| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ELINDCO A/S | 30,9 mio. kr. | 715,6 mio. kr. | 212 | 9,2 | Jyllinge |
| 2 | THORMANN A/S | 13,3 mio. kr. | 25,1 mio. kr. | 13 | 8,1 | Roskilde |
| 3 | GUNDSØ ENTREPRENØR FORRETNING A/S | 10,0 mio. kr. | 60,3 mio. kr. | 76 | 8,6 | Roskilde |
| 4 | Aluflam Holding ApS | 9,9 mio. kr. | 57,4 mio. kr. | — | 8,4 | Roskilde |
| 5 | DANSK STØBEASFALT ApS | 4,0 mio. kr. | 17,5 mio. kr. | 12 | 7,4 | Roskilde |
| 6 | T.2 ApS | 3,3 mio. kr. | — | — | 7,0 | Roskilde |
| 7 | SØTOFTEN ApS | 1,8 mio. kr. | 2,9 mio. kr. | 1 | 7,3 | Roskilde |
| 8 | A-Z HOLDING/ MARTIN NIELSEN ApS | 1,3 mio. kr. | -1.254 kr. | — | 7,0 | Jyllinge |
| 9 | GARAGEPARK ApS | 1,0 mio. kr. | 1,3 mio. kr. | — | 5,5 | Roskilde |
| 10 | EVERS ENTREPRISE ApS | 965.800 kr. | 4,5 mio. kr. | 6 | 6,8 | Roskilde |
| 11 | SIGMA ENTREPRISE ApS | 624.371 kr. | 2,0 mio. kr. | 2 | 6,4 | Roskilde |
| 12 | Thormann Renovering A/S | 514.975 kr. | 2,2 mio. kr. | 3 | 6,2 | Roskilde |
| 13 | Rosen-Haven ApS | 392.854 kr. | 805.466 kr. | 1 | 5,1 | Roskilde |
| 14 | Snerlevej Bolig ApS | 344.721 kr. | 1,1 mio. kr. | 1 | 4,3 | Roskilde |
| 15 | CC INSTALLATION ApS | 248.174 kr. | — | 1 | 6,8 | Roskilde |
| 16 | TJ Entreprise ApS | 203.049 kr. | 1,1 mio. kr. | 2 | 4,0 | Roskilde |
| 17 | HAMMERLUND BYGGESERVICE ApS | 189.045 kr. | 966.542 kr. | 1 | 7,0 | Roskilde |
| 18 | Bygwerkerne ApS | 92.664 kr. | 0 kr. | — | 7,4 | Roskilde |
| 19 | HØYER BYG A/S | 81.545 kr. | 1,9 mio. kr. | 3 | 4,9 | Gadstrup |
| 20 | Valnøddegården ApS | 76.716 kr. | 917.636 kr. | — | 5,4 | Roskilde |
| 21 | AHG Klosterlunden ApS | 68.842 kr. | 303.643 kr. | — | 5,5 | Roskilde |
| 22 | C. K. N. BYG ApS | 63.499 kr. | 106.977 kr. | 1 | 6,8 | Jyllinge |
| 23 | Himmelev Totalbyg A/S | 34.293 kr. | 2,2 mio. kr. | 2 | 6,0 | Roskilde |
| 24 | PRO TAGENTREPRISE ApS | 19.200 kr. | 25.345 kr. | — | 7,1 | Roskilde |
| 25 | FALK HOLDING ApS | 1.502 kr. | -12.293 kr. | — | 6,6 | Roskilde |
| 26 | MK Entrepriser ApS | 442 kr. | 1.043 kr. | — | 6,6 | Jyllinge |
| 27 | BjælkehusEksperten ApS | 0 kr. | 0 kr. | — | 7,4 | Roskilde |
| 28 | NS Ejendomme ApS | -3.508 kr. | -3.488 kr. | — | 6,9 | Jyllinge |
| 29 | CK BYG & ENTREPRISE ApS | -15.701 kr. | — | — | 7,3 | Jyllinge |
| 30 | T.1 ApS | -54.058 kr. | 129.026 kr. | — | 3,9 | Roskilde |
| 31 | PITAS INVEST ApS | -59.412 kr. | -27.349 kr. | — | 4,9 | Gadstrup |
| 32 | Mico Totalentreprise ApS | -60.776 kr. | 377.604 kr. | 1 | 4,4 | Jyllinge |
| 33 | Apartments Estate Køge A/S | -98.617 kr. | -62.203 kr. | — | 6,1 | Roskilde |
| 34 | BROR MANN ApS | -106.949 kr. | — | 1 | 5,6 | Roskilde |
| 35 | Hvidovre 2025 ApS | -150.916 kr. | -43.657 kr. | — | 3,1 | Hellerup |
| 36 | PMJ BYG ApS | -190.412 kr. | -171.217 kr. | 1 | 6,3 | Roskilde |
| 37 | In tune development ApS | -283.607 kr. | -30.888 kr. | — | 3,8 | Roskilde |
| 38 | GLD INVEST ApS | -323.087 kr. | -263.245 kr. | 3 | 6,2 | Roskilde |
| 39 | GF BYG ApS | -505.489 kr. | — | 5 | 5,2 | Viby Sjælland |
| 40 | 4B BYGGEMONTERING A/S | -617.242 kr. | 10,6 mio. kr. | 31 | 6,0 | Jyllinge |
| 41 | P I ENTREPRENØRFIRMA ApS | -732.335 kr. | 419.895 kr. | 1 | 5,0 | Gadstrup |
| 42 | OHD Entreprise ApS | -844.930 kr. | -635.966 kr. | 1 | 2,5 | Hedehusene |
| 43 | VICH 4988 ApS | -860.300 kr. | 0 kr. | — | 7,1 | Jyllinge |
| 44 | VINDINGE ENTREPRENØRFORRETNING ApS | -911.572 kr. | — | — | 7,2 | Roskilde |
| 45 | Frue Kirkestræde 5 ApS | -1.092.631 kr. | -603.133 kr. | — | 4,1 | Roskilde |
| 46 | Sophieholmen 14-16 ApS | -1.166.540 kr. | -67.239 kr. | — | 6,3 | Roskilde |
| 47 | Seppe Byg & Mandskab ApS | -3.117.576 kr. | -29.023 kr. | 1 | 3,1 | Viby Sjælland |
| 48 | BECKER & NIELSEN ApS | -5.232.350 kr. | -3.118.123 kr. | 1 | 3,1 | Roskilde |
48 af 48 | ||||||
Ranglisten dækker alle 48 virksomheder inden for opførelse af bygninger i roskilde sorteret efter resultat. Topplaceret er ELINDCO A/S med 30,9 mio. kr., efterfulgt af THORMANN A/S (13,3 mio. kr.) og GUNDSØ ENTREPRENØR FORRETNING A/S (10,0 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.