Springkilde ÆG P/S:

CVR 35873880
OversigtRegnskabNøgletalKreditscoreRollerEjereNyhederHistorik

Regnskabsoversigt

Seneste 5 år, tkr.

Resultatregnskab

(tkr.)
01.01 — 31.12
Post20212022202320242025
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
NettoomsætningOmsætning—————
VareforbrugVareforbrug—————
Øvrige omkostningerØvr. omk.—————
BruttofortjenesteBrutto5.0123.9967.43511.62310.987
PersonaleomkostningerPersonale-1.502-1.614-1.029-1.580-1.185
AfskrivningerAfskriv.-2.244-1.830-1.830-2.830-1.887
Forsknings- og udviklingsomkostningerF&U omk.—————
KapacitetsomkostningerKapacitet0000—
Primært resultat (EBIT)EBIT1.2655524.5767.2137.915
Indtægter af kapitalandele i associerede virksomhederKap. assoc.0000—
Finansielle indtægterFin. indtægt650289—29132
Finansielle udgifterFin. udgift-280-251-246-962-77
Andre finansielle indtægter eller udgifter nettoAndre fin.—————
Finansielle poster nettoFin. netto37038-24699155
Ordinært resultatOrd. resultat1.6355914.3308.2047.970
Ekstraordinære posterEkstraord.—————
Resultat før skatFør skat1.6355914.3308.2047.970
Skat af årets resultatSkat0000—
Årets resultatResultat1.6355914.3308.2047.970
Heraf overført til næste årOverført———3.2046.970

Balance

(tkr.)
01.01 — 31.12
Post20212022202320242025
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
GoodwillGoodwill0000—
Øvrige immaterielle anlægsaktiverØvr. immat.1.0001.0001.000——
Immaterielle anlægsaktiver i altImmat. i alt1.0001.0001.0000—
Grunde og bygningerGrunde/byg.—————
InvesteringsejendommeInv.ejend.—————
Andre anlæg og driftsmidlerDriftsmidler14.2409.5638.1966.8305.976
Øvrige materielle anlægsaktiverØvr. mat.0000—
Materielle anlægsaktiver i altMat. i alt31.05326.12625.19423.24821.976
KapitalandeleKap.andele—————
Langfristede tilgodehavenderLangfr. tilg.0000—
Andre langfristede kapitalandeleAndre kap.2.9152.3032.3033.3423.295
DepositaDeposita—————
Andre langfristede finansielle anlægsaktiverØvr. langfr.2.9152.3032.3033.3423.295
Finansielle anlægsaktiver i altFin. anlæg4.6663.8033.8034.8423.295
Anlægsaktiver i altAnlæg i alt36.71930.92929.99628.09025.271
VarebeholdningerVarebeh.241416271190348
Heraf råvarer og hjælpematerialerRåvarer12020016289203
Heraf fremstillede varer og handelsvarerHandelsvarer121216109101145
Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelserTilgodehav.2.4933.5811.8072.9231.108
Tilgodehavender hos nærtstående parterTilg. nærstå.100100———
Andre tilgodehavenderAndre tilg.057239695995
Tilgodehavender i altTilg. i alt2.5933.7372.0473.6182.102
PeriodeafgrænsningsposterPeriodeafgr.—000—
VærdipapirerVærdipap.————1
Likvide midlerLikvider141.3909953524.193
Omsætningsaktiver i altOmsætn. i alt2.8485.5433.3124.1606.644
Status balanceAktiver i alt39.56736.47233.30932.25031.915
SelskabskapitalSelskabskap.500500500500500
Overkurs ved emissionOverkurs7.5007.5007.5007.5007.500
Overført resultatOverført res.8.7632.3533.1833.387-2.426
UdbytteUdbytte—5.5003.0008.00021.000
Øvrige reserverØvr. reserver12.59012.59012.59012.5905.373
Egenkapital før minoritetsinteressernes andelEgenkap. før29.35328.44326.77328.97711.947
Minoritetsinteressernes andelMinoritet—————
Egenkapital i altEgenkap. i alt29.35328.44326.77328.97711.947
Udskudt skatUdskudt skat0000—
HensættelseHensættelse0000—
Langfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (L)4.0223.4872.9502.4061.853
Langfristet gæld til bankerLangfr. bank3.3631.5720——
Langfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (L)—————
Langfristet gæld til ledelse og kapitalejereLedelse (L)—————
Anden langfristet gældAnden langfr.000——
Ansvarlig lånekapital (Samlepost)Ansv. lån—————
Langfristet gæld i altLangfr. i alt7.3855.0592.9502.4061.853
Kortfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (K)00500—
Kortfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (K)514528536——
Kortfristet gæld til bankerKortfr. bank38000545553
SelskabsskatSelskabsskat—————
VarekreditorerVarekred.1.6471.8692.26384597
Anden gældAnden gæld28857273623816.964
Kortfristede hensættelserKortfr. hens.—————
Kortfristet gæld i altKortfr. i alt2.8292.9703.58586718.115
Forpligtelser i altForpligt. i alt10.2148.0286.5363.27319.968
Passiver i altPassiver i alt39.56736.47233.30932.25031.915

Andet

01.01 — 31.12
Post20212022202320242025
Antal ansatteAnsatte44343

Ofte Stillede Spørgsmål

Årsrapporten for 2025 viser en bruttofortjeneste på 11,0 mio. kr., et overskud på 8,0 mio. kr., en egenkapital på 11,9 mio. kr. for SPRINGKILDE ÆG P/S:.

I 2025 endte SPRINGKILDE ÆG P/S: med et overskud på 8,0 mio. kr., en forværring sammenlignet med 8,2 mio. kr. i 2024.

Egenkapitalen i SPRINGKILDE ÆG P/S: er 11,9 mio. kr. i 2025 — et fald fra 29,0 mio. kr. i 2024.

De samlede aktiver i SPRINGKILDE ÆG P/S: udgjorde 31,9 mio. kr. i 2025, heraf 11,9 mio. kr. i egenkapital.

Relaterede Sider