| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | À PART - COPENHAGEN ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,4 | København K |
| 2 | melbygaard ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,6 | København N |
| 3 | SimplEat Copenhagen ApS | 100,0% | — | — | 7,1 | København S |
| 4 | Jolly-Fox ApS | 100,0% | 0 kr. | 1 | 5,5 | København S |
| 5 | Simon's Freezer Meals ApS | 100,0% | -13.558 kr. | — | 7,0 | København V |
| 6 | Poma Coffee ApS | 97,7% | 37.502 kr. | 5 | 6,2 | København K |
| 7 | Reduced ApS | 97,3% | -7.765.244 kr. | 27 | 6,0 | Nordhavn |
| 8 | N'Joy ApS | 96,9% | 111.595 kr. | 3 | 4,9 | København N |
| 9 | Mezze ApS | 95,0% | -500 kr. | 1 | 5,8 | København V |
| 10 | Matr Foods ApS | 90,1% | -1.470.406 kr. | 36 | 6,5 | Nordhavn |
| 11 | Seagems Denmark ApS | 88,3% | 1,3 mio. kr. | 1 | 5,8 | København S |
| 12 | Noodle Masters ApS | 87,5% | -35.809 kr. | 3 | 5,0 | København V |
| 13 | SUMM Ingredients ApS | 87,4% | -1.427.395 kr. | 4 | 5,1 | Valby |
| 14 | NORDIC SUGAR A/S | 86,7% | 3,2 mia. kr. | 500 | 9,5 | Hvidovre |
| 15 | Sea Longevity ApS | 82,2% | 79.200 kr. | — | 7,5 | København K |
| 16 | BlaaChou ApS | 81,9% | -1.382 kr. | — | 6,1 | København N |
| 17 | LOVEMADE ApS | 81,8% | 2,7 mio. kr. | 6 | 7,8 | København Ø |
| 18 | Aioss ApS | 81,4% | -1.453.413 kr. | 7 | 6,4 | København K |
| 19 | KIRSTENS KONDITORI ApS | 80,1% | 4,2 mio. kr. | 21 | 7,4 | Brønshøj |
| 20 | HRYMFAXE ApS | 79,8% | -50.054 kr. | — | 6,0 | København Ø |
| 21 | Istid ApS | 78,5% | 705.836 kr. | 1 | 5,4 | Brønshøj |
| 22 | MEVLANA BAGERI ApS | 76,1% | 5,6 mio. kr. | 12 | 7,5 | Valby |
| 23 | SCT. PEDER'S BAGERI ApS | 74,1% | 4,5 mio. kr. | 12 | 7,4 | København K |
| 24 | NatuRem Bioscience ApS | 72,1% | 63.793 kr. | — | 6,2 | København S |
| 25 | a57 ApS | 71,9% | 6,1 mio. kr. | 16 | 7,1 | København N |
| 26 | DayDose ApS | 71,9% | -6.000 kr. | 1 | 6,3 | København V |
| 27 | AINYAHITA-FONDEN | 70,2% | — | — | 5,4 | København K |
| 28 | Andersen Bakery Europe A/S | 70,0% | 24,7 mio. kr. | 71 | 8,5 | København S |
| 29 | ISBAR ApS | 67,1% | 733.797 kr. | 1 | 6,0 | København K |
| 30 | Albatross og Venner ApS | 64,7% | 6,7 mio. kr. | 21 | 7,3 | København K |
| 31 | Projekt Raw ApS | 63,0% | 1,7 mio. kr. | 1 | 7,1 | København NV |
| 32 | CASTAFIORE ApS | 62,6% | 11,4 mio. kr. | 49 | 8,0 | København V |
| 33 | Copenhagen Coffee Lab ApS | 62,3% | 10,0 mio. kr. | 16 | 7,7 | København SV |
| 34 | Ocean Bar Aps | 61,0% | 2,5 mio. kr. | 5 | 7,0 | København K |
| 35 | Borgen-Jørgensen & Co. ApS | 60,0% | 0 kr. | — | 6,8 | København Ø |
| 36 | Greenwitch ApS | 59,3% | 1,4 mio. kr. | 9 | 7,1 | København Ø |
| 37 | Eat Me ApS | 58,1% | 617.388 kr. | 5 | 6,7 | København S |
| 38 | Planter Box ApS | 56,1% | -445.864 kr. | 7 | 5,8 | København S |
| 39 | KARAMELLERIET ApS | 55,0% | 2,9 mio. kr. | 9 | 7,3 | København N |
| 40 | A/S Haldrupvej af 1/4 2015 | 54,4% | -85.625 kr. | — | 7,9 | København K |
| 41 | Cinnamon & Charlie ApS | 49,5% | 1,7 mio. kr. | 2 | 4,5 | Væggerløse |
| 42 | Jepson Charcuterie ApS | 48,6% | 50.868 kr. | — | 7,0 | København N |
| 43 | Eriks Bageri ApS | 48,1% | 4,8 mio. kr. | 12 | 6,1 | København S |
| 44 | GSS Copenhagen ApS | 47,8% | 1,5 mio. kr. | 1 | 6,8 | København V |
| 45 | 07022017 ApS | 46,8% | 2,4 mio. kr. | 18 | 6,8 | København S |
| 46 | Jaleanjai ApS | 46,5% | 390.490 kr. | 1 | 5,2 | København N |
| 47 | ALI-BAGERI ApS | 46,0% | 11,0 mio. kr. | 44 | 7,4 | København N |
| 48 | Local Roots ApS | 44,7% | 116.351 kr. | — | 6,8 | København K |
| 49 | AS Dessert ApS | 44,5% | 402.065 kr. | 9 | 5,8 | København K |
| 50 | LCKRBR CPH ApS | 43,6% | — | 16 | 6,6 | København Ø |
Ranglisten dækker alle 135 virksomheder inden for fremstilling af føde- og drikkevarer i københavn sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er À PART - COPENHAGEN ApS med 100,0%, efterfulgt af melbygaard ApS (100,0%) og SimplEat Copenhagen ApS (100,0%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.