| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Opti-Coat ApS | 100,0% | -9.421 kr. | 1 | 6,0 | Hedensted |
| 2 | H. MØNSTED NIELSEN HOLDING ApS | 97,3% | -2.707 kr. | — | 6,6 | Rask Mølle |
| 3 | Envases Media A/S | 85,0% | — | — | 8,5 | Løsning |
| 4 | TS MASKINER HORNSYLD ApS | 84,1% | 3,0 mio. kr. | 2 | 7,7 | Hornsyld |
| 5 | Uni Grab ApS | 77,8% | 27.500 kr. | — | 7,7 | Løsning |
| 6 | MEDANA A/S | 77,0% | 2,8 mio. kr. | 5 | 6,4 | Hedensted |
| 7 | RATIONEL STALDINVENTAR A/S | 76,8% | 7,0 mio. kr. | 11 | 7,5 | Hedensted |
| 8 | HACO A/S | 73,7% | 42,3 mio. kr. | 31 | 8,7 | Barrit |
| 9 | METALSERVICE ApS | 73,5% | 1,2 mio. kr. | 2 | 6,8 | Løsning |
| 10 | Stenderup Smede - og maskinværksted ApS | 73,1% | 1,4 mio. kr. | 4 | 6,7 | Stenderup |
| 11 | MUL10 METAL ApS | 72,6% | 17,0 mio. kr. | 27 | 8,2 | Juelsminde |
| 12 | LD-GNIST ApS | 71,7% | 1,0 mio. kr. | 2 | 6,5 | Juelsminde |
| 13 | UNIMAKERS A/S | 71,7% | 2,8 mio. kr. | 5 | 6,8 | Juelsminde |
| 14 | Rødkjær Smede og Montage ApS | 71,2% | 736.641 kr. | 1 | 6,6 | Hornsyld |
| 15 | DS Klejnsmede ApS | 68,7% | — | 1 | 5,6 | Tørring |
| 16 | DANSK SLYNGRENSNING ApS | 66,5% | 9,1 mio. kr. | 3 | 7,4 | Hornsyld |
| 17 | BR Porte ApS | 60,4% | 730.759 kr. | 1 | 7,0 | Løsning |
| 18 | EGEDAL MASKINFABRIK A/S | 57,1% | 13,9 mio. kr. | 24 | 7,6 | Tørring |
| 19 | ULDUM MASKINFABRIK A/S | 55,0% | 2,3 mio. kr. | 7 | 5,1 | Uldum |
| 20 | LT Stål ApS | 54,2% | 2,3 mio. kr. | 4 | 6,4 | Tørring |
| 21 | JUAL A/S | 51,7% | 146,4 mio. kr. | 224 | 9,3 | Juelsminde |
| 22 | FL INDUSTRIES A/S | 48,9% | 15,2 mio. kr. | 12 | 6,9 | Hedensted |
| 23 | Envases Europe A/S | 48,5% | 2,1 mia. kr. | 982 | 8,9 | Løsning |
| 24 | Bending Technology Denmark A/S | 47,9% | 7,1 mio. kr. | 11 | 7,7 | Uldum |
| 25 | TL MASKINFABRIK ApS | 47,5% | 6,7 mio. kr. | 9 | 7,0 | Hedensted |
| 26 | J. NIELSEN DESIGN ApS | 44,0% | 4,3 mio. kr. | 9 | 5,9 | Rask Mølle |
| 27 | CHEM-TEC PLATING A/S | 40,7% | 8,6 mio. kr. | 38 | 7,0 | Uldum |
| 28 | KSM Steel A/S | 39,8% | 53,4 mio. kr. | 100 | 7,9 | Løsning |
| 29 | LØSNING MASKINFABRIK A/S | 38,6% | 10,8 mio. kr. | 15 | 6,8 | Løsning |
| 30 | InGear Solution ApS | 35,8% | 2,3 mio. kr. | 2 | 5,8 | Juelsminde |
| 31 | Midtjysk Maskinfabrik ApS | 34,1% | 1,8 mio. kr. | 4 | 4,8 | Hedensted |
| 32 | MJ PULVER TEKNIK ApS | 26,2% | 417.219 kr. | 1 | 4,6 | Hedensted |
| 33 | J.S. METAL ApS | 23,8% | 13,5 mio. kr. | 18 | 7,1 | Tørring |
| 34 | BS STEELTECH ApS | 21,4% | 388.101 kr. | 1 | 3,6 | Hedensted |
| 35 | RM SPAANTAGNING A/S | 19,3% | 16,3 mio. kr. | 27 | 6,5 | Rask Mølle |
| 36 | BAASCH SMEDE- OG MASKINTEKNIK ApS | 3,8% | 342.840 kr. | 1 | 3,3 | Løsning |
| 37 | HORNSYLD INDUSTRI OG AUTOLAK ApS | -21,6% | 970.522 kr. | 3 | 3,7 | Hornsyld |
| 38 | InMetal a/s | -39,4% | 14,8 mio. kr. | 35 | 4,7 | Hedensted |
| 39 | Alo Smede & Teknik ApS | -111,6% | -18.982 kr. | — | 3,4 | Hedensted |
| 40 | CYLOCK ApS | -4691,5% | -115.387 kr. | — | 5,1 | Juelsminde |
40 af 40 | ||||||
Ranglisten dækker alle 40 virksomheder inden for fremstilling af metallvarer i hedensted sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er Opti-Coat ApS med 100,0%, efterfulgt af H. MØNSTED NIELSEN HOLDING ApS (97,3%) og Envases Media A/S (85,0%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.