Danmarks største virksomheder efter overskudsgrad
| # | Virksomhed | Overskudsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 251 | K/S SUNDSVALL | 254,0% | 2,4 mio. kr. | — | 6,9 | København K |
| 252 | KAJ VERNER JUUL POULSENS ASSURANCE-AGENTUR A/S | 253,5% | 11.284 kr. | 1 | 6,7 | Grindsted |
| 253 | KORNMARKSVEJ 6 ApS | 251,7% | 518.391 kr. | — | 6,6 | København K |
| 254 | Storskogen Danmark ApS | 251,5% | 4,1 mio. kr. | 1 | 7,8 | København Ø |
| 255 | L&B KONSULENT OG INVEST ApS | 251,3% | -183.716 kr. | 2 | 5,7 | Hørning |
| 256 | Hartvigs Ejendomme ApS | 250,6% | 242.486 kr. | — | 6,0 | Birkerød |
| 257 | K/S HABRO-TAMWORTH | 250,4% | 2,0 mio. kr. | — | 6,6 | København K |
| 258 | GRANE PLANTAGES FOND | 249,7% | 931.604 kr. | — | 7,1 | Fredensborg |
| 259 | JONSTRUP GAMLE KØBMANDSGÅRD ApS | 249,4% | 702.596 kr. | — | 8,4 | Værløse |
| 260 | Egeskovvej 2 ApS | 249,3% | 9,6 mio. kr. | — | 8,4 | Hellerup |
| 261 | Casa Bolig & Erhvervsudlejning ApS | 247,6% | 552.500 kr. | — | 7,4 | Viborg |
| 262 | Vestergade 32B, Stubbekøbing ApS | 246,6% | 1,0 mio. kr. | — | 7,0 | Greve |
| 263 | SST MANAGEMENT ApS | 246,3% | -347.174 kr. | — | 3,8 | Vedbæk |
| 264 | SVEN RYDING APS | 246,0% | 23.000 kr. | 1 | 6,2 | Holbæk |
| 265 | LAID HOLDING ApS | 245,8% | 346.350 kr. | — | 6,9 | Erslev |
| 266 | TSS Denmark ApS | 244,7% | 35,1 mio. kr. | 18 | 8,4 | Ballerup |
| 267 | GSA INVEST ApS | 244,1% | 96,5 mio. kr. | 1 | 8,6 | Lynge |
| 268 | SG 23 ApS | 243,4% | 516.904 kr. | — | 6,2 | København K |
| 269 | RÅNDALEN ApS | 240,7% | 100.000 kr. | — | 6,6 | Aalborg |
| 270 | FORENEDE HOLDING A/S | 240,1% | 35,8 mio. kr. | 14 | 8,3 | Ballerup |
| 271 | ABILDGADE 26 ApS | 239,9% | 209.220 kr. | — | 8,6 | Aarhus V |
| 272 | K.W. Bruun & Co A/S | 237,8% | 105,0 mio. kr. | 18 | 8,9 | Hellerup |
| 273 | FabGras Consulting ApS | 237,0% | 8.000 kr. | — | 6,0 | København V |
| 274 | TRINE MADSEN ApS | 236,8% | 19.800 kr. | 1 | 6,0 | København S |
| 275 | Core Bolig XI Kommanditaktieselskab | 236,4% | 30,8 mio. kr. | 3 | 8,4 | København V |
| 276 | OBTON A/S | 236,0% | 196,5 mio. kr. | 11 | 5,6 | Aarhus C |
| 277 | ROOF Invest Frederiksberg ApS | 235,2% | 4,4 mio. kr. | — | 7,4 | København K |
| 278 | Core IV Alle Haven ApS | 235,1% | 19,9 mio. kr. | — | 7,5 | København V |
| 279 | UDVIKLINGSSELSKABET BY & HAVN I/S | 234,1% | 650,7 mio. kr. | 186 | 8,5 | København K |
| 280 | K/S HABRO-EDINBURGH, INTERNATIONAL | 233,4% | 25,0 mio. kr. | — | 8,2 | København K |
| 281 | BBBB EJENDOMME ApS | 233,1% | -25.668 kr. | — | 7,9 | Aalborg |
| 282 | Tubular Technologies ApS | 233,1% | -2.626 kr. | — | 6,9 | Roskilde |
| 283 | KL VEST ApS | 231,7% | 340.000 kr. | — | 6,2 | Charlottenlund |
| 284 | Sydporten P/S | 231,6% | 69,5 mio. kr. | 9 | 8,8 | København SV |
| 285 | DEMTT ApS | 231,1% | 763.462 kr. | 1 | 6,6 | Hinnerup |
| 286 | GRAMMARSOFT ApS | 228,4% | 208.128 kr. | — | 6,1 | Viby J |
| 287 | SVITZER A/S | 228,0% | 315,8 mio. kr. | 100 | 9,1 | København Ø |
| 288 | A/S TAARNHOLM | 227,7% | 3,1 mio. kr. | 2 | 7,3 | Glostrup |
| 289 | ALIPES ApS | 226,8% | 231,1 mio. kr. | 86 | 9,8 | Nordhavn |
| 290 | Partnerselskabet Ole Maaløes Vej 3, København N | 226,1% | 23,3 mio. kr. | — | 8,5 | København Ø |
| 291 | VENDELIN EJENDOMME ApS | 225,1% | 772.268 kr. | 1 | 6,7 | Frederiksberg |
| 292 | Xior Copenhagen South ApS | 225,0% | 31,2 mio. kr. | — | 8,1 | København S |
| 293 | MP EJENDOMME II P/S | 224,8% | 51,2 mio. kr. | 2 | 8,7 | Gentofte |
| 294 | Natus Medical Denmark ApS | 223,3% | 121,3 mio. kr. | 44 | 5,7 | Taastrup |
| 295 | Sampension Bolig Aarhus A/S | 222,8% | 9,0 mio. kr. | 1 | 7,8 | Hellerup |
| 296 | K/S HABRO-EDINBURGH, GRASSMARKET | 222,5% | 16,6 mio. kr. | — | 7,9 | København K |
| 297 | AHB HOLDING, BIRKERØD ApS | 221,9% | 240.000 kr. | — | 7,3 | Birkerød |
| 298 | GVI SOFTWARE ApS | 221,4% | 3.177 kr. | — | 7,0 | Køge |
| 299 | PFA DK Ejendomme Høj A/S | 221,3% | 104,3 mio. kr. | — | 8,9 | København Ø |
| 300 | SVENNINGSEN A/S | 221,3% | 935.756 kr. | 2 | 6,6 | København K |
Viser 251–300 af Top 500