| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ASSENTOFT SILO A/S | 12,4 mio. kr. | 43,3 mio. kr. | 37 | 9,1 | Randers SØ |
| 2 | Beritech Randers A/S | 9,9 mio. kr. | 39,1 mio. kr. | 34 | 8,1 | Randers SV |
| 3 | J.H. STÅLINDUSTRI A/S | 8,3 mio. kr. | 37,9 mio. kr. | 38 | 7,6 | Spentrup |
| 4 | SDLIL ApS | 2,5 mio. kr. | 13,6 mio. kr. | 2 | 7,6 | Randers SV |
| 5 | RANDERS RØR INDUSTRI ApS | 1,9 mio. kr. | 9,7 mio. kr. | 15 | 7,3 | Randers SØ |
| 6 | FL. LASER ApS | 1,9 mio. kr. | 4,8 mio. kr. | 5 | 7,7 | Randers SV |
| 7 | SØSTRØM A/S | 1,8 mio. kr. | 14,6 mio. kr. | 27 | 8,1 | Randers NØ |
| 8 | RANDERS MASKINFABRIK A/S | 1,6 mio. kr. | 22,4 mio. kr. | 47 | 8,6 | Randers NØ |
| 9 | DANSK MASKIN TEKNIK A/S | 1,6 mio. kr. | 24,8 mio. kr. | 40 | 7,3 | Randers SV |
| 10 | CENTERLAK A/S | 1,3 mio. kr. | 10,5 mio. kr. | 24 | 6,7 | Randers NØ |
| 11 | MULTI-TEK BRANDDØRE AF 1988 A/S | 1,2 mio. kr. | 35,2 mio. kr. | 63 | 8,4 | Randers SØ |
| 12 | CM INDUSTRILAKERING ApS | 995.167 kr. | 4,5 mio. kr. | 9 | 7,2 | Randers NØ |
| 13 | TC MASKINFABRIK ApS | 910.084 kr. | 3,3 mio. kr. | 5 | 7,0 | Randers NV |
| 14 | ASSENTOFT SMEDE-OG MASKINFORRETNING A/S | 810.459 kr. | 7,8 mio. kr. | 14 | 6,6 | Randers SØ |
| 15 | Capstål ApS | 720.882 kr. | 1,2 mio. kr. | 4 | 6,7 | Gjerlev J |
| 16 | DANSK CARPORT SYSTEM A/S | 685.186 kr. | 3,8 mio. kr. | 7 | 7,6 | Randers SV |
| 17 | CO4 MASKINFABRIK A/S | 563.812 kr. | 9,4 mio. kr. | 12 | 7,1 | Randers SV |
| 18 | B. F. RUSTFRI A/S | 507.785 kr. | 5,7 mio. kr. | 11 | 6,9 | Randers SV |
| 19 | PM Montage ApS | 504.858 kr. | 1,1 mio. kr. | 1 | 6,9 | Randers NØ |
| 20 | Exolak Industrilakering Randers A/S | 405.158 kr. | 6,2 mio. kr. | 10 | 6,2 | Randers SØ |
| 21 | AQUACUT ApS | 371.657 kr. | 2,1 mio. kr. | 2 | 7,1 | Randers NV |
| 22 | H. P. HANSEN ApS | 349.886 kr. | 131.886 kr. | — | 8,1 | Randers SØ |
| 23 | Combi Industri ApS | 327.860 kr. | 7,9 mio. kr. | 15 | 4,5 | Randers NV |
| 24 | AM-RACK ApS | 321.142 kr. | 3,5 mio. kr. | 8 | 5,5 | Randers NV |
| 25 | JM Smed og Montage ApS | 315.904 kr. | 1,7 mio. kr. | 3 | 5,3 | Havndal |
| 26 | TurnTech A/S | 294.990 kr. | 13,2 mio. kr. | 25 | 6,4 | Randers NØ |
| 27 | NIELSEN SMEDE SERVICE ApS | 292.952 kr. | 1,4 mio. kr. | 1 | 6,5 | Randers NØ |
| 28 | PMT ApS | 292.501 kr. | 4,7 mio. kr. | 6 | 5,3 | Randers SØ |
| 29 | BM MASKINTEKNIK ApS | 286.823 kr. | 1,8 mio. kr. | 2 | 7,5 | Randers NV |
| 30 | AF RUSTFRI ApS | 242.607 kr. | 1,1 mio. kr. | 3 | 7,0 | Fårup |
| 31 | DANISH TOOL PRODUCTIONS ApS | 226.651 kr. | 3,0 mio. kr. | 9 | 7,1 | Randers NØ |
| 32 | Lindberg Group ApS | 217.345 kr. | 821.190 kr. | 1 | 7,2 | Randers NV |
| 33 | RANDERS VÆRKTØJSSLIBERI ApS | 172.128 kr. | 3,1 mio. kr. | 7 | 4,5 | Randers SV |
| 34 | SM SMEDE OG MONTAGE ApS | 158.090 kr. | 601.362 kr. | 1 | 6,6 | Randers SØ |
| 35 | KV Smede og Maskiner ApS | 109.427 kr. | 2,4 mio. kr. | 3 | 6,3 | Randers NV |
| 36 | PRODAN A/S | 66.708 kr. | 64,0 mio. kr. | 117 | 8,4 | Randers SV |
| 37 | FREMTIDEN STALDINVENTAR A/S | 62.313 kr. | 11,1 mio. kr. | 28 | 5,5 | Langå |
| 38 | C. Jakobsen Randers ApS | 44.220 kr. | 56.979 kr. | — | 6,8 | Randers SØ |
| 39 | Klk Industri ApS | 32.576 kr. | 94.567 kr. | 0 | 7,9 | Gjerlev J |
| 40 | Trading 4U ApS | 12.966 kr. | 18.161 kr. | — | 6,9 | Randers NØ |
| 41 | Aqua Cleantech ApS | -6.480 kr. | -8.480 kr. | — | 4,2 | Randers SØ |
| 42 | GULDHAMMER ENGINEERING ApS | -52.733 kr. | 310.152 kr. | 1 | 5,5 | Langå |
| 43 | Laursen Byg & Bolig ApS | -61.142 kr. | -29.899 kr. | — | 4,1 | Randers SØ |
| 44 | HARBO'S MONTAGE ApS | -140.048 kr. | 130.872 kr. | 1 | 2,8 | Randers NV |
| 45 | Arc On Solutions ApS | -142.393 kr. | 614.985 kr. | 1 | 2,4 | Randers NV |
| 46 | NØRREAA STÅL ApS | -171.422 kr. | 3,5 mio. kr. | 5 | 5,1 | Randers NV |
| 47 | JYSK KONSTRUKTIONSTEKNIK A/S | -219.972 kr. | -168.184 kr. | 1 | 3,2 | Randers SV |
| 48 | AABYBRO MASKINFABRIK A/S | -340.655 kr. | 5,2 mio. kr. | 13 | 6,3 | Randers SØ |
| 49 | BN Skilte A/S | -402.813 kr. | 31,5 mio. kr. | 61 | 6,6 | Randers NØ |
| 50 | Agriment ApS | -526.924 kr. | 346.692 kr. | 3 | 2,8 | Langå |
Ranglisten dækker alle 53 virksomheder inden for fremstilling af metallvarer i randers sorteret efter resultat. Topplaceret er ASSENTOFT SILO A/S med 12,4 mio. kr., efterfulgt af Beritech Randers A/S (9,9 mio. kr.) og J.H. STÅLINDUSTRI A/S (8,3 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.