| # | Virksomhed | Egenkapital | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | BONE'S RESTAURANTER A/S | 23,3 mio. kr. | 432,1 mio. kr. | 1.104 | 7,6 | Herning |
| 2 | Gastro Holding, Herning ApS | 10,9 mio. kr. | -15.654 kr. | 31 | 7,4 | Herning |
| 3 | RESTAURANT SØGAARDEN ApS | 7,7 mio. kr. | 10,7 mio. kr. | 41 | 8,0 | Sunds |
| 4 | SELINA HERNING II ApS | 4,4 mio. kr. | 14,3 mio. kr. | 90 | 7,8 | Herning |
| 5 | DEN KINESISKE MUR HERNING ApS | 3,8 mio. kr. | 9,7 mio. kr. | 22 | 7,7 | Herning |
| 6 | RISTORANTE PIZZERIA MARCO POLO ApS | 3,5 mio. kr. | 4,4 mio. kr. | 23 | 7,8 | Herning |
| 7 | CHINA CAFÉ FAMILIERESTAURANT, HERNING ApS | 3,4 mio. kr. | 9,0 mio. kr. | 16 | 7,6 | Herning |
| 8 | KYLLING & CO. IKAST ApS | 2,1 mio. kr. | 5,1 mio. kr. | 30 | 7,6 | Herning |
| 9 | Cafe Garibaldi APS | 1,8 mio. kr. | 4,2 mio. kr. | 23 | 7,4 | Herning |
| 10 | Dirty Nuggets ApS | 1,5 mio. kr. | 5,2 mio. kr. | 44 | 7,8 | Herning |
| 11 | AaD Drift ApS | 1,5 mio. kr. | 31,4 mio. kr. | 147 | 5,0 | Herning |
| 12 | CAFÉ FRY ApS | 1,3 mio. kr. | 2,9 mio. kr. | 23 | 6,7 | Herning |
| 13 | WENCA ApS | 1,2 mio. kr. | 1,7 mio. kr. | 8 | 6,5 | Herning |
| 14 | DL Fried Chicken Herning ApS | 1,1 mio. kr. | 2,6 mio. kr. | 13 | 7,5 | Herning |
| 15 | CAFÉ FRY ØSTERGADE ApS | 1,0 mio. kr. | 2,8 mio. kr. | 23 | 7,0 | Herning |
| 16 | Kylling & Co Herning ApS | 1,0 mio. kr. | 4,2 mio. kr. | 21 | 6,7 | Herning |
| 17 | PAPA'S ApS | 855.265 kr. | 2,5 mio. kr. | 13 | 6,9 | Herning |
| 18 | NLSMJ Ejendomsinvest ApS | 799.300 kr. | 50.430 kr. | — | 5,1 | Herning |
| 19 | K&C Viborg ApS | 784.628 kr. | 3,4 mio. kr. | 21 | 6,9 | Herning |
| 20 | Skyttehuset Vejle ApS | 763.540 kr. | 4,2 mio. kr. | 14 | 5,7 | Herning |
| 21 | K & C SKIVE ApS | 722.392 kr. | 2,9 mio. kr. | 27 | 6,6 | Herning |
| 22 | KEBABHOUSE ApS | 708.442 kr. | 1,5 mio. kr. | 16 | 5,2 | Herning |
| 23 | K & C Aars ApS | 691.278 kr. | 1,7 mio. kr. | 11 | 6,4 | Herning |
| 24 | RFM ApS | 678.294 kr. | 138.365 kr. | 1 | 5,8 | Herning |
| 25 | Tap Del Bar ApS | 677.265 kr. | 4,3 mio. kr. | 25 | 5,3 | Herning |
| 26 | Restaurant Kuplen ApS | 650.044 kr. | 2,1 mio. kr. | 4 | 5,9 | Herning |
| 27 | Cafe C. ApS | 602.464 kr. | 3,8 mio. kr. | 20 | 6,0 | Herning |
| 28 | Gusto Sandwich og Pizza ApS | 535.528 kr. | 2,7 mio. kr. | 11 | 7,0 | Herning |
| 29 | BODEGA GADESPEJLET ApS | 527.198 kr. | 2,5 mio. kr. | 12 | 6,5 | Herning |
| 30 | Smilling ApS | 474.416 kr. | 4,9 mio. kr. | 48 | 6,6 | Herning |
| 31 | Ibolicious Kebab ApS | 471.687 kr. | 1,4 mio. kr. | 5 | 7,0 | Herning |
| 32 | Kylling & Co. Hobro ApS | 395.645 kr. | 2,2 mio. kr. | 22 | 6,0 | Herning |
| 33 | Pizza Mamma Rosa ApS | 394.453 kr. | 1,8 mio. kr. | 4 | 5,1 | Vildbjerg |
| 34 | Bandhan Herning ApS | 368.595 kr. | 2,1 mio. kr. | 15 | 5,6 | Herning |
| 35 | Karma Herning Centret ApS | 337.391 kr. | 3,2 mio. kr. | 30 | 4,1 | Herning |
| 36 | Piano Bar Herning ApS | 286.338 kr. | 915.214 kr. | 5 | 4,6 | Herning |
| 37 | Witt Gastro ApS | 271.976 kr. | 2,0 mio. kr. | 8 | 4,4 | Herning |
| 38 | Restaurant Jin ApS | 264.032 kr. | 1,2 mio. kr. | 7 | 5,7 | Herning |
| 39 | Brasseriet Herning ApS | 246.596 kr. | 2,4 mio. kr. | 15 | 4,1 | Herning |
| 40 | Thus ApS | 243.696 kr. | 485.030 kr. | 4 | 6,1 | Herning |
| 41 | Kjærs Helstegt Pattegris ApS | 235.945 kr. | 85.059 kr. | — | 7,6 | Sønder Felding |
| 42 | Petit Bar ApS | 221.880 kr. | 1,0 mio. kr. | 17 | 6,1 | Herning |
| 43 | KARMA HERNING CITY ApS | 215.005 kr. | 1,8 mio. kr. | 19 | 5,5 | Herning |
| 44 | Aspentos ApS | 212.170 kr. | 1,9 mio. kr. | 9 | 5,5 | Aulum |
| 45 | TB, HERNING ApS | 197.849 kr. | 307.425 kr. | 4 | 4,3 | Herning |
| 46 | YUTAKA ApS | 183.214 kr. | 5,2 mio. kr. | 21 | 5,1 | Herning |
| 47 | SPORTS-CAFEEN ApS | 182.190 kr. | 252.068 kr. | 1 | 4,5 | Sunds |
| 48 | CHAROLAIS KROEN ApS | 168.840 kr. | 1,9 mio. kr. | 20 | 4,1 | Herning |
| 49 | Seaside ApS | 125.645 kr. | 324.629 kr. | 4 | 4,7 | Sunds |
| 50 | Grillbar MENU ApS | 120.886 kr. | — | 1 | 4,9 | Herning |
Ranglisten dækker alle 71 virksomheder inden for restauranter og caféer i herning sorteret efter egenkapital. Topplaceret er BONE'S RESTAURANTER A/S med 23,3 mio. kr., efterfulgt af Gastro Holding, Herning ApS (10,9 mio. kr.) og RESTAURANT SØGAARDEN ApS (7,7 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.