| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | TEMCO A/S | 94,5% | -97.594 kr. | — | 7,5 | Randers SØ |
| 2 | NIELSEN SMEDE SERVICE ApS | 90,8% | 1,4 mio. kr. | 1 | 6,5 | Randers NØ |
| 3 | DANSK CARPORT SYSTEM A/S | 88,9% | 3,8 mio. kr. | 7 | 7,6 | Randers SV |
| 4 | H. P. HANSEN ApS | 88,4% | 131.886 kr. | — | 8,1 | Randers SØ |
| 5 | AQUACUT ApS | 87,8% | 2,1 mio. kr. | 2 | 7,1 | Randers NV |
| 6 | Klk Industri ApS | 87,7% | 94.567 kr. | 0 | 7,9 | Gjerlev J |
| 7 | PM Montage ApS | 79,3% | 1,1 mio. kr. | 1 | 6,9 | Randers NØ |
| 8 | FL. LASER ApS | 79,1% | 4,8 mio. kr. | 5 | 7,7 | Randers SV |
| 9 | SM SMEDE OG MONTAGE ApS | 77,7% | 601.362 kr. | 1 | 6,6 | Randers SØ |
| 10 | C. Jakobsen Randers ApS | 77,7% | 56.979 kr. | — | 6,8 | Randers SØ |
| 11 | BM MASKINTEKNIK ApS | 76,2% | 1,8 mio. kr. | 2 | 7,5 | Randers NV |
| 12 | GULDHAMMER ENGINEERING ApS | 73,0% | 310.152 kr. | 1 | 5,5 | Langå |
| 13 | AF RUSTFRI ApS | 72,7% | 1,1 mio. kr. | 3 | 7,0 | Fårup |
| 14 | RANDERS RØR INDUSTRI ApS | 72,5% | 9,7 mio. kr. | 15 | 7,3 | Randers SØ |
| 15 | TC MASKINFABRIK ApS | 72,1% | 3,3 mio. kr. | 5 | 7,0 | Randers NV |
| 16 | Trading 4U ApS | 71,4% | 18.161 kr. | — | 6,9 | Randers NØ |
| 17 | AABYBRO MASKINFABRIK A/S | 70,0% | 5,2 mio. kr. | 13 | 6,3 | Randers SØ |
| 18 | SDLIL ApS | 69,2% | 13,6 mio. kr. | 2 | 7,6 | Randers SV |
| 19 | Capstål ApS | 67,6% | 1,2 mio. kr. | 4 | 6,7 | Gjerlev J |
| 20 | CO4 MASKINFABRIK A/S | 67,5% | 9,4 mio. kr. | 12 | 7,1 | Randers SV |
| 21 | ASSENTOFT SILO A/S | 62,0% | 43,3 mio. kr. | 37 | 9,1 | Randers SØ |
| 22 | Lindberg Group ApS | 61,5% | 821.190 kr. | 1 | 7,2 | Randers NV |
| 23 | CM INDUSTRILAKERING ApS | 60,1% | 4,5 mio. kr. | 9 | 7,2 | Randers NØ |
| 24 | DANISH TOOL PRODUCTIONS ApS | 59,1% | 3,0 mio. kr. | 9 | 7,1 | Randers NØ |
| 25 | SØSTRØM A/S | 58,5% | 14,6 mio. kr. | 27 | 8,1 | Randers NØ |
| 26 | KV Smede og Maskiner ApS | 57,6% | 2,4 mio. kr. | 3 | 6,3 | Randers NV |
| 27 | MULTI-TEK BRANDDØRE AF 1988 A/S | 51,9% | 35,2 mio. kr. | 63 | 8,4 | Randers SØ |
| 28 | RANDERS MASKINFABRIK A/S | 50,7% | 22,4 mio. kr. | 47 | 8,6 | Randers NØ |
| 29 | ASSENTOFT SMEDE-OG MASKINFORRETNING A/S | 48,1% | 7,8 mio. kr. | 14 | 6,6 | Randers SØ |
| 30 | PRODAN A/S | 45,2% | 64,0 mio. kr. | 117 | 8,4 | Randers SV |
| 31 | DANSK MASKIN TEKNIK A/S | 43,9% | 24,8 mio. kr. | 40 | 7,3 | Randers SV |
| 32 | Exolak Industrilakering Randers A/S | 39,0% | 6,2 mio. kr. | 10 | 6,2 | Randers SØ |
| 33 | CENTERLAK A/S | 36,8% | 10,5 mio. kr. | 24 | 6,7 | Randers NØ |
| 34 | Beritech Randers A/S | 36,0% | 39,1 mio. kr. | 34 | 8,1 | Randers SV |
| 35 | PMT ApS | 35,3% | 4,7 mio. kr. | 6 | 5,3 | Randers SØ |
| 36 | TurnTech A/S | 34,2% | 13,2 mio. kr. | 25 | 6,4 | Randers NØ |
| 37 | J.H. STÅLINDUSTRI A/S | 31,1% | 37,9 mio. kr. | 38 | 7,6 | Spentrup |
| 38 | UNI-TEK A/S | 30,1% | 19,9 mio. kr. | 40 | 5,8 | Randers SØ |
| 39 | BN Skilte A/S | 26,5% | 31,5 mio. kr. | 61 | 6,6 | Randers NØ |
| 40 | NØRREAA STÅL ApS | 26,4% | 3,5 mio. kr. | 5 | 5,1 | Randers NV |
| 41 | B. F. RUSTFRI A/S | 22,5% | 5,7 mio. kr. | 11 | 6,9 | Randers SV |
| 42 | AM-RACK ApS | 18,7% | 3,5 mio. kr. | 8 | 5,5 | Randers NV |
| 43 | JM Smed og Montage ApS | 15,3% | 1,7 mio. kr. | 3 | 5,3 | Havndal |
| 44 | RANDERS VÆRKTØJSSLIBERI ApS | 14,0% | 3,1 mio. kr. | 7 | 4,5 | Randers SV |
| 45 | FREMTIDEN STALDINVENTAR A/S | 9,8% | 11,1 mio. kr. | 28 | 5,5 | Langå |
| 46 | Ravnsgaard Metal A/S | 3,9% | 41,8 mio. kr. | 79 | 5,4 | Randers SV |
| 47 | Agriment ApS | -1,2% | 346.692 kr. | 3 | 2,8 | Langå |
| 48 | Laursen Byg & Bolig ApS | -4,8% | -29.899 kr. | — | 4,1 | Randers SØ |
| 49 | Arc On Solutions ApS | -14,3% | 614.985 kr. | 1 | 2,4 | Randers NV |
| 50 | Combi Industri ApS | -36,5% | 7,9 mio. kr. | 15 | 4,5 | Randers NV |
Ranglisten dækker alle 53 virksomheder inden for fremstilling af metallvarer i randers sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er TEMCO A/S med 94,5%, efterfulgt af NIELSEN SMEDE SERVICE ApS (90,8%) og DANSK CARPORT SYSTEM A/S (88,9%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.