| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | CK BYG & ENTREPRISE ApS | 100,0% | — | — | 7,6 | Jyllinge |
| 2 | BjælkehusEksperten ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,4 | Roskilde |
| 3 | GLD INVEST ApS | 99,8% | -263.245 kr. | 3 | 6,2 | Roskilde |
| 4 | Bygwerkerne ApS | 99,7% | 0 kr. | — | 7,4 | Roskilde |
| 5 | MK Entrepriser ApS | 92,9% | 1.043 kr. | — | 6,6 | Jyllinge |
| 6 | FALK HOLDING ApS | 90,7% | -12.293 kr. | — | 6,6 | Roskilde |
| 7 | C. K. N. BYG ApS | 89,8% | 106.977 kr. | 1 | 6,8 | Jyllinge |
| 8 | PRO TAGENTREPRISE ApS | 87,9% | 25.345 kr. | — | 7,1 | Roskilde |
| 9 | VICH 4988 ApS | 87,5% | 0 kr. | — | 7,1 | Jyllinge |
| 10 | Rosen-Haven ApS | 86,8% | 805.466 kr. | 1 | 5,1 | Roskilde |
| 11 | Sophieholmen 14-16 ApS | 85,7% | -67.239 kr. | — | 6,3 | Roskilde |
| 12 | T.2 ApS | 77,2% | — | — | 7,0 | Roskilde |
| 13 | HAMMERLUND BYGGESERVICE ApS | 70,3% | 966.542 kr. | 1 | 7,0 | Roskilde |
| 14 | VINDINGE ENTREPRENØRFORRETNING ApS | 67,5% | — | — | 7,2 | Roskilde |
| 15 | Aluflam Holding ApS | 66,9% | 57,4 mio. kr. | — | 8,4 | Roskilde |
| 16 | A-Z HOLDING/ MARTIN NIELSEN ApS | 66,5% | -1.254 kr. | — | 7,0 | Jyllinge |
| 17 | DANSK STØBEASFALT ApS | 64,1% | 17,5 mio. kr. | 12 | 7,4 | Roskilde |
| 18 | NS Ejendomme ApS | 63,9% | -3.488 kr. | — | 6,9 | Jyllinge |
| 19 | SØTOFTEN ApS | 60,3% | 2,9 mio. kr. | 1 | 7,3 | Roskilde |
| 20 | PMJ BYG ApS | 59,5% | -171.217 kr. | 1 | 6,3 | Roskilde |
| 21 | Himmelev Totalbyg A/S | 59,1% | 2,2 mio. kr. | 2 | 6,0 | Roskilde |
| 22 | THORMANN A/S | 55,6% | 25,1 mio. kr. | 13 | 8,1 | Roskilde |
| 23 | CC INSTALLATION ApS | 54,9% | — | 1 | 6,8 | Roskilde |
| 24 | BROR MANN ApS | 47,7% | — | 1 | 5,6 | Roskilde |
| 25 | SIGMA ENTREPRISE ApS | 46,0% | 2,0 mio. kr. | 2 | 6,4 | Roskilde |
| 26 | P I ENTREPRENØRFIRMA ApS | 42,5% | 419.895 kr. | 1 | 5,0 | Gadstrup |
| 27 | GUNDSØ ENTREPRENØR FORRETNING A/S | 41,9% | 60,3 mio. kr. | 76 | 8,6 | Roskilde |
| 28 | 4B BYGGEMONTERING A/S | 40,8% | 10,6 mio. kr. | 31 | 6,0 | Jyllinge |
| 29 | EVERS ENTREPRISE ApS | 40,0% | 4,5 mio. kr. | 6 | 6,8 | Roskilde |
| 30 | Mico Totalentreprise ApS | 39,9% | 377.604 kr. | 1 | 4,4 | Jyllinge |
| 31 | ELINDCO A/S | 39,3% | 715,6 mio. kr. | 212 | 9,2 | Jyllinge |
| 32 | GF BYG ApS | 38,6% | — | 5 | 5,2 | Viby Sjælland |
| 33 | Apartments Estate Køge A/S | 30,0% | -62.203 kr. | — | 6,1 | Roskilde |
| 34 | Thormann Renovering A/S | 23,9% | 2,2 mio. kr. | 3 | 6,2 | Roskilde |
| 35 | AHG Klosterlunden ApS | 20,2% | 303.643 kr. | — | 5,5 | Roskilde |
| 36 | HØYER BYG A/S | 19,7% | 1,9 mio. kr. | 3 | 4,9 | Gadstrup |
| 37 | Valnøddegården ApS | 14,8% | 917.636 kr. | — | 5,4 | Roskilde |
| 38 | Snerlevej Bolig ApS | 4,4% | 1,1 mio. kr. | 1 | 4,3 | Roskilde |
| 39 | T.1 ApS | -0,5% | 129.026 kr. | — | 3,9 | Roskilde |
| 40 | Hvidovre 2025 ApS | -0,7% | -43.657 kr. | — | 3,1 | Hellerup |
| 41 | TJ Entreprise ApS | -5,8% | 1,1 mio. kr. | 2 | 4,0 | Roskilde |
| 42 | Frue Kirkestræde 5 ApS | -11,0% | -94.956 kr. | — | 3,5 | Roskilde |
| 43 | In tune development ApS | -12,9% | -30.888 kr. | — | 3,8 | Roskilde |
| 44 | PITAS INVEST ApS | -30,1% | -27.349 kr. | — | 4,9 | Gadstrup |
| 45 | Seppe Byg & Mandskab ApS | -68,2% | -29.023 kr. | 1 | 3,1 | Viby Sjælland |
| 46 | BECKER & NIELSEN ApS | -93,9% | -3.118.123 kr. | 1 | 3,1 | Roskilde |
| 47 | GARAGEPARK ApS | -161,3% | 1,3 mio. kr. | — | 5,5 | Roskilde |
| 48 | OHD Entreprise ApS | -557,9% | -635.966 kr. | 1 | 2,5 | Hedehusene |
48 af 48 | ||||||
Ranglisten dækker alle 48 virksomheder inden for opførelse af bygninger i roskilde sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er CK BYG & ENTREPRISE ApS med 100,0%, efterfulgt af BjælkehusEksperten ApS (100,0%) og GLD INVEST ApS (99,8%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.