Største virksomheder i Thisted efter resultat
Største virksomheder i Thisted sorteret efter resultat. Baunen Holding 1 ApS topper med 231,2 mio. kr., fulgt af CSK STÅLINDUSTRI A/S (205,6 mio. kr.) og DRAGSBÆK A/S (191,7 mio. kr.). I alt 500 virksomheder fra Thisted indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 3. november 2026.
| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Baunen Holding 1 ApS | 231,2 mio. kr. | 833,6 mio. kr. | — | 8,8 | Thisted |
| 2 | CSK STÅLINDUSTRI A/S | 205,6 mio. kr. | 818,3 mio. kr. | 297 | 9,8 | Thisted |
| 3 | DRAGSBÆK A/S | 191,7 mio. kr. | 1,9 mia. kr. | 149 | 9,1 | Thisted |
| 4 | CARSTEN S. KRISTENSEN HOLDING ApS | 166,1 mio. kr. | -16.638 kr. | — | 8,7 | Thisted |
| 5 | A/S CESTE HOLDING | 119,0 mio. kr. | -674.879 kr. | 3 | 8,0 | Thisted |
| 6 | GRETHE OG JØRGEN P. BORNERUPS FOND | 118,6 mio. kr. | -130.658 kr. | 6 | 8,0 | Thisted |
| 7 | JABI HOLDING ApS | 112,3 mio. kr. | 1,5 mia. kr. | 1 | 8,6 | Thisted |
| 8 | NETIP A/S | 53,8 mio. kr. | 234,3 mio. kr. | 264 | 9,0 | Thisted |
| 9 | THY-MORS ENERGI HOLDING A/S | 48,4 mio. kr. | 15,5 mio. kr. | 43 | 8,4 | Thisted |
| 10 | THY-MORS ENERGI A.M.B.A. | 46,9 mio. kr. | 224,8 mio. kr. | 2 | 8,4 | Thisted |
| 11 | IDEALCOMBI A/S | 40,8 mio. kr. | 534,7 mio. kr. | 376 | 9,5 | Hurup Thy |
| 12 | J. A. PLASTINDUSTRI ApS | 40,1 mio. kr. | 62,0 mio. kr. | 56 | 8,3 | Bedsted Thy |
| 13 | MASØ HOLDING HURUP ApS | 34,8 mio. kr. | -13.667 kr. | — | 7,1 | Hurup Thy |
| 14 | MN Holding 2018 ApS | 34,7 mio. kr. | -10.845 kr. | — | 7,5 | Thisted |
| 15 | MISØ HOLDING HURUP ApS | 34,1 mio. kr. | -104.145 kr. | — | 7,6 | Hurup Thy |
| 16 | NETSELSKABET ELVÆRK A/S | 32,3 mio. kr. | 117,6 mio. kr. | 47 | 8,4 | Thisted |
| 17 | Nordthy A/S | 27,5 mio. kr. | 884,5 mio. kr. | 175 | 7,3 | Thisted |
| 18 | Thy Spildevand A/S | 23,8 mio. kr. | 97,8 mio. kr. | — | 8,7 | Thisted |
| 19 | JELEA Holding ApS | 23,5 mio. kr. | -82.142 kr. | 1 | 6,8 | Snedsted |
| 20 | VBH HOLDING ApS | 23,5 mio. kr. | -8.443 kr. | — | 7,9 | Thisted |
| 21 | EH HOLDING HURUP 1 ApS | 22,7 mio. kr. | -47.932 kr. | 1 | 8,0 | Hurup Thy |
| 22 | Ciao Holding ApS | 21,4 mio. kr. | -8.471 kr. | — | 6,3 | Thisted |
| 23 | A/S G. HILLGAARD. NR. VORUPØR | 20,3 mio. kr. | 135,5 mio. kr. | 179 | 8,4 | Thisted |
| 24 | JAMMERBUGTENS FERIEHUSUDLEJNING A/S | 18,3 mio. kr. | 63,2 mio. kr. | 414 | 8,5 | Thisted |
