DSB

CVR 25050053
OversigtRegnskabNøgletalKreditscoreRollerEjereNyhederHistorik

Regnskabsoversigt

Seneste 5 år, tkr.

Resultatregnskab

(tkr.)
01.01 — 31.12
Post20212022202320242025
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
NettoomsætningOmsætning9.039.0008.958.00010.550.00011.085.00010.594.000
VareforbrugVareforbrug-5.248.000-5.790.000-6.291.000-6.431.000-6.064.000
Øvrige omkostningerØvr. omk.-3.753.000-3.826.000-4.021.000-4.614.000-5.048.000
BruttofortjenesteBrutto—1.544.0001.511.0001.739.0001.535.000
Andre driftsindtægterAndre drift.1.329.0001.390.000401.000168.00056.000
PersonaleomkostningerPersonale-3.414.000-3.439.000-3.615.000-3.877.000-3.752.000
AfskrivningerAfskriv.-1.315.000-1.243.000-1.034.000-976.000-882.000
Forsknings- og udviklingsomkostningerF&U omk.—————
KapacitetsomkostningerKapacitet1.329.0001.390.000401.000168.00056.000
Primært resultat (EBIT)EBIT871.000301.000477.000763.000653.000
Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomhederKap. tilkn.5.0006.0004.0007.00069.000
Finansielle indtægterFin. indtægt8.00024.00043.00060.000174.000
Finansielle udgifterFin. udgift-79.000-102.000-99.000-155.000-180.000
Andre finansielle indtægter eller udgifter nettoAndre fin.—————
Finansielle poster nettoFin. netto-71.000-78.000-56.000-95.000-6.000
Ordinært resultatOrd. resultat805.000229.000425.000675.000716.000
Ekstraordinære posterEkstraord.—————
Resultat før skatFør skat805.000229.000425.000675.000716.000
Skat af årets resultatSkat182.00051.000105.000146.000144.000
Årets resultatResultat623.000178.000320.000529.000572.000
Heraf overført til næste årOverført——111.000229.000311.000

Balance

(tkr.)
01.01 — 31.12
Post20212022202320242025
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
GoodwillGoodwill—————
Øvrige immaterielle anlægsaktiverØvr. immat.190.000191.000221.000494.000828.000
Immaterielle anlægsaktiver i altImmat. i alt190.000191.000221.000494.000828.000
Grunde og bygningerGrunde/byg.3.765.0003.114.0002.954.0002.880.0002.749.000
InvesteringsejendommeInv.ejend.—————
Andre anlæg og driftsmidlerDriftsmidler5.199.0003.547.0003.106.0003.075.0003.216.000
Øvrige materielle anlægsaktiverØvr. mat.643.000288.000380.000367.000676.000
Materielle anlægsaktiver i altMat. i alt9.607.0006.949.0006.440.0006.322.0006.641.000
KapitalandeleKap.andele184.0001.802.0001.044.0002.517.0002.726.000
Langfristede tilgodehavenderLangfr. tilg.148.0001.345.0001.029.0001.131.0002.665.000
Andre langfristede kapitalandeleAndre kap.—————
DepositaDeposita—————
Andre langfristede finansielle anlægsaktiverØvr. langfr.—————
Finansielle anlægsaktiver i altFin. anlæg332.0003.147.0002.073.0003.648.0005.391.000
Anlægsaktiver i altAnlæg i alt10.129.00010.287.0008.734.00010.464.00012.860.000
VarebeholdningerVarebeh.—————
Heraf råvarer og hjælpematerialerRåvarer165.0007.0003.873.000166.000172.000
Heraf fremstillede varer og handelsvarerHandelsvarer—————
Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelserTilgodehav.580.000366.000331.000380.000352.000
Tilgodehavender hos nærtstående parterTilg. nærstå.043.000310.0003.775.0002.738.000
Andre tilgodehavenderAndre tilg.246.000138.000226.000240.000240.000
Tilgodehavender i altTilg. i alt989.0001.998.0001.006.0006.360.0005.807.000
PeriodeafgrænsningsposterPeriodeafgr.163.0001.451.000139.0001.965.000173.000
VærdipapirerVærdipap.1.500.0002.157.000471.0003.206.0001.063.000
Likvide midlerLikvider546.00016.00023.0008.0007.000
Omsætningsaktiver i altOmsætn. i alt3.593.0004.179.0005.373.0009.740.0007.049.000
Status balanceAktiver i alt13.722.00014.466.00014.107.00020.204.00019.909.000
SelskabskapitalSelskabskap.4.760.0004.760.0004.760.0004.760.0004.760.000
Overkurs ved emissionOverkurs—————
Overført resultatOverført res.368.000532.000631.000855.0001.166.000
UdbytteUdbytte00180.00080.0000
Øvrige reserverØvr. reserver-35.000396.000297.000569.000788.000
Egenkapital før minoritetsinteressernes andelEgenkap. før5.093.0005.688.0005.868.0006.264.0006.714.000
Minoritetsinteressernes andelMinoritet—————
Egenkapital i altEgenkap. i alt5.093.0005.688.0005.868.0006.264.0006.714.000
Udskudt skatUdskudt skat316.000271.000281.000328.000351.000
HensættelseHensættelse396.000339.000357.000411.000421.000
Langfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (L)—————
Langfristet gæld til bankerLangfr. bank4.013.0004.350.0004.182.0003.609.0004.575.000
Langfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (L)—————
Langfristet gæld til ledelse og kapitalejereLedelse (L)—————
Anden langfristet gældAnden langfr.581.000189.000———
Ansvarlig lånekapital (Samlepost)Ansv. lån—————
Langfristet gæld i altLangfr. i alt4.594.0004.539.0004.523.0008.843.0008.412.000
Kortfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (K)0892.000272.000335.000481.000
Kortfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (K)—————
Kortfristet gæld til bankerKortfr. bank—262.00071.000223.000312.000
SelskabsskatSelskabsskat92.00000109.00059.000
VarekreditorerVarekred.1.928.0001.608.0001.721.0001.685.0001.922.000
Anden gældAnden gæld1.577.0001.138.0001.295.0002.334.0001.643.000
Kortfristede hensættelserKortfr. hens.—————
Kortfristet gæld i altKortfr. i alt3.639.0003.900.0003.359.0004.686.0004.362.000
Forpligtelser i altForpligt. i alt8.233.0008.439.0007.882.00013.529.00012.774.000
Passiver i altPassiver i alt13.722.00014.466.00014.107.00020.204.00019.909.000

Andet

01.01 — 31.12
Post20212022202320242025
Antal ansatteAnsatte60616026611362376901

Ofte Stillede Spørgsmål

Årsrapporten for 2025 viser en omsætning på 10,6 mia. kr., et overskud på 572,0 mio. kr., en egenkapital på 6,7 mia. kr. for DSB.

Omsætningen i DSB er faldet fra 11,1 mia. kr. i 2024 til 10,6 mia. kr. i 2025 — en nedgang på 4,4%.

I 2025 endte DSB med et overskud på 572,0 mio. kr., en forbedring sammenlignet med 529,0 mio. kr. i 2024.

Egenkapitalen i DSB er 6,7 mia. kr. i 2025 — en stigning fra 6,3 mia. kr. i 2024.

De samlede aktiver i DSB udgjorde 19,9 mia. kr. i 2025, heraf 6,7 mia. kr. i egenkapital.

Relaterede Sider