Største virksomheder i Thisted efter omsætning
Største virksomheder i Thisted sorteret efter omsætning. TICAN FRESH MEAT A/S topper med 6,3 mia. kr., fulgt af DRAGSBÆK A/S (1,9 mia. kr.) og JABI HOLDING ApS (1,5 mia. kr.). I alt 500 virksomheder fra Thisted indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 2. november 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | TICAN FRESH MEAT A/S | 6,3 mia. kr. | 1.633 | 8,0 | Thisted |
| 2 | DRAGSBÆK A/S | 1,9 mia. kr. | 149 | 9,1 | Thisted |
| 3 | JABI HOLDING ApS | 1,5 mia. kr. | 1 | 8,6 | Thisted |
| 4 | Dangris a.m.b.a. | 1,2 mia. kr. | 8 | 6,8 | Thisted |
| 5 | SWL INVEST ApS | 1,2 mia. kr. | — | 7,5 | Thisted |
| 6 | Nordthy A/S | 884,5 mio. kr. | 175 | 7,3 | Thisted |
| 7 | Baunen Holding 1 ApS | 833,6 mio. kr. | — | 8,8 | Thisted |
| 8 | CSK STÅLINDUSTRI A/S | 818,3 mio. kr. | 297 | 9,8 | Thisted |
| 9 | SEAWELL HOLDING A/S | 687,3 mio. kr. | — | 8,0 | Hanstholm |
| 10 | Cimbria A/S | 618,7 mio. kr. | 343 | 8,1 | Thisted |
| 11 | MEJERIGAARDEN A/S | 546,4 mio. kr. | 760 | 7,7 | Thisted |
| 12 | IDEALCOMBI A/S | 534,7 mio. kr. | 376 | 9,5 | Hurup Thy |
| 13 | NetIP TopCo A/S | 489,1 mio. kr. | — | 6,8 | Thisted |
| 14 | DOLLE A/S | 428,6 mio. kr. | 128 | 8,4 | Frøstrup |
| 15 | J. HUNDAHL TILSTED A/S | 412,3 mio. kr. | 67 | 6,5 | Thisted |
| 16 | HILDING ANDERS DANMARK A/S | 398,5 mio. kr. | 84 | 7,3 | Hurup Thy |
| 17 | Thy Forsyning A/S | 235,0 mio. kr. | — | 8,4 | Thisted |
| 18 | NETIP A/S | 234,3 mio. kr. | 264 | 9,0 | Thisted |
| 19 | THY-MORS ENERGI A.M.B.A. | 224,8 mio. kr. | 2 | 8,4 | Thisted |
| 20 | RSM DANMARK STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB | 222,2 mio. kr. | 250 | 7,3 | Thisted |
| 21 | A/S G. HILLGAARD. NR. VORUPØR | 135,5 mio. kr. | 179 | 8,4 | Thisted |
| 22 | NETSELSKABET ELVÆRK A/S | 117,6 mio. kr. | 47 | 8,4 | Thisted |
| 23 | MME Nordic A/S | 113,6 mio. kr. | 86 | 8,5 | Thisted |
| 24 | SJØRRING MASKINFABRIK A/S | 112,8 mio. kr. | 188 | 5,9 | Thisted |
| 25 | BO PETERSEN HOLDING ApS | 107,7 mio. kr. | — | 7,8 | Thisted |
| 26 | THISTED-FJERRITSLEV CEMENTVAREFABRIK A/S | 103,9 mio. kr. | 204 | 8,3 | Thisted |
| 27 | Thy Spildevand A/S | 97,8 mio. kr. | — | 8,7 | Thisted |
| 28 | Be-Ge Seating A/S | 94,6 mio. kr. | 51 | 8,8 | Frøstrup |
| 29 | Thy Recycle ApS | 86,5 mio. kr. | — | 5,0 | Thisted |
| 30 | Jysk Elteknik A/S | 74,1 mio. kr. | 120 | 8,5 | Thisted |
| 31 | JAMMERBUGTENS FERIEHUSUDLEJNING A/S | 63,2 mio. kr. | 414 | 8,5 | Thisted |
| 32 | J. A. PLASTINDUSTRI ApS | 62,0 mio. kr. | 56 | 8,3 | Bedsted Thy |
| 33 | AKTIESELSKABET THISTED BRYGHUS & THISTED MINERALVANDSFABRIK | 58,8 mio. kr. | 42 | 7,2 | Thisted |
| 34 | P. TAABBEL & CO.. HANSTHOLM A/S | 57,4 mio. kr. | 97 | 7,3 | Hanstholm |
| 35 | ENERGRID A/S | 51,4 mio. kr. | 42 | 8,2 | Thisted |
| 36 | Thy Service ApS | 50,5 mio. kr. | 73 | 6,0 | Thisted |
| 37 | TFM Transport A/S | 48,9 mio. kr. | 58 | 5,7 | Thisted |
| 38 | ENERGICENTER NORD ApS | 48,0 mio. kr. | 21 | 7,5 | Thisted |
| 39 | MONDO MAR MARINE FOODS ApS | 46,6 mio. kr. | 54 | 8,7 | Hanstholm |
| 40 | SCAN FISH DANMARK A/S | 46,3 mio. kr. | 86 | 7,5 | Hanstholm |
| 41 | KK Metal P/S | 45,0 mio. kr. | 48 | 8,3 | Snedsted |
| 42 | THY-MORS ENERGI FIBERNET A/S | 43,4 mio. kr. | 16 | 7,8 | Thisted |
| 43 | Odde Materieludlejning A/S | 39,9 mio. kr. | 15 | 5,9 | Thisted |
| 44 | KEP HOLDING ApS | 38,1 mio. kr. | — | 7,6 | Thisted |
| 45 | Thy Renseanlæg A/S | 37,4 mio. kr. | — | 8,2 | Thisted |
| 46 | KELLPO A/S | 36,9 mio. kr. | 52 | 6,4 | Thisted |
| 47 | PANDALUS A/S | 36,8 mio. kr. | 85 | 7,4 | Hanstholm |
| 48 | Skinnerupgaard ApS | 35,7 mio. kr. | 16 | 6,7 | Thisted |
| 49 | Thy Drikkevand A/S | 34,4 mio. kr. | — | 7,7 | Thisted |
| 50 | TVT A/S | 32,3 mio. kr. | 44 | 7,6 | Bedsted Thy |
Om ranglisten for thisted
Ranglisten rangerer 500 virksomheder inden for thisted efter omsætning — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er TICAN FRESH MEAT A/S med 6,3 mia. kr., efterfulgt af DRAGSBÆK A/S (1,9 mia. kr.) og JABI HOLDING ApS (1,5 mia. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.