| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | SM Industries A/S | 715,7 mio. kr. | 297 | 8,3 | Rødekro |
| 2 | DanCoat Entreprise A/S | 34,8 mio. kr. | 22 | 8,2 | Rødekro |
| 3 | FRITEK A/S | 22,7 mio. kr. | 33 | 7,4 | Aabenraa |
| 4 | RØDEKRO SMEDIE A/S | 13,6 mio. kr. | 21 | 6,8 | Rødekro |
| 5 | VOLLERUP SMEDELAND A/S | 11,5 mio. kr. | 19 | 7,4 | Bolderslev |
| 6 | MATEK STEEL ApS | 11,0 mio. kr. | 17 | 6,0 | Tinglev |
| 7 | Sommerlund Industries ApS | 8,9 mio. kr. | 17 | 6,8 | Aabenraa |
| 8 | Vivo Production ApS | 8,9 mio. kr. | 20 | 7,4 | Aabenraa |
| 9 | DK Kraner ApS | 7,8 mio. kr. | 15 | 5,5 | Rødekro |
| 10 | Stauholz ApS | 5,0 mio. kr. | 11 | 5,2 | Tinglev |
| 11 | R.W Coating ApS | 4,3 mio. kr. | 4 | 5,4 | Aabenraa |
| 12 | IKJ-DK A/S | 2,7 mio. kr. | 7 | 6,8 | Aabenraa |
| 13 | ALU-TECHNOLOGIES A/S | 2,2 mio. kr. | 11 | 5,7 | Bylderup-Bov |
| 14 | JM Staal ApS | 2,1 mio. kr. | 1 | 5,8 | Aabenraa |
| 15 | ØK Solution ApS | 2,1 mio. kr. | 2 | 6,9 | Bolderslev |
| 16 | LM STÅL ApS | 1,5 mio. kr. | 5 | 6,0 | Aabenraa |
| 17 | Nordic Rigging ApS | 960.739 kr. | 3 | 5,2 | Aabenraa |
| 18 | Ravsted Landsmed ApS | 772.584 kr. | 2 | 6,0 | Bylderup-Bov |
| 19 | MJPipingSolutions ApS | 721.858 kr. | 1 | 6,3 | Aabenraa |
| 20 | SYDJYSK SMEDE OG MASKINSERVICE ApS | 626.162 kr. | 1 | 6,8 | Rødekro |
| 21 | LS Steel A/S | 584.176 kr. | 9 | 2,7 | Aabenraa |
| 22 | NDS Cranes ApS | 321.393 kr. | 1 | 3,5 | Rødekro |
| 23 | JBS Coating ApS | 315.527 kr. | 2 | 4,1 | Bylderup-Bov |
| 24 | Gentech.dk ApS | 191.815 kr. | — | 7,2 | Rødekro |
| 25 | H.H. SVARRER ApS | 37.041 kr. | — | 6,8 | Aabenraa |
| 26 | Corusch ApS | -13.327 kr. | — | 4,5 | Padborg |
| 27 | JYSK OVERFLADE TEKNIK A/S | -51.397 kr. | — | 6,2 | Padborg |
27 af 27 | |||||
Ranglisten dækker alle 27 virksomheder inden for fremstilling af metallvarer i aabenraa sorteret efter omsætning. Topplaceret er SM Industries A/S med 715,7 mio. kr., efterfulgt af DanCoat Entreprise A/S (34,8 mio. kr.) og FRITEK A/S (22,7 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.