Største virksomheder i Thisted efter ansatte
Største virksomheder i Thisted sorteret efter ansatte. Thisted Kommune topper med 4.268, fulgt af TICAN FRESH MEAT A/S (1.633) og MEJERIGAARDEN A/S (760). I alt 500 virksomheder fra Thisted indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 3. november 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Thisted Kommune | — | 4.268 | 8,9 | Thisted |
| 2 | TICAN FRESH MEAT A/S | 6,3 mia. kr. | 1.633 | 8,0 | Thisted |
| 3 | MEJERIGAARDEN A/S | 546,4 mio. kr. | 760 | 7,7 | Thisted |
| 4 | JAMMERBUGTENS FERIEHUSUDLEJNING A/S | 63,2 mio. kr. | 414 | 8,5 | Thisted |
| 5 | IDEALCOMBI A/S | 534,7 mio. kr. | 376 | 9,5 | Hurup Thy |
| 6 | Cimbria A/S | 618,7 mio. kr. | 343 | 8,1 | Thisted |
| 7 | SPAREKASSEN THY | — | 320 | 8,2 | Thisted |
| 8 | CSK STÅLINDUSTRI A/S | 818,3 mio. kr. | 297 | 9,8 | Thisted |
| 9 | NETIP A/S | 234,3 mio. kr. | 264 | 9,0 | Thisted |
| 10 | RSM DANMARK STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB | 222,2 mio. kr. | 250 | 7,3 | Thisted |
| 11 | EUC Nordvest | — | 243 | 8,1 | Thisted |
| 12 | THISTED-FJERRITSLEV CEMENTVAREFABRIK A/S | 103,9 mio. kr. | 204 | 8,3 | Thisted |
| 13 | LETH BETON A/S | 10,1 mio. kr. | 200 | 6,2 | Bedsted Thy |
| 14 | SJØRRING MASKINFABRIK A/S | 112,8 mio. kr. | 188 | 5,9 | Thisted |
| 15 | A/S G. HILLGAARD. NR. VORUPØR | 135,5 mio. kr. | 179 | 8,4 | Thisted |
| 16 | Nordthy A/S | 884,5 mio. kr. | 175 | 7,3 | Thisted |
| 17 | DRAGSBÆK A/S | 1,9 mia. kr. | 149 | 9,1 | Thisted |
| 18 | Thisted Forsikring A/S | — | 132 | 8,2 | Thisted |
| 19 | DOLLE A/S | 428,6 mio. kr. | 128 | 8,4 | Frøstrup |
| 20 | Jysk Elteknik A/S | 74,1 mio. kr. | 120 | 8,5 | Thisted |
| 21 | P. TAABBEL & CO.. HANSTHOLM A/S | 57,4 mio. kr. | 97 | 7,3 | Hanstholm |
| 22 | VOGNMANDSFIRMAET N.C. CHRISTENSEN OG SØNNER A/S | 11,4 mio. kr. | 89 | 9,1 | Hurup Thy |
| 23 | SCAN FISH DANMARK A/S | 46,3 mio. kr. | 86 | 7,5 | Hanstholm |
| 24 | MME Nordic A/S | 113,6 mio. kr. | 86 | 8,5 | Thisted |
| 25 | PANDALUS A/S | 36,8 mio. kr. | 85 | 7,4 | Hanstholm |
| 26 | HILDING ANDERS DANMARK A/S | 398,5 mio. kr. | 84 | 7,3 | Hurup Thy |
| 27 | Museum Thy S/I | — | 74 | 7,8 | Thisted |
| 28 | Jara Snedsted-Koldby ApS | 13,1 mio. kr. | 73 | 6,2 | Snedsted |
| 29 | Thy-Mors HF & VUC | — | 73 | 7,8 | Thisted |
| 30 | Thy Service ApS | 50,5 mio. kr. | 73 | 6,0 | Thisted |
| 31 | Den selvejende institution Elmelund | — | 67 | 7,6 | Thisted |
| 32 | J. HUNDAHL TILSTED A/S | 412,3 mio. kr. | 67 | 6,5 | Thisted |
| 33 | Hanstholm Madbar ApS | 8,2 mio. kr. | 64 | 5,7 | Hanstholm |
| 34 | Thisted Gymnasium - STX og HF - selvejende institution | — | 60 | 7,6 | Thisted |
| 35 | TFM Transport A/S | 48,9 mio. kr. | 58 | 5,7 | Thisted |
| 36 | J. A. PLASTINDUSTRI ApS | 62,0 mio. kr. | 56 | 8,3 | Bedsted Thy |
| 37 | Fonden Kvadderkjær | — | 55 | 7,8 | Snedsted |
| 38 | SKYUM IDRÆTSEFTERSKOLE | — | 54 | 7,7 | Snedsted |
| 39 | MONDO MAR MARINE FOODS ApS | 46,6 mio. kr. | 54 | 8,7 | Hanstholm |
| 40 | Dantryk A/S | 25,3 mio. kr. | 53 | 7,3 | Hurup Thy |
| 41 | KELLPO A/S | 36,9 mio. kr. | 52 | 6,4 | Thisted |
| 42 | Vesterhavscafeen I/S | — | 52 | 7,2 | Thisted |
| 43 | Jara Thisted ApS | 10,8 mio. kr. | 52 | 4,7 | Snedsted |
| 44 | Be-Ge Seating A/S | 94,6 mio. kr. | 51 | 8,8 | Frøstrup |
| 45 | KLITMØLLER INDKØBSCENTER ApS | 9,0 mio. kr. | 49 | 8,5 | Thisted |
| 46 | THYBO BILER V/HENNING MIKKELSEN | — | 49 | 7,8 | Vestervig |
| 47 | KK Metal P/S | 45,0 mio. kr. | 48 | 8,3 | Snedsted |
| 48 | NETSELSKABET ELVÆRK A/S | 117,6 mio. kr. | 47 | 8,4 | Thisted |
| 49 | Klitmøller Friskole | — | 47 | 7,3 | Thisted |
| 50 | J. & K. KAPPEL ENTREPRENØRFORRETNING ApS | 23,5 mio. kr. | 47 | 6,3 | Hurup Thy |
Om ranglisten for thisted
Ranglisten rangerer 500 virksomheder inden for thisted efter ansatte — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er Thisted Kommune med 4.268, efterfulgt af TICAN FRESH MEAT A/S (1.633) og MEJERIGAARDEN A/S (760).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.