Krogsgaard Sohold ApS

CVR 31162572
OversigtRegnskabNøgletalKreditscoreRollerEjereNyhederHistorik

Regnskabsoversigt

Seneste 5 år, tkr.

Resultatregnskab

(tkr.)
01.01 — 31.12
Post20212022202320242025
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
NettoomsætningOmsætning—————
VareforbrugVareforbrug—————
Øvrige omkostningerØvr. omk.—————
BruttofortjenesteBrutto7.5454.63324.77418.26424.313
PersonaleomkostningerPersonale-10.569-9.247-14.225-15.325-16.246
AfskrivningerAfskriv.-618-644-2.196-2.593-2.884
Forsknings- og udviklingsomkostningerF&U omk.—————
KapacitetsomkostningerKapacitet1692401583701.740
Primært resultat (EBIT)EBIT-3.812-5.4988.195-243.119
Indtægter af kapitalandele i associerede virksomhederKap. assoc.1620142
Finansielle indtægterFin. indtægt—1771111849
Finansielle udgifterFin. udgift-107-307-3.691-4.306-3.794
Andre finansielle indtægter eller udgifter nettoAndre fin.—————
Finansielle poster nettoFin. netto-107-130-3.679-4.296-2.945
Ordinært resultatOrd. resultat-3.743-5.5505.016-3.502176
Ekstraordinære posterEkstraord.—————
Resultat før skatFør skat-3.743-5.5505.016-3.502176
Skat af årets resultatSkat6701.482-512780866
Årets resultatResultat-3.074-4.0684.504-2.7221.042
Heraf overført til næste årOverført———-2.722-358

Balance

(tkr.)
01.01 — 31.12
Post20212022202320242025
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
GoodwillGoodwill0000—
Øvrige immaterielle anlægsaktiverØvr. immat.——137114—
Immaterielle anlægsaktiver i altImmat. i alt00137114—
Grunde og bygningerGrunde/byg.————90.309
InvesteringsejendommeInv.ejend.—————
Andre anlæg og driftsmidlerDriftsmidler2.1652.2259.68818.39417.849
Øvrige materielle anlægsaktiverØvr. mat.0060—
Materielle anlægsaktiver i altMat. i alt38.76837.90699.381120.271117.167
KapitalandeleKap.andele—————
Langfristede tilgodehavenderLangfr. tilg.0000—
Andre langfristede kapitalandeleAndre kap.0000—
DepositaDeposita—————
Andre langfristede finansielle anlægsaktiverØvr. langfr.0000—
Finansielle anlægsaktiver i altFin. anlæg6599524.4584.2145.252
Anlægsaktiver i altAnlæg i alt39.42738.858103.976124.599122.418
VarebeholdningerVarebeh.5.8278.2928.5327.5196.978
Heraf råvarer og hjælpematerialerRåvarer2.5923.5523.3123.2022.567
Heraf fremstillede varer og handelsvarerHandelsvarer3.2354.7405.2204.316—
Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelserTilgodehav.1.4032482.2332901.149
Tilgodehavender hos nærtstående parterTilg. nærstå.15.80414.56815.28218.3832.418
Andre tilgodehavenderAndre tilg.6061.52313433915.013
Tilgodehavender i altTilg. i alt17.81316.37917.83319.31318.579
PeriodeafgrænsningsposterPeriodeafgr.—01192290
VærdipapirerVærdipap.344500—
Likvide midlerLikvider004030813
Omsætningsaktiver i altOmsætn. i alt23.67424.71626.76726.83226.371
Status balanceAktiver i alt63.10163.574130.744151.432148.789
SelskabskapitalSelskabskap.5050767676
Overkurs ved emissionOverkurs665.1485.1480
Overført resultatOverført res.21.75017.68223.84021.11825.907
UdbytteUdbytte————1.400
Øvrige reserverØvr. reserver4.6304.6309.6519.6519.651
Egenkapital før minoritetsinteressernes andelEgenkap. før26.43622.36838.71535.99337.035
Minoritetsinteressernes andelMinoritet—————
Egenkapital i altEgenkap. i alt26.43622.36838.71535.99337.035
Udskudt skatUdskudt skat2.4732.4956.4135.7104.899
HensættelseHensættelse2.4732.4956.4135.7104.899
Langfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (L)19.84219.61856.87579.15781.765
Langfristet gæld til bankerLangfr. bank————835
Langfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (L)—————
Langfristet gæld til ledelse og kapitalejereLedelse (L)—————
Anden langfristet gældAnden langfr.00256——
Ansvarlig lånekapital (Samlepost)Ansv. lån—————
Langfristet gæld i altLangfr. i alt19.84219.61857.13179.22188.600
Kortfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (K)10.87212.75018.67320.12312.804
Kortfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (K)—————
Kortfristet gæld til bankerKortfr. bank1.3402.7673.6916.3370
SelskabsskatSelskabsskat——833——
VarekreditorerVarekred.1.2951.3052.0643.6491.055
Anden gældAnden gæld8432.2723.2243994.397
Kortfristede hensættelserKortfr. hens.—————
Kortfristet gæld i altKortfr. i alt14.35019.09428.48430.50818.255
Forpligtelser i altForpligt. i alt34.19238.71185.615109.728106.855
Passiver i altPassiver i alt63.10163.574130.744151.432148.789

Andet

01.01 — 31.12
Post20212022202320242025
Antal ansatteAnsatte2424353732

Ofte Stillede Spørgsmål

Årsrapporten for 2025 viser en bruttofortjeneste på 24,3 mio. kr., et overskud på 1,0 mio. kr., en egenkapital på 37,0 mio. kr. for Krogsgaard Sohold ApS.

I 2025 endte Krogsgaard Sohold ApS med et overskud på 1,0 mio. kr., en forbedring sammenlignet med -2,7 mio. kr. i 2024.

Egenkapitalen i Krogsgaard Sohold ApS er 37,0 mio. kr. i 2025 — en stigning fra 36,0 mio. kr. i 2024.

De samlede aktiver i Krogsgaard Sohold ApS udgjorde 148,8 mio. kr. i 2025, heraf 37,0 mio. kr. i egenkapital.

Relaterede Sider