| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | PRODAN A/S | 64,0 mio. kr. | 117 | 8,4 | Randers SV |
| 2 | Ravnsgaard Metal A/S | 41,8 mio. kr. | 79 | 5,4 | Randers SV |
| 3 | MULTI-TEK BRANDDØRE AF 1988 A/S | 35,2 mio. kr. | 63 | 8,4 | Randers SØ |
| 4 | BN Skilte A/S | 31,5 mio. kr. | 61 | 6,6 | Randers NØ |
| 5 | RANDERS MASKINFABRIK A/S | 22,4 mio. kr. | 47 | 8,6 | Randers NØ |
| 6 | DANSK MASKIN TEKNIK A/S | 24,8 mio. kr. | 40 | 7,3 | Randers SV |
| 7 | UNI-TEK A/S | 19,9 mio. kr. | 40 | 5,8 | Randers SØ |
| 8 | J.H. STÅLINDUSTRI A/S | 37,9 mio. kr. | 38 | 7,6 | Spentrup |
| 9 | ASSENTOFT SILO A/S | 43,3 mio. kr. | 37 | 9,1 | Randers SØ |
| 10 | Beritech Randers A/S | 39,1 mio. kr. | 34 | 8,1 | Randers SV |
| 11 | FREMTIDEN STALDINVENTAR A/S | 11,1 mio. kr. | 28 | 5,5 | Langå |
| 12 | SØSTRØM A/S | 14,6 mio. kr. | 27 | 8,1 | Randers NØ |
| 13 | TurnTech A/S | 13,2 mio. kr. | 25 | 6,4 | Randers NØ |
| 14 | Randers Steel ApS | — | 25 | 6,6 | Randers NV |
| 15 | F L Automatic v/Michael Hedegaard Christensen | — | 24 | 7,2 | Randers SV |
| 16 | CENTERLAK A/S | 10,5 mio. kr. | 24 | 6,7 | Randers NØ |
| 17 | RANDERS RØR INDUSTRI ApS | 9,7 mio. kr. | 15 | 7,3 | Randers SØ |
| 18 | Combi Industri ApS | 7,9 mio. kr. | 15 | 4,5 | Randers NV |
| 19 | ASSENTOFT SMEDE-OG MASKINFORRETNING A/S | 7,8 mio. kr. | 14 | 6,6 | Randers SØ |
| 20 | AABYBRO MASKINFABRIK A/S | 5,2 mio. kr. | 13 | 6,3 | Randers SØ |
| 21 | CO4 MASKINFABRIK A/S | 9,4 mio. kr. | 12 | 7,1 | Randers SV |
| 22 | B. F. RUSTFRI A/S | 5,7 mio. kr. | 11 | 6,9 | Randers SV |
| 23 | Exolak Industrilakering Randers A/S | 6,2 mio. kr. | 10 | 6,2 | Randers SØ |
| 24 | DANISH TOOL PRODUCTIONS ApS | 3,0 mio. kr. | 9 | 7,1 | Randers NØ |
| 25 | CM INDUSTRILAKERING ApS | 4,5 mio. kr. | 9 | 7,2 | Randers NØ |
| 26 | AM-RACK ApS | 3,5 mio. kr. | 8 | 5,5 | Randers NV |
| 27 | DANSK CARPORT SYSTEM A/S | 3,8 mio. kr. | 7 | 7,6 | Randers SV |
| 28 | RANDERS VÆRKTØJSSLIBERI ApS | 3,1 mio. kr. | 7 | 4,5 | Randers SV |
| 29 | PMT ApS | 4,7 mio. kr. | 6 | 5,3 | Randers SØ |
| 30 | TC MASKINFABRIK ApS | 3,3 mio. kr. | 5 | 7,0 | Randers NV |
| 31 | NØRREAA STÅL ApS | 3,5 mio. kr. | 5 | 5,1 | Randers NV |
| 32 | FL. LASER ApS | 4,8 mio. kr. | 5 | 7,7 | Randers SV |
| 33 | Capstål ApS | 1,2 mio. kr. | 4 | 6,7 | Gjerlev J |
| 34 | AF RUSTFRI ApS | 1,1 mio. kr. | 3 | 7,0 | Fårup |
| 35 | Søren Sminge | — | 3 | 6,2 | Gjerlev J |
| 36 | KV Smede og Maskiner ApS | 2,4 mio. kr. | 3 | 6,3 | Randers NV |
| 37 | JM Smed og Montage ApS | 1,7 mio. kr. | 3 | 5,3 | Havndal |
| 38 | Agriment ApS | 346.692 kr. | 3 | 2,8 | Langå |
| 39 | TSM Vind ApS | — | 3 | 5,4 | Langå |
| 40 | BM MASKINTEKNIK ApS | 1,8 mio. kr. | 2 | 7,5 | Randers NV |
| 41 | AQUACUT ApS | 2,1 mio. kr. | 2 | 7,1 | Randers NV |
| 42 | Årslev Smede v/Jørgen Thunbo Christensen | — | 2 | 6,1 | Randers SØ |
| 43 | SDLIL ApS | 13,6 mio. kr. | 2 | 7,6 | Randers SV |
| 44 | HØRNING SMEDE OG MASKINFORRETNING V/HARRY BRYNILDSEN | — | 1 | 5,9 | Randers SØ |
| 45 | D.P. International v/Benny N. Pedersen | — | 1 | 5,9 | Fårup |
| 46 | JYSK KONSTRUKTIONSTEKNIK A/S | -168.184 kr. | 1 | 3,2 | Randers SV |
| 47 | GULDHAMMER ENGINEERING ApS | 310.152 kr. | 1 | 5,5 | Langå |
| 48 | JBP Stål v/Jeppe Bruhn Pedersen | — | 1 | 5,7 | Randers NV |
| 49 | SM SMEDE OG MONTAGE ApS | 601.362 kr. | 1 | 6,6 | Randers SØ |
| 50 | Schmidt Slib v/Brian Schmidt | — | 1 | 5,8 | Randers SØ |
Ranglisten dækker alle 59 virksomheder inden for fremstilling af metallvarer i randers sorteret efter ansatte. Topplaceret er PRODAN A/S med 117, efterfulgt af Ravnsgaard Metal A/S (79) og MULTI-TEK BRANDDØRE AF 1988 A/S (63).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.