| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Envases Europe A/S | 129,3 mio. kr. | 2,1 mia. kr. | 982 | 8,9 | Løsning |
| 2 | HACO A/S | 17,7 mio. kr. | 42,3 mio. kr. | 31 | 8,7 | Barrit |
| 3 | Envases Media A/S | 11,2 mio. kr. | — | — | 8,5 | Løsning |
| 4 | JUAL A/S | 10,4 mio. kr. | 146,4 mio. kr. | 224 | 9,3 | Juelsminde |
| 5 | FL INDUSTRIES A/S | 4,5 mio. kr. | 15,2 mio. kr. | 12 | 6,9 | Hedensted |
| 6 | DANSK SLYNGRENSNING ApS | 4,3 mio. kr. | 9,1 mio. kr. | 3 | 7,4 | Hornsyld |
| 7 | J.S. METAL ApS | 2,8 mio. kr. | 13,5 mio. kr. | 18 | 7,1 | Tørring |
| 8 | RATIONEL STALDINVENTAR A/S | 2,4 mio. kr. | 7,0 mio. kr. | 11 | 7,5 | Hedensted |
| 9 | RM SPAANTAGNING A/S | 2,3 mio. kr. | 16,3 mio. kr. | 27 | 6,5 | Rask Mølle |
| 10 | MUL10 METAL ApS | 2,2 mio. kr. | 17,0 mio. kr. | 27 | 8,2 | Juelsminde |
| 11 | EGEDAL MASKINFABRIK A/S | 1,7 mio. kr. | 13,9 mio. kr. | 24 | 7,6 | Tørring |
| 12 | LØSNING MASKINFABRIK A/S | 1,5 mio. kr. | 10,8 mio. kr. | 15 | 6,8 | Løsning |
| 13 | TL MASKINFABRIK ApS | 1,4 mio. kr. | 6,7 mio. kr. | 9 | 7,0 | Hedensted |
| 14 | Bending Technology Denmark A/S | 1,0 mio. kr. | 7,1 mio. kr. | 11 | 7,7 | Uldum |
| 15 | TS MASKINER HORNSYLD ApS | 783.147 kr. | 3,0 mio. kr. | 2 | 7,7 | Hornsyld |
| 16 | CHEM-TEC PLATING A/S | 576.570 kr. | 8,6 mio. kr. | 38 | 7,0 | Uldum |
| 17 | InGear Solution ApS | 367.814 kr. | 2,3 mio. kr. | 2 | 5,8 | Juelsminde |
| 18 | KSM Steel A/S | 338.594 kr. | 53,4 mio. kr. | 100 | 7,9 | Løsning |
| 19 | H. MØNSTED NIELSEN HOLDING ApS | 233.901 kr. | -2.707 kr. | — | 6,6 | Rask Mølle |
| 20 | J. NIELSEN DESIGN ApS | 231.511 kr. | 4,3 mio. kr. | 9 | 5,9 | Rask Mølle |
| 21 | UNIMAKERS A/S | 221.974 kr. | 2,8 mio. kr. | 5 | 6,8 | Juelsminde |
| 22 | Rødkjær Smede og Montage ApS | 209.021 kr. | 736.641 kr. | 1 | 6,6 | Hornsyld |
| 23 | LT Stål ApS | 202.625 kr. | 2,3 mio. kr. | 4 | 6,4 | Tørring |
| 24 | METALSERVICE ApS | 154.933 kr. | 1,2 mio. kr. | 2 | 6,8 | Løsning |
| 25 | BR Porte ApS | 139.586 kr. | 730.759 kr. | 1 | 7,0 | Løsning |
| 26 | LD-GNIST ApS | 111.304 kr. | 1,0 mio. kr. | 2 | 6,5 | Juelsminde |
| 27 | Midtjysk Maskinfabrik ApS | 102.448 kr. | 1,8 mio. kr. | 4 | 4,8 | Hedensted |
| 28 | HORNSYLD INDUSTRI OG AUTOLAK ApS | 43.750 kr. | 970.522 kr. | 3 | 3,7 | Hornsyld |
| 29 | Opti-Coat ApS | 21.886 kr. | -9.421 kr. | 1 | 6,0 | Hedensted |
| 30 | Uni Grab ApS | 18.578 kr. | 27.500 kr. | — | 7,7 | Løsning |
| 31 | MEDANA A/S | 12.390 kr. | 2,8 mio. kr. | 5 | 6,4 | Hedensted |
| 32 | BAASCH SMEDE- OG MASKINTEKNIK ApS | -35.456 kr. | 342.840 kr. | 1 | 3,3 | Løsning |
| 33 | Alo Smede & Teknik ApS | -40.800 kr. | -18.982 kr. | — | 3,4 | Hedensted |
| 34 | CYLOCK ApS | -115.224 kr. | -115.387 kr. | — | 5,1 | Juelsminde |
| 35 | Stenderup Smede - og maskinværksted ApS | -158.411 kr. | 1,4 mio. kr. | 4 | 6,7 | Stenderup |
| 36 | ULDUM MASKINFABRIK A/S | -160.888 kr. | 2,3 mio. kr. | 7 | 5,1 | Uldum |
| 37 | BS STEELTECH ApS | -173.094 kr. | 388.101 kr. | 1 | 3,6 | Hedensted |
| 38 | MJ PULVER TEKNIK ApS | -244.263 kr. | 417.219 kr. | 1 | 4,6 | Hedensted |
| 39 | DS Klejnsmede ApS | -247.162 kr. | — | 1 | 5,6 | Tørring |
| 40 | InMetal a/s | -3.417.428 kr. | 14,8 mio. kr. | 35 | 4,7 | Hedensted |
40 af 40 | ||||||
Ranglisten dækker alle 40 virksomheder inden for fremstilling af metallvarer i hedensted sorteret efter resultat. Topplaceret er Envases Europe A/S med 129,3 mio. kr., efterfulgt af HACO A/S (17,7 mio. kr.) og Envases Media A/S (11,2 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.