Søndermarksgård. Frøslev ApS

CVR 18116731
OversigtRegnskabNøgletalKreditscoreRollerEjereNyhederHistorik

Regnskabsoversigt

Seneste 5 år, tkr.

Resultatregnskab

(tkr.)
01.01 — 31.12
Post20212022202320242025
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
NettoomsætningOmsætning—————
VareforbrugVareforbrug—————
Øvrige omkostningerØvr. omk.—————
BruttofortjenesteBrutto3.55111.0916.8187.1018.907
PersonaleomkostningerPersonale-1.198-1.315-1.386-1.801-2.135
AfskrivningerAfskriv.-1.431-1.450-1.627-1.685-1.893
Forsknings- og udviklingsomkostningerF&U omk.—————
KapacitetsomkostningerKapacitet0372040
Primært resultat (EBIT)EBIT9217.9553.8043.6114.879
Indtægter af kapitalandele i associerede virksomhederKap. assoc.272940500
Finansielle indtægterFin. indtægt322992202112
Finansielle udgifterFin. udgift-542-2.581-706-558-904
Andre finansielle indtægter eller udgifter nettoAndre fin.—————
Finansielle poster nettoFin. netto-510-2.552-614-356-792
Ordinært resultatOrd. resultat4385.4323.2303.3054.087
Ekstraordinære posterEkstraord.—————
Resultat før skatFør skat4385.4323.2303.3054.087
Skat af årets resultatSkat79-1.143-819-863-1.007
Årets resultatResultat5174.2892.4112.4433.080
Heraf overført til næste årOverført———1.4432.080

Balance

(tkr.)
01.01 — 31.12
Post20212022202320242025
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
GoodwillGoodwill0000—
Øvrige immaterielle anlægsaktiverØvr. immat.372————
Immaterielle anlægsaktiver i altImmat. i alt372000—
Grunde og bygningerGrunde/byg.—————
InvesteringsejendommeInv.ejend.—————
Andre anlæg og driftsmidlerDriftsmidler3.7553.8635.7235.7687.758
Øvrige materielle anlægsaktiverØvr. mat.0000—
Materielle anlægsaktiver i altMat. i alt37.78637.55740.08648.68649.993
KapitalandeleKap.andele—————
Langfristede tilgodehavenderLangfr. tilg.0000—
Andre langfristede kapitalandeleAndre kap.115204204
DepositaDeposita—————
Andre langfristede finansielle anlægsaktiverØvr. langfr.115204204
Finansielle anlægsaktiver i altFin. anlæg1.8911.8872.0411.8711.716
Anlægsaktiver i altAnlæg i alt40.04939.44442.12850.55751.710
VarebeholdningerVarebeh.3.6738.7684.4814.6326.772
Heraf råvarer og hjælpematerialerRåvarer308935443182702
Heraf fremstillede varer og handelsvarerHandelsvarer2.9537.4283.4782.5342.781
Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelserTilgodehav.3733.1772.6601.934517
Tilgodehavender hos nærtstående parterTilg. nærstå.10————
Andre tilgodehavenderAndre tilg.3.5932.4221.3581.127889
Tilgodehavender i altTilg. i alt4.6465.9664.6343.5221.596
PeriodeafgrænsningsposterPeriodeafgr.281367615462190
VærdipapirerVærdipap.00003.054
Likvide midlerLikvider4.0251.2064.7987.4434.298
Omsætningsaktiver i altOmsætn. i alt12.34415.94013.91215.59715.720
Status balanceAktiver i alt52.39355.38456.04066.15467.430
SelskabskapitalSelskabskap.234234234234234
Overkurs ved emissionOverkurs2.0182.0182.0182.0182.018
Overført resultatOverført res.3.4036.6928.1039.54511.625
UdbytteUdbytte1001.0001.0001.0001.000
Øvrige reserverØvr. reserver8.9499.12310.49917.24517.543
Egenkapital før minoritetsinteressernes andelEgenkap. før14.70319.06621.85330.04232.420
Minoritetsinteressernes andelMinoritet—————
Egenkapital i altEgenkap. i alt14.70319.06621.85330.04232.420
Udskudt skatUdskudt skat3.1753.3823.4275.4095.354
HensættelseHensættelse3.1753.3823.4275.4095.354
Langfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (L)27.94126.90926.07725.25424.313
Langfristet gæld til bankerLangfr. bank2.00800——
Langfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (L)—————
Langfristet gæld til ledelse og kapitalejereLedelse (L)—————
Anden langfristet gældAnden langfr.000——
Ansvarlig lånekapital (Samlepost)Ansv. lån—————
Langfristet gæld i altLangfr. i alt30.24527.12526.21125.25424.313
Kortfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (K)02131.0732.6532.357
Kortfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (K)1.1571.054840——
Kortfristet gæld til bankerKortfr. bank000955937
SelskabsskatSelskabsskat———695764
VarekreditorerVarekred.1.4632.4061.3831.0431.166
Anden gældAnden gæld1.6502.1371.253796119
Kortfristede hensættelserKortfr. hens.—————
Kortfristet gæld i altKortfr. i alt4.2705.8104.5485.4495.342
Forpligtelser i altForpligt. i alt34.51532.93630.76030.70329.655
Passiver i altPassiver i alt52.39355.38456.04066.15467.430

Andet

01.01 — 31.12
Post20212022202320242025
Antal ansatteAnsatte46567

Ofte Stillede Spørgsmål

Årsrapporten for 2025 viser en bruttofortjeneste på 8,9 mio. kr., et overskud på 3,1 mio. kr., en egenkapital på 32,4 mio. kr. for SØNDERMARKSGÅRD. FRØSLEV ApS.

I 2025 endte SØNDERMARKSGÅRD. FRØSLEV ApS med et overskud på 3,1 mio. kr., en forbedring sammenlignet med 2,4 mio. kr. i 2024.

Egenkapitalen i SØNDERMARKSGÅRD. FRØSLEV ApS er 32,4 mio. kr. i 2025 — en stigning fra 30,0 mio. kr. i 2024.

De samlede aktiver i SØNDERMARKSGÅRD. FRØSLEV ApS udgjorde 67,4 mio. kr. i 2025, heraf 32,4 mio. kr. i egenkapital.

Relaterede Sider