| 25 | ENERGRID A/S | 18,0 mio. kr. | 51,4 mio. kr. | 42 | 8,2 | Thisted |
| 26 | MANDARIN INVEST CONSULT ApS | 15,0 mio. kr. | -70.976 kr. | 2 | 7,9 | Snedsted |
| 27 | Skinnerupgaard ApS | 14,5 mio. kr. | 35,7 mio. kr. | 16 | 6,7 | Thisted |
| 28 | SKINNERUPGAARD HOLDING APS | 14,4 mio. kr. | -7.369 kr. | — | 6,7 | Thisted |
| 29 | LINGBANK HOLDING ApS | 14,2 mio. kr. | -701.443 kr. | 1 | 7,6 | Hanstholm |
| 30 | MIDAL HOLDING ApS | 14,1 mio. kr. | -318.356 kr. | — | 7,8 | Thisted |
| 31 | SEAWELL HOLDING A/S | 14,0 mio. kr. | 687,3 mio. kr. | — | 8,0 | Hanstholm |
| 32 | Be-Ge Seating A/S | 13,2 mio. kr. | 94,6 mio. kr. | 51 | 8,8 | Frøstrup |
| 33 | RSM DANMARK STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB | 13,1 mio. kr. | 222,2 mio. kr. | 250 | 7,3 | Thisted |
| 34 | Seawell Holding 2 ApS | 12,7 mio. kr. | -12.125 kr. | — | 7,7 | Hanstholm |
| 35 | Hobbydrivhuse A/S | 11,7 mio. kr. | 21,1 mio. kr. | 4 | 7,9 | Thisted |
| 36 | KK Metal P/S | 11,7 mio. kr. | 45,0 mio. kr. | 48 | 8,3 | Snedsted |
| 37 | MONDO MAR MARINE FOODS ApS | 11,3 mio. kr. | 46,6 mio. kr. | 54 | 8,7 | Hanstholm |
| 38 | LOTTE SØRENSEN HOLDING ApS | 11,1 mio. kr. | -377.365 kr. | — | 7,8 | Thisted |
| 39 | BMN Group ApS | 10,9 mio. kr. | -13.418 kr. | — | 7,0 | Thisted |
| 40 | Thy Forsyning A/S | 10,5 mio. kr. | 235,0 mio. kr. | — | 8,4 | Thisted |
| 41 | SEA WELL A/S | 10,2 mio. kr. | 19,9 mio. kr. | 14 | 7,9 | Hanstholm |
| 42 | JAN BRUSGAARD HOLDING ApS | 9,8 mio. kr. | -71.685 kr. | 1 | 6,9 | Thisted |
| 43 | SWL INVEST ApS | 9,7 mio. kr. | 1,2 mia. kr. | — | 7,5 | Thisted |
| 44 | ENERGICENTER NORD ApS | 9,5 mio. kr. | 48,0 mio. kr. | 21 | 7,5 | Thisted |
| 45 | MSW HOLDING ApS | 9,3 mio. kr. | -32.250 kr. | — | 7,5 | Thisted |
| 46 | Jvconstruction ApS | 9,1 mio. kr. | 22,5 mio. kr. | 11 | 7,2 | Hurup Thy |
| 47 | EURONET ApS | 9,0 mio. kr. | -1,2 mio. kr. | 1 | 7,5 | Thisted |
| 48 | HCF INVEST ApS | 9,0 mio. kr. | -514.207 kr. | — | 7,9 | Thisted |
| 49 | LUXOL A/S | 8,3 mio. kr. | 18,7 mio. kr. | 10 | 7,8 | Thisted |
| 50 | Henrik Holst 2 Holding ApS | 8,2 mio. kr. | — | — | 6,9 | Thisted |
Om ranglisten for thisted
Ranglisten rangerer 500 virksomheder inden for thisted efter resultat — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er Baunen Holding 1 ApS med 231,2 mio. kr., efterfulgt af CSK STÅLINDUSTRI A/S (205,6 mio. kr.) og DRAGSBÆK A/S (191,7 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.