Skovgård ApS

CVR 30521374
OversigtRegnskabNøgletalKreditscoreRollerEjereNyhederHistorik

Regnskabsoversigt

Seneste 5 år, tkr.

Resultatregnskab

(tkr.)
01.01 — 31.12
Post20212022202320242025
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
NettoomsætningOmsætning—————
VareforbrugVareforbrug—————
Øvrige omkostningerØvr. omk.—————
BruttofortjenesteBrutto339240208182197
PersonaleomkostningerPersonale0000—
AfskrivningerAfskriv.-32-32-32-32-32
Forsknings- og udviklingsomkostningerF&U omk.—————
KapacitetsomkostningerKapacitet0000—
Primært resultat (EBIT)EBIT307208175149165
Indtægter af kapitalandele i associerede virksomhederKap. assoc.0000—
Finansielle indtægterFin. indtægt14910544221330
Finansielle udgifterFin. udgift-19-358—-227-135
Andre finansielle indtægter eller udgifter nettoAndre fin.—————
Finansielle poster nettoFin. netto130-347544-6195
Ordinært resultatOrd. resultat494-79758172360
Ekstraordinære posterEkstraord.—————
Resultat før skatFør skat494-79758172360
Skat af årets resultatSkat-11018-153-40-79
Årets resultatResultat384-60605133281
Heraf overført til næste årOverført———13161

Balance

(tkr.)
01.01 — 31.12
Post20212022202320242025
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
GoodwillGoodwill0000—
Øvrige immaterielle anlægsaktiverØvr. immat.—————
Immaterielle anlægsaktiver i altImmat. i alt0000—
Grunde og bygningerGrunde/byg.1.2561.2241.1921.1591.127
InvesteringsejendommeInv.ejend.—————
Andre anlæg og driftsmidlerDriftsmidler0000—
Øvrige materielle anlægsaktiverØvr. mat.0000—
Materielle anlægsaktiver i altMat. i alt1.2561.2241.1921.1591.127
KapitalandeleKap.andele1414141414
Langfristede tilgodehavenderLangfr. tilg.0000—
Andre langfristede kapitalandeleAndre kap.470470386337376
DepositaDeposita—————
Andre langfristede finansielle anlægsaktiverØvr. langfr.470470386337376
Finansielle anlægsaktiver i altFin. anlæg484484400351390
Anlægsaktiver i altAnlæg i alt1.7401.7081.5911.5111.517
VarebeholdningerVarebeh.0000—
Heraf råvarer og hjælpematerialerRåvarer0000—
Heraf fremstillede varer og handelsvarerHandelsvarer0000—
Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelserTilgodehav.1168620—
Tilgodehavender hos nærtstående parterTilg. nærstå.1.4991.600878583608
Andre tilgodehavenderAndre tilg.4017052141
Tilgodehavender i altTilg. i alt1.6651.866944609621
PeriodeafgrænsningsposterPeriodeafgr.1011111212
VærdipapirerVærdipap.3.6333.2814.9505.4155.521
Likvide midlerLikvider676661648699738
Omsætningsaktiver i altOmsætn. i alt5.9745.8086.5426.7236.880
Status balanceAktiver i alt7.7147.5168.1338.2348.397
SelskabskapitalSelskabskap.400400400400400
Overkurs ved emissionOverkurs—————
Overført resultatOverført res.6.9736.8137.4187.4317.592
UdbytteUdbytte100100—120120
Øvrige reserverØvr. reserver0000—
Egenkapital før minoritetsinteressernes andelEgenkap. før7.4737.3137.8187.9518.112
Minoritetsinteressernes andelMinoritet—————
Egenkapital i altEgenkap. i alt7.4737.3137.8187.9518.112
Udskudt skatUdskudt skat1111121010
HensættelseHensættelse1111121010
Langfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (L)0000—
Langfristet gæld til bankerLangfr. bank0000—
Langfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (L)—————
Langfristet gæld til ledelse og kapitalejereLedelse (L)—————
Anden langfristet gældAnden langfr.139139143——
Ansvarlig lånekapital (Samlepost)Ansv. lån—————
Langfristet gæld i altLangfr. i alt139139143143143
Kortfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (K)00022
Kortfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (K)0000—
Kortfristet gæld til bankerKortfr. bank0000—
SelskabsskatSelskabsskat———6376
VarekreditorerVarekred.1224212126
Anden gældAnden gæld792913910728
Kortfristede hensættelserKortfr. hens.—————
Kortfristet gæld i altKortfr. i alt9153160130131
Forpligtelser i altForpligt. i alt230192303274274
Passiver i altPassiver i alt7.7147.5168.1338.2348.397

Andet

01.01 — 31.12
Post20212022202320242025
Antal ansatteAnsatte11111

Ofte Stillede Spørgsmål

Årsrapporten for 2025 viser en bruttofortjeneste på 197,2 tkr., et overskud på 281,4 tkr., en egenkapital på 8,1 mio. kr. for SKOVGÅRD ApS.

I 2025 endte SKOVGÅRD ApS med et overskud på 281,4 tkr., en forbedring sammenlignet med 132,8 tkr. i 2024.

Egenkapitalen i SKOVGÅRD ApS er 8,1 mio. kr. i 2025 — en stigning fra 8,0 mio. kr. i 2024.

De samlede aktiver i SKOVGÅRD ApS udgjorde 8,4 mio. kr. i 2025, heraf 8,1 mio. kr. i egenkapital.

Relaterede Sider