| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ØK Solution ApS | 75,3% | 2,1 mio. kr. | 2 | 6,9 | Bolderslev |
| 2 | Gentech.dk ApS | 74,8% | 191.815 kr. | — | 7,2 | Rødekro |
| 3 | LM STÅL ApS | 73,9% | 1,5 mio. kr. | 5 | 6,0 | Aabenraa |
| 4 | SYDJYSK SMEDE OG MASKINSERVICE ApS | 69,2% | 626.162 kr. | 1 | 6,8 | Rødekro |
| 5 | VOLLERUP SMEDELAND A/S | 68,2% | 11,5 mio. kr. | 19 | 7,4 | Bolderslev |
| 6 | DanCoat Entreprise A/S | 66,8% | 34,8 mio. kr. | 22 | 8,2 | Rødekro |
| 7 | JYSK OVERFLADE TEKNIK A/S | 57,7% | -51.397 kr. | — | 6,2 | Padborg |
| 8 | JM Staal ApS | 50,5% | 2,1 mio. kr. | 1 | 5,8 | Aabenraa |
| 9 | MJPipingSolutions ApS | 50,0% | 721.858 kr. | 1 | 6,3 | Aabenraa |
| 10 | H.H. SVARRER ApS | 49,5% | 37.041 kr. | — | 6,8 | Aabenraa |
| 11 | IKJ-DK A/S | 46,3% | 2,7 mio. kr. | 7 | 6,8 | Aabenraa |
| 12 | Vivo Production ApS | 45,4% | 8,9 mio. kr. | 20 | 7,4 | Aabenraa |
| 13 | ALU-TECHNOLOGIES A/S | 45,4% | 2,2 mio. kr. | 11 | 5,7 | Bylderup-Bov |
| 14 | SM Industries A/S | 40,3% | 715,7 mio. kr. | 297 | 8,3 | Rødekro |
| 15 | Ravsted Landsmed ApS | 39,1% | 772.584 kr. | 2 | 6,0 | Bylderup-Bov |
| 16 | Sommerlund Industries ApS | 37,7% | 8,9 mio. kr. | 17 | 6,8 | Aabenraa |
| 17 | MATEK STEEL ApS | 36,4% | 11,0 mio. kr. | 17 | 6,0 | Tinglev |
| 18 | RØDEKRO SMEDIE A/S | 35,0% | 13,6 mio. kr. | 21 | 6,8 | Rødekro |
| 19 | DK Kraner ApS | 31,5% | 7,8 mio. kr. | 15 | 5,5 | Rødekro |
| 20 | R.W Coating ApS | 29,9% | 4,3 mio. kr. | 4 | 5,4 | Aabenraa |
| 21 | FRITEK A/S | 29,1% | 22,7 mio. kr. | 33 | 7,4 | Aabenraa |
| 22 | NDS Cranes ApS | 27,1% | 321.393 kr. | 1 | 3,5 | Rødekro |
| 23 | Stauholz ApS | 22,5% | 5,0 mio. kr. | 11 | 5,2 | Tinglev |
| 24 | Nordic Rigging ApS | 17,3% | 960.739 kr. | 3 | 5,2 | Aabenraa |
| 25 | JBS Coating ApS | 3,9% | 315.527 kr. | 2 | 4,1 | Bylderup-Bov |
| 26 | Corusch ApS | -4,9% | -13.327 kr. | — | 4,5 | Padborg |
| 27 | LS Steel A/S | -186,8% | 584.176 kr. | 9 | 2,7 | Aabenraa |
27 af 27 | ||||||
Ranglisten dækker alle 27 virksomheder inden for fremstilling af metallvarer i aabenraa sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er ØK Solution ApS med 75,3%, efterfulgt af Gentech.dk ApS (74,8%) og LM STÅL ApS (73,9%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.