| # | Virksomhed | Egenkapital | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ATTA HOLDING 2012 ApS | 3,6 mia. kr. | 2,4 mia. kr. | — | 9,3 | Hinnerup |
| 2 | TA-LOGISTICS A/S | 1,8 mia. kr. | 2,3 mia. kr. | — | 9,1 | Hinnerup |
| 3 | LSTA HOLDING ApS | 1,6 mia. kr. | — | — | 9,1 | Hinnerup |
| 4 | MSTA HOLDING ApS | 1,6 mia. kr. | — | — | 9,1 | Hinnerup |
| 5 | NE SOLUTION ApS | 525,7 mio. kr. | 313,8 mio. kr. | — | 8,7 | Hovedgård |
| 6 | CARLO GAVAZZI PARTICIPATION DANMARK A/S | 387,7 mio. kr. | 1,5 mio. kr. | 8 | 8,4 | Hadsten |
| 7 | Kristine Bach Holding ApS | 358,1 mio. kr. | 492,2 mio. kr. | — | 8,0 | Hinnerup |
| 8 | Hoyer VMS Group A/S | 327,0 mio. kr. | 867,3 mio. kr. | 5 | 7,7 | Hadsten |
| 9 | KENT H. JEPPESEN HOLDING ApS | 320,9 mio. kr. | 168.849 kr. | 2 | 7,9 | Hinnerup |
| 10 | MORTEN THØGERSEN INVEST ApS | 171,0 mio. kr. | -287.142 kr. | 1 | 7,5 | Hinnerup |
| 11 | VISTI GERTSEN HOLDING A/S | 160,3 mio. kr. | 183.119 kr. | — | 7,5 | Hinnerup |
| 12 | ALLAN GERTSEN HOLDING A/S | 157,7 mio. kr. | 0 kr. | — | 8,0 | Hinnerup |
| 13 | GITTE GERTSEN HOLDING A/S | 157,3 mio. kr. | 0 kr. | — | 8,0 | Hinnerup |
| 14 | MIKO HOLDING ApS | 155,7 mio. kr. | 38,4 mio. kr. | — | 8,5 | Hammel |
| 15 | HPH Gruppen ApS | 154,3 mio. kr. | 609,3 mio. kr. | — | 8,3 | Hinnerup |
| 16 | LENE GERTSEN HOLDING A/S | 154,3 mio. kr. | 0 kr. | — | 7,9 | Hinnerup |
| 17 | TU HOLDING ApS | 145,1 mio. kr. | 82,4 mio. kr. | — | 7,7 | Hinnerup |
| 18 | SR ERIK H. MUNK A/S | 145,0 mio. kr. | 402.204 kr. | 2 | 7,3 | Hammel |
| 19 | ALSIDENT HOLDING ApS | 128,9 mio. kr. | -110.237 kr. | — | 8,0 | Hammel |
| 20 | Henrik Alexandersen Holding ApS | 111,7 mio. kr. | — | — | 7,3 | Hadsten |
| 21 | J. SODEMANN HOLDING ApS | 107,2 mio. kr. | -82.077 kr. | — | 7,9 | Hinnerup |
| 22 | Hoyer Group A/S | 106,8 mio. kr. | -10.111.000 kr. | 3 | 7,2 | Hadsten |
| 23 | MCE HOLDING A/S | 106,2 mio. kr. | 111,9 mio. kr. | — | 8,4 | Hinnerup |
| 24 | KB HOLDING, AARHUS ApS | 105,5 mio. kr. | -21.569 kr. | — | 7,2 | Hinnerup |
| 25 | BE-FURNIPART HOLDING APS | 94,7 mio. kr. | 76,0 mio. kr. | — | 6,9 | Hinnerup |
| 26 | MMT HOLDING A/S | 94,4 mio. kr. | 0 kr. | 2 | 6,7 | Hadsten |
| 27 | NSR HOLDING ApS | 93,3 mio. kr. | -333.503 kr. | 1 | 6,1 | Hinnerup |
| 28 | EBBESTRUP HOLDING ApS | 89,4 mio. kr. | -97.642 kr. | — | 8,3 | Hadsten |
| 29 | C. HUSS HOLDING ApS | 84,2 mio. kr. | -8.225 kr. | 1 | 6,7 | Hinnerup |
| 30 | AIC A/S | 79,9 mio. kr. | -43.889 kr. | — | 6,6 | Hammel |
| 31 | SEIDELMANN HOLDING ApS | 76,5 mio. kr. | 28,1 mio. kr. | — | 7,6 | Hadsten |
| 32 | HEINZ BIRK HOLDING ApS | 76,4 mio. kr. | -370.220 kr. | 1 | 6,5 | Hinnerup |
| 33 | JPP Investment ApS | 76,4 mio. kr. | -6.250 kr. | — | 6,1 | Hadsten |
| 34 | Duka Group Holding A/S | 71,7 mio. kr. | -27.771 kr. | — | 7,4 | Hinnerup |
| 35 | LARS PERSSON HOLDING ApS | 71,6 mio. kr. | 299.081 kr. | 1 | 7,0 | Hammel |
| 36 | DANNY KROMANNE HOLDING ApS | 71,6 mio. kr. | -57.102 kr. | — | 7,3 | Hinnerup |
| 37 | CONLOG HOLDING ApS | 71,4 mio. kr. | -489.684 kr. | 2 | 6,6 | Ulstrup |
| 38 | Thøgersen Holding 2018 ApS | 64,2 mio. kr. | -17.791 kr. | — | 7,0 | Hinnerup |
| 39 | Hegelund Holding ApS | 63,1 mio. kr. | -26.907 kr. | — | 8,1 | Hadsten |
| 40 | WekoAgro Machinery Holding A/S | 61,3 mio. kr. | 91,2 mio. kr. | — | 7,6 | Hammel |
| 41 | ESTITECH HOLDING ApS | 58,9 mio. kr. | -55.412 kr. | — | 7,9 | Hadsten |
| 42 | NIELS HOFFMANN HOLDING ApS | 58,7 mio. kr. | -44.970 kr. | — | 8,1 | Hammel |
| 43 | JANIVA ApS | 58,7 mio. kr. | 3,9 mio. kr. | — | 8,6 | Hadsten |
| 44 | L. V. R. HOLDING ApS | 58,3 mio. kr. | -7.385 kr. | — | 7,7 | Bjerringbro |
| 45 | JENS FUNDER HOLDING ApS | 57,8 mio. kr. | -331.074 kr. | 2 | 7,2 | Hinnerup |
| 46 | EL TAZAR HOLDING ApS | 56,6 mio. kr. | 35,1 mio. kr. | — | 8,4 | Hadsten |
| 47 | URBACH ApS | 55,4 mio. kr. | -67.833 kr. | 1 | 5,5 | Hammel |
| 48 | 9altitudes Holding DK ApS | 54,7 mio. kr. | 11,9 mio. kr. | 16 | 6,2 | Hinnerup |
| 49 | Anders Bach Holding 2021 ApS | 54,4 mio. kr. | -6.875 kr. | — | 6,7 | Hinnerup |
| 50 | Louise og Frands HoldCo ApS | 54,3 mio. kr. | 83,0 mio. kr. | — | 7,1 | Hinnerup |
Ranglisten dækker alle 1.186 virksomheder inden for finansielle serviceydelser i favrskov sorteret efter egenkapital. Topplaceret er ATTA HOLDING 2012 ApS med 3,6 mia. kr., efterfulgt af TA-LOGISTICS A/S (1,8 mia. kr.) og LSTA HOLDING ApS (1,6 mia. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.