
Post2020/212021/222022/232023/242024/25
Antal ansatteAnsatte65442

Ofte Stillede Spørgsmål

Årsrapporten for 2025 viser en bruttofortjeneste på 6,8 mio. kr., et overskud på 10,9 mio. kr., en egenkapital på 54,1 mio. kr. for FGP Holding ApS.

I 2025 endte FGP Holding ApS med et overskud på 10,9 mio. kr., en forbedring sammenlignet med 8,5 mio. kr. i 2024.

Egenkapitalen i FGP Holding ApS er 54,1 mio. kr. i 2025 — et fald fra 57,3 mio. kr. i 2024.

De samlede aktiver i FGP Holding ApS udgjorde 63,4 mio. kr. i 2025, heraf 54,1 mio. kr. i egenkapital.

Relaterede Sider