| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | SM Industries A/S | 715,7 mio. kr. | 297 | 8,3 | Rødekro |
| 2 | FRITEK A/S | 22,7 mio. kr. | 33 | 7,4 | Aabenraa |
| 3 | DanCoat Entreprise A/S | 34,8 mio. kr. | 22 | 8,2 | Rødekro |
| 4 | RØDEKRO SMEDIE A/S | 13,6 mio. kr. | 21 | 6,8 | Rødekro |
| 5 | Vivo Production ApS | 8,9 mio. kr. | 20 | 7,4 | Aabenraa |
| 6 | VOLLERUP SMEDELAND A/S | 11,5 mio. kr. | 19 | 7,4 | Bolderslev |
| 7 | Sommerlund Industries ApS | 8,9 mio. kr. | 17 | 6,8 | Aabenraa |
| 8 | MATEK STEEL ApS | 11,0 mio. kr. | 17 | 6,0 | Tinglev |
| 9 | DK Kraner ApS | 7,8 mio. kr. | 15 | 5,5 | Rødekro |
| 10 | ALU-TECHNOLOGIES A/S | 2,2 mio. kr. | 11 | 5,7 | Bylderup-Bov |
| 11 | Stauholz ApS | 5,0 mio. kr. | 11 | 5,2 | Tinglev |
| 12 | Alsidig Ståldesign ApS | — | 10 | 6,2 | Aabenraa |
| 13 | LS Steel A/S | 584.176 kr. | 9 | 2,7 | Aabenraa |
| 14 | IKJ-DK A/S | 2,7 mio. kr. | 7 | 6,8 | Aabenraa |
| 15 | LM STÅL ApS | 1,5 mio. kr. | 5 | 6,0 | Aabenraa |
| 16 | R.W Coating ApS | 4,3 mio. kr. | 4 | 5,4 | Aabenraa |
| 17 | Havnens Maskinværksted v/Mads Erholt Jensen | — | 3 | 6,2 | Aabenraa |
| 18 | Nordic Rigging ApS | 960.739 kr. | 3 | 5,2 | Aabenraa |
| 19 | Holms Overflade Teknik & Service | — | 2 | 6,0 | Aabenraa |
| 20 | Ravsted Landsmed ApS | 772.584 kr. | 2 | 6,0 | Bylderup-Bov |
| 21 | MV Strip | — | 2 | 5,8 | Aabenraa |
| 22 | ØK Solution ApS | 2,1 mio. kr. | 2 | 6,9 | Bolderslev |
| 23 | JBS Coating ApS | 315.527 kr. | 2 | 4,1 | Bylderup-Bov |
| 24 | Kim´s CNC v/Kim Æbeløe | — | 1 | 5,9 | Bylderup-Bov |
| 25 | SYDJYSK SMEDE OG MASKINSERVICE ApS | 626.162 kr. | 1 | 6,8 | Rødekro |
| 26 | Birdhouse | — | 1 | 5,8 | Aabenraa |
| 27 | JM Staal ApS | 2,1 mio. kr. | 1 | 5,8 | Aabenraa |
| 28 | NDS Cranes ApS | 321.393 kr. | 1 | 3,5 | Rødekro |
| 29 | MJPipingSolutions ApS | 721.858 kr. | 1 | 6,3 | Aabenraa |
29 af 29 | |||||
Ranglisten dækker alle 29 virksomheder inden for fremstilling af metallvarer i aabenraa sorteret efter ansatte. Topplaceret er SM Industries A/S med 297, efterfulgt af FRITEK A/S (33) og DanCoat Entreprise A/S (22).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.