| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Envases Europe A/S | 2,1 mia. kr. | 982 | 8,9 | Løsning |
| 2 | JUAL A/S | 146,4 mio. kr. | 224 | 9,3 | Juelsminde |
| 3 | KSM Steel A/S | 53,4 mio. kr. | 100 | 7,9 | Løsning |
| 4 | CHEM-TEC PLATING A/S | 8,6 mio. kr. | 38 | 7,0 | Uldum |
| 5 | InMetal a/s | 14,8 mio. kr. | 35 | 4,7 | Hedensted |
| 6 | HACO A/S | 42,3 mio. kr. | 31 | 8,7 | Barrit |
| 7 | RM SPAANTAGNING A/S | 16,3 mio. kr. | 27 | 6,5 | Rask Mølle |
| 8 | MUL10 METAL ApS | 17,0 mio. kr. | 27 | 8,2 | Juelsminde |
| 9 | EGEDAL MASKINFABRIK A/S | 13,9 mio. kr. | 24 | 7,6 | Tørring |
| 10 | PL Kleinsmedie v/Peter Sørensen | — | 21 | 7,0 | Hedensted |
| 11 | Overfladebehandling ApS | — | 20 | 6,1 | Løsning |
| 12 | J.S. METAL ApS | 13,5 mio. kr. | 18 | 7,1 | Tørring |
| 13 | LØSNING MASKINFABRIK A/S | 10,8 mio. kr. | 15 | 6,8 | Løsning |
| 14 | FL INDUSTRIES A/S | 15,2 mio. kr. | 12 | 6,9 | Hedensted |
| 15 | Bending Technology Denmark A/S | 7,1 mio. kr. | 11 | 7,7 | Uldum |
| 16 | RATIONEL STALDINVENTAR A/S | 7,0 mio. kr. | 11 | 7,5 | Hedensted |
| 17 | TL MASKINFABRIK ApS | 6,7 mio. kr. | 9 | 7,0 | Hedensted |
| 18 | J. NIELSEN DESIGN ApS | 4,3 mio. kr. | 9 | 5,9 | Rask Mølle |
| 19 | Bjerlev Værktøjsfabrik A/S | — | 8 | 6,3 | Uldum |
| 20 | ULDUM MASKINFABRIK A/S | 2,3 mio. kr. | 7 | 5,1 | Uldum |
| 21 | UNIMAKERS A/S | 2,8 mio. kr. | 5 | 6,8 | Juelsminde |
| 22 | MEDANA A/S | 2,8 mio. kr. | 5 | 6,4 | Hedensted |
| 23 | LT Stål ApS | 2,3 mio. kr. | 4 | 6,4 | Tørring |
| 24 | Stenderup Smede - og maskinværksted ApS | 1,4 mio. kr. | 4 | 6,7 | Stenderup |
| 25 | Midtjysk Maskinfabrik ApS | 1,8 mio. kr. | 4 | 4,8 | Hedensted |
| 26 | DANSK SLYNGRENSNING ApS | 9,1 mio. kr. | 3 | 7,4 | Hornsyld |
| 27 | HORNSYLD INDUSTRI OG AUTOLAK ApS | 970.522 kr. | 3 | 3,7 | Hornsyld |
| 28 | LD-GNIST ApS | 1,0 mio. kr. | 2 | 6,5 | Juelsminde |
| 29 | METALSERVICE ApS | 1,2 mio. kr. | 2 | 6,8 | Løsning |
| 30 | TS MASKINER HORNSYLD ApS | 3,0 mio. kr. | 2 | 7,7 | Hornsyld |
| 31 | Sonny Olesen Smede & Maskinteknik | — | 2 | 6,0 | Hornsyld |
| 32 | InGear Solution ApS | 2,3 mio. kr. | 2 | 5,8 | Juelsminde |
| 33 | BAASCH SMEDE- OG MASKINTEKNIK ApS | 342.840 kr. | 1 | 3,3 | Løsning |
| 34 | MJ PULVER TEKNIK ApS | 417.219 kr. | 1 | 4,6 | Hedensted |
| 35 | BS STEELTECH ApS | 388.101 kr. | 1 | 3,6 | Hedensted |
| 36 | DS Klejnsmede ApS | — | 1 | 5,6 | Tørring |
| 37 | BR Porte ApS | 730.759 kr. | 1 | 7,0 | Løsning |
| 38 | Opti-Coat ApS | -9.421 kr. | 1 | 6,0 | Hedensted |
| 39 | Rødkjær Smede og Montage ApS | 736.641 kr. | 1 | 6,6 | Hornsyld |
39 af 39 | |||||
Ranglisten dækker alle 39 virksomheder inden for fremstilling af metallvarer i hedensted sorteret efter ansatte. Topplaceret er Envases Europe A/S med 982, efterfulgt af JUAL A/S (224) og KSM Steel A/S (100).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.