| # | Virksomhed | Overskudsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | DHV2930 ApS | 1368,5% | 115.857 kr. | — | 7,3 | Klampenborg |
| 2 | BRÄUNER INVEST ApS | 92,1% | 700.000 kr. | 1 | 7,2 | Viborg |
| 3 | SØREN SPEDSBJERG A/S | 91,4% | 1,8 mio. kr. | 2 | 6,9 | Tjæreborg |
| 4 | KRÆMMERDAL GRUSGRAV ApS | 87,0% | 213.236 kr. | — | 5,5 | Karby |
| 5 | KAAS BRIKETTER ApS | 86,6% | 11.341 kr. | — | 7,0 | Pandrup |
| 6 | H.M. HANDEL ApS | 82,7% | 171.348 kr. | 1 | 5,7 | Herlufmagle |
| 7 | Dan-Grit Specialsand ApS | 79,3% | 1,6 mio. kr. | — | 8,0 | Varde |
| 8 | PREBEN ANDERSEN, SAND, GRUS & STEN ApS | 78,3% | 346.733 kr. | — | 7,5 | Nykøbing F |
| 9 | GREVENSVÆNGE ApS | 77,6% | 3,3 mio. kr. | — | 7,0 | Næstved |
| 10 | REDSTED GRUSGRAV ApS | 75,2% | 335.120 kr. | — | 7,5 | Redsted M |
| 11 | Sinding Grusgrav ApS | 73,4% | 8,9 mio. kr. | — | 8,2 | Silkeborg |
| 12 | COPENHAGEN MARBLE ApS | 72,5% | 99.989 kr. | — | 6,8 | Skovlunde |
| 13 | LOLLAND GRUS & STEN A/S | 72,4% | 67.337 kr. | — | 6,0 | Esbjerg N |
| 14 | R.P. Hedegaard ApS | 71,5% | 219.678 kr. | — | 7,1 | Nysted |
| 15 | GAMMELRAND SKÆRVEFABRIK A/S | 69,5% | 9,4 mio. kr. | 9 | 6,6 | Svebølle |
| 16 | Jysksand ApS | 69,3% | 959.149 kr. | 1 | 7,3 | Brædstrup |
| 17 | Søndergaard Sten & Grus Mørke ApS | 68,6% | 1,3 mio. kr. | — | 7,5 | Randers SØ |
| 18 | Rettenmaier Denmark K/S | 61,6% | 9,9 mio. kr. | 4 | 6,5 | Holstebro |
| 19 | AVANNAQ Shipping ApS | 61,3% | 346.554 kr. | — | 7,9 | Nuuk |
| 20 | Skovsted Grusgrav ApS | 60,8% | 4,0 mio. kr. | — | 7,5 | Snedsted |
| 21 | E.J.J.-GRUS OG STEN ApS | 56,6% | 3,0 mio. kr. | 1 | 6,8 | Nykøbing F |
| 22 | ROSKILDE STEN OG GRUS ApS | 56,5% | 161,5 mio. kr. | 33 | 8,5 | Roskilde |
| 23 | Halsnæs Sten og Grus ApS | 50,7% | 1,6 mio. kr. | 1 | 6,7 | Roskilde |
| 24 | DANGRUS ApS | 49,3% | 2,7 mio. kr. | 2 | 7,0 | Aars |
| 25 | NYMØLLE STENINDUSTRIER A/S | 48,0% | 100,8 mio. kr. | 46 | 7,2 | Roskilde |
| 26 | Asklev Sten og Grus ApS | 47,1% | 54,0 mio. kr. | 14 | 6,7 | Hampen |
| 27 | FILTERSTEN A/S | 47,0% | 514.731 kr. | — | 7,1 | Brædstrup |
| 28 | BEDSTED LØ GRUSVÆRKER ApS | 46,7% | 25,6 mio. kr. | 40 | 8,4 | Rødekro |
| 29 | VR GRUS & JORD ApS | 45,0% | 36.628 kr. | — | 5,8 | Viborg |
| 30 | PALLE LUDVIGSEN. LØGTVED ApS | 43,4% | 19,4 mio. kr. | 4 | 7,5 | Svebølle |
| 31 | KA GRUS A/S | 42,5% | 23,2 mio. kr. | 7 | 6,4 | Tommerup |
| 32 | DANSAND A/S | 42,3% | 82,2 mio. kr. | 49 | 8,7 | Brædstrup |
| 33 | JØRGEN LARSENS STENINDUSTRI ApS | 42,0% | 800.239 kr. | — | 6,9 | Sorø |
| 34 | ELLINGEGÅRDENS GRUSGRAV ApS | 41,6% | 3,4 mio. kr. | 2 | 6,6 | Sorø |
| 35 | VANTOREGAARD ApS | 41,4% | 585.898 kr. | — | 4,6 | Nysted |
| 36 | CUPA DANMARK A/S | 40,6% | 8,0 mio. kr. | 3 | 7,2 | Albertslund |
| 37 | DANKALK K/S | 39,9% | 53,8 mio. kr. | 25 | 8,3 | Løgstør |
| 38 | ENTREPRENØRFIRMAET EIGIL JENSEN, BILLUND A/S | 38,3% | 56,7 mio. kr. | 41 | 8,4 | Billund |
| 39 | E.R. Hedegaard Grus ApS | 38,0% | 2,1 mio. kr. | 1 | 6,0 | Nysted |
| 40 | Thy Kalk ApS | 37,7% | 5,3 mio. kr. | 5 | 7,9 | Thisted |
| 41 | Skave Grusgrav A/S | 37,1% | 6,3 mio. kr. | 4 | 7,2 | Holstebro |
| 42 | JJ GRUS A/S | 35,2% | 90,0 mio. kr. | 40 | 8,0 | Svenstrup J |
| 43 | OBEL STEN OG GRUS A/S | 33,8% | 1,3 mio. kr. | — | 8,7 | Kalundborg |
| 44 | Sjællandske Råstoffer ApS | 33,4% | 34,0 mio. kr. | 18 | 6,8 | Næstved |
| 45 | Dansk Miljø og Genbrug ApS | 31,6% | 25,0 mio. kr. | 18 | 6,1 | Næstved |
| 46 | FLINTHOLM STEN OG GRUS ApS | 31,4% | 14,4 mio. kr. | 27 | 8,0 | Svendborg |
| 47 | OMYA A/S | 30,1% | 13,6 mio. kr. | 9 | 7,1 | Store Heddinge |
| 48 | BJORUM ApS | 28,0% | 458.873 kr. | — | 6,7 | Vodskov |
| 49 | Larsen Sand ApS | 27,8% | 49.679 kr. | — | 6,5 | Næstved |
| 50 | KONGERSLEV KALK A/S | 25,8% | 32,3 mio. kr. | 30 | 7,3 | Kongerslev |
Ranglisten dækker alle 95 virksomheder inden for anden råstofindvinding sorteret efter overskudsgrad. Topplaceret er DHV2930 ApS med 1368,5%, efterfulgt af BRÄUNER INVEST ApS (92,1%) og SØREN SPEDSBJERG A/S (91,4%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.