| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | BONE'S RESTAURANTER A/S | 14,5 mio. kr. | 432,1 mio. kr. | 1.104 | 7,6 | Herning |
| 2 | Gastro Holding, Herning ApS | 3,9 mio. kr. | -15.654 kr. | 31 | 7,4 | Herning |
| 3 | DEN KINESISKE MUR HERNING ApS | 3,3 mio. kr. | 9,7 mio. kr. | 22 | 7,7 | Herning |
| 4 | RESTAURANT SØGAARDEN ApS | 2,5 mio. kr. | 10,7 mio. kr. | 41 | 8,0 | Sunds |
| 5 | CHINA CAFÉ FAMILIERESTAURANT, HERNING ApS | 2,5 mio. kr. | 9,0 mio. kr. | 16 | 7,6 | Herning |
| 6 | SELINA HERNING II ApS | 1,9 mio. kr. | 14,3 mio. kr. | 90 | 7,8 | Herning |
| 7 | KYLLING & CO. IKAST ApS | 1,7 mio. kr. | 5,1 mio. kr. | 30 | 7,6 | Herning |
| 8 | Dirty Nuggets ApS | 1,4 mio. kr. | 5,2 mio. kr. | 44 | 7,8 | Herning |
| 9 | AaD Drift ApS | 1,4 mio. kr. | 31,4 mio. kr. | 147 | 5,0 | Herning |
| 10 | RISTORANTE PIZZERIA MARCO POLO ApS | 1,1 mio. kr. | 4,4 mio. kr. | 23 | 7,8 | Herning |
| 11 | DL Fried Chicken Herning ApS | 1,1 mio. kr. | 2,6 mio. kr. | 13 | 7,5 | Herning |
| 12 | Kylling & Co Herning ApS | 972.393 kr. | 4,2 mio. kr. | 21 | 6,7 | Herning |
| 13 | Smilling ApS | 937.198 kr. | 4,9 mio. kr. | 48 | 6,6 | Herning |
| 14 | PAPA'S ApS | 581.037 kr. | 2,5 mio. kr. | 13 | 6,9 | Herning |
| 15 | K & C SKIVE ApS | 531.380 kr. | 2,9 mio. kr. | 27 | 6,6 | Herning |
| 16 | Gusto Sandwich og Pizza ApS | 495.528 kr. | 2,7 mio. kr. | 11 | 7,0 | Herning |
| 17 | Ibolicious Kebab ApS | 451.687 kr. | 1,4 mio. kr. | 5 | 7,0 | Herning |
| 18 | K&C Viborg ApS | 446.594 kr. | 3,4 mio. kr. | 21 | 6,9 | Herning |
| 19 | BODEGA GADESPEJLET ApS | 354.349 kr. | 2,5 mio. kr. | 12 | 6,5 | Herning |
| 20 | Bandhan Herning ApS | 346.241 kr. | 2,1 mio. kr. | 15 | 5,6 | Herning |
| 21 | Skyttehuset Vejle ApS | 332.723 kr. | 4,2 mio. kr. | 14 | 5,7 | Herning |
| 22 | Restaurant Kuplen ApS | 315.292 kr. | 2,1 mio. kr. | 4 | 5,9 | Herning |
| 23 | Brasseriet Herning ApS | 283.351 kr. | 2,4 mio. kr. | 15 | 4,1 | Herning |
| 24 | Kylling & Co. Hobro ApS | 280.011 kr. | 2,2 mio. kr. | 22 | 6,0 | Herning |
| 25 | Cafe Garibaldi APS | 261.975 kr. | 4,2 mio. kr. | 23 | 7,4 | Herning |
| 26 | K & C Aars ApS | 248.681 kr. | 1,7 mio. kr. | 11 | 6,4 | Herning |
| 27 | Cafe C. ApS | 230.658 kr. | 3,8 mio. kr. | 20 | 6,0 | Herning |
| 28 | Thus ApS | 203.904 kr. | 485.030 kr. | 4 | 6,1 | Herning |
| 29 | Aspentos ApS | 172.170 kr. | 1,9 mio. kr. | 9 | 5,5 | Aulum |
| 30 | Grillbar MENU ApS | 143.581 kr. | — | 1 | 4,9 | Herning |
| 31 | CAFÉ FRY ØSTERGADE ApS | 136.476 kr. | 2,8 mio. kr. | 23 | 7,0 | Herning |
| 32 | Tap Del Bar ApS | 127.265 kr. | 4,3 mio. kr. | 25 | 5,3 | Herning |
| 33 | TB, HERNING ApS | 126.271 kr. | 307.425 kr. | 4 | 4,3 | Herning |
| 34 | SPORTS-CAFEEN ApS | 125.604 kr. | 252.068 kr. | 1 | 4,5 | Sunds |
| 35 | Piano Bar Herning ApS | 100.417 kr. | 915.214 kr. | 5 | 4,6 | Herning |
| 36 | MLC 2016 ApS | 83.091 kr. | 445.542 kr. | 4 | 4,3 | Herning |
| 37 | RFM ApS | 65.973 kr. | 138.365 kr. | 1 | 5,8 | Herning |
| 38 | KARMA HERNING CITY ApS | 64.098 kr. | 1,8 mio. kr. | 19 | 5,5 | Herning |
| 39 | Kjærs Helstegt Pattegris ApS | 54.538 kr. | 85.059 kr. | — | 7,6 | Sønder Felding |
| 40 | Petit Bar ApS | 44.529 kr. | 1,0 mio. kr. | 17 | 6,1 | Herning |
| 41 | WENCA ApS | 42.512 kr. | 1,7 mio. kr. | 8 | 6,5 | Herning |
| 42 | Restaurant Jin ApS | 32.672 kr. | 1,2 mio. kr. | 7 | 5,7 | Herning |
| 43 | YUTAKA ApS | 32.476 kr. | 5,2 mio. kr. | 21 | 5,1 | Herning |
| 44 | Pizza Nova Herning ApS | 23.220 kr. | 1,1 mio. kr. | 8 | 3,3 | Herning |
| 45 | Seaside ApS | 22.448 kr. | 324.629 kr. | 4 | 4,7 | Sunds |
| 46 | Luxus Restaurant ApS | 19.927 kr. | 2,9 mio. kr. | 18 | 4,9 | Herning |
| 47 | Stations Pizza Herning ApS | 11.851 kr. | 1,1 mio. kr. | 5 | 3,3 | Herning |
| 48 | Hedens Mad ApS | -2.621 kr. | 601.741 kr. | 10 | 3,8 | Herning |
| 49 | EEE 2 ApS | -7.759 kr. | -7.653 kr. | 1 | 4,7 | Herning |
| 50 | Discipelhuset ApS | -11.721 kr. | — | 2 | 2,0 | Haderup |
Ranglisten dækker alle 71 virksomheder inden for restauranter og caféer i herning sorteret efter resultat. Topplaceret er BONE'S RESTAURANTER A/S med 14,5 mio. kr., efterfulgt af Gastro Holding, Herning ApS (3,9 mio. kr.) og DEN KINESISKE MUR HERNING ApS (3,3 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.