| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ELINDCO A/S | 715,6 mio. kr. | 212 | 9,2 | Jyllinge |
| 2 | GUNDSØ ENTREPRENØR FORRETNING A/S | 60,3 mio. kr. | 76 | 8,6 | Roskilde |
| 3 | Aluflam Holding ApS | 57,4 mio. kr. | — | 8,4 | Roskilde |
| 4 | THORMANN A/S | 25,1 mio. kr. | 13 | 8,1 | Roskilde |
| 5 | DANSK STØBEASFALT ApS | 17,5 mio. kr. | 12 | 7,4 | Roskilde |
| 6 | 4B BYGGEMONTERING A/S | 10,6 mio. kr. | 31 | 6,0 | Jyllinge |
| 7 | EVERS ENTREPRISE ApS | 4,5 mio. kr. | 6 | 6,8 | Roskilde |
| 8 | SØTOFTEN ApS | 2,9 mio. kr. | 1 | 7,3 | Roskilde |
| 9 | Thormann Renovering A/S | 2,2 mio. kr. | 3 | 6,2 | Roskilde |
| 10 | Himmelev Totalbyg A/S | 2,2 mio. kr. | 2 | 6,0 | Roskilde |
| 11 | SIGMA ENTREPRISE ApS | 2,0 mio. kr. | 2 | 6,4 | Roskilde |
| 12 | HØYER BYG A/S | 1,9 mio. kr. | 3 | 4,9 | Gadstrup |
| 13 | GARAGEPARK ApS | 1,3 mio. kr. | — | 5,5 | Roskilde |
| 14 | Snerlevej Bolig ApS | 1,1 mio. kr. | 1 | 4,3 | Roskilde |
| 15 | TJ Entreprise ApS | 1,1 mio. kr. | 2 | 4,0 | Roskilde |
| 16 | HAMMERLUND BYGGESERVICE ApS | 966.542 kr. | 1 | 7,0 | Roskilde |
| 17 | Valnøddegården ApS | 917.636 kr. | — | 5,4 | Roskilde |
| 18 | Rosen-Haven ApS | 805.466 kr. | 1 | 5,1 | Roskilde |
| 19 | P I ENTREPRENØRFIRMA ApS | 419.895 kr. | 1 | 5,0 | Gadstrup |
| 20 | Mico Totalentreprise ApS | 377.604 kr. | 1 | 4,4 | Jyllinge |
| 21 | AHG Klosterlunden ApS | 303.643 kr. | — | 5,5 | Roskilde |
| 22 | T.1 ApS | 129.026 kr. | — | 3,9 | Roskilde |
| 23 | C. K. N. BYG ApS | 106.977 kr. | 1 | 6,8 | Jyllinge |
| 24 | PRO TAGENTREPRISE ApS | 25.345 kr. | — | 7,1 | Roskilde |
| 25 | MK Entrepriser ApS | 1.043 kr. | — | 6,6 | Jyllinge |
| 26 | VICH 4988 ApS | 0 kr. | — | 7,1 | Jyllinge |
| 27 | Bygwerkerne ApS | 0 kr. | — | 7,4 | Roskilde |
| 28 | BjælkehusEksperten ApS | 0 kr. | — | 7,4 | Roskilde |
| 29 | A-Z HOLDING/ MARTIN NIELSEN ApS | -1.254 kr. | — | 7,0 | Jyllinge |
| 30 | NS Ejendomme ApS | -3.488 kr. | — | 6,9 | Jyllinge |
| 31 | FALK HOLDING ApS | -12.293 kr. | — | 6,6 | Roskilde |
| 32 | PITAS INVEST ApS | -27.349 kr. | — | 4,9 | Gadstrup |
| 33 | Seppe Byg & Mandskab ApS | -29.023 kr. | 1 | 3,1 | Viby Sjælland |
| 34 | In tune development ApS | -30.888 kr. | — | 3,8 | Roskilde |
| 35 | Hvidovre 2025 ApS | -43.657 kr. | — | 3,1 | Hellerup |
| 36 | Apartments Estate Køge A/S | -62.203 kr. | — | 6,1 | Roskilde |
| 37 | Sophieholmen 14-16 ApS | -67.239 kr. | — | 6,3 | Roskilde |
| 38 | PMJ BYG ApS | -171.217 kr. | 1 | 6,3 | Roskilde |
| 39 | GLD INVEST ApS | -263.245 kr. | 3 | 6,2 | Roskilde |
| 40 | Frue Kirkestræde 5 ApS | -603.133 kr. | — | 4,1 | Roskilde |
| 41 | OHD Entreprise ApS | -635.966 kr. | 1 | 2,5 | Hedehusene |
| 42 | BECKER & NIELSEN ApS | -3.118.123 kr. | 1 | 3,1 | Roskilde |
42 af 42 | |||||
Ranglisten dækker alle 42 virksomheder inden for opførelse af bygninger i roskilde sorteret efter omsætning. Topplaceret er ELINDCO A/S med 715,6 mio. kr., efterfulgt af GUNDSØ ENTREPRENØR FORRETNING A/S (60,3 mio. kr.) og Aluflam Holding ApS (57,4 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.