Droob ApS

CVR 30241495
OversigtRegnskabNøgletalKreditscoreRollerEjereNyhederHistorik

Regnskabsoversigt

Seneste 5 år, tkr.

Resultatregnskab

(tkr.)
01.07 — 30.06
Post2020/212021/222022/232023/242024/25
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
NettoomsætningOmsætning—————
VareforbrugVareforbrug—————
Øvrige omkostningerØvr. omk.—————
BruttofortjenesteBrutto8.9849.52013.09313.27711.311
PersonaleomkostningerPersonale-5.132-5.476-7.263-3.238-3.644
AfskrivningerAfskriv.-4.746-556-545-2.083-2.222
Forsknings- og udviklingsomkostningerF&U omk.—————
KapacitetsomkostningerKapacitet1.9420——55
Værdireguleringer af investeringsejendommeVærdireg.——-961-3.720-154
Primært resultat (EBIT)EBIT-2.8363.4884.3244.2375.235
Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomhederKap. tilkn.8805.5152201.2443.564
Indtægter af kapitalandele i associerede virksomhederKap. assoc.—1.4852.991——
Finansielle indtægterFin. indtægt72.49918.54338.54268.36227.847
Finansielle udgifterFin. udgift-4.200-38.312-10.178-9.624-7.724
Andre finansielle indtægter eller udgifter nettoAndre fin.—————
Finansielle poster nettoFin. netto68.299-19.77028.36358.73820.123
Ordinært resultatOrd. resultat66.343-9.28235.89864.30829.297
Ekstraordinære posterEkstraord.—————
Resultat før skatFør skat66.343-9.28235.89864.30829.297
Skat af årets resultatSkat-14.3978.044-6.963-10.583-5.781
Heraf aktuel skatAktuel skat———-10.269-5.407
Årets resultatResultat51.947-1.23828.93453.72523.516
Heraf overført til næste årOverført——28.93452.48119.953

Balance

(tkr.)
01.07 — 30.06
Post2020/212021/222022/232023/242024/25
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
GoodwillGoodwill—————
Øvrige immaterielle anlægsaktiverØvr. immat.—————
Immaterielle anlægsaktiver i altImmat. i alt—————
Grunde og bygningerGrunde/byg.170.3158.25653.61654.91753.687
InvesteringsejendommeInv.ejend.—277.198277.357277.357385.884
Andre anlæg og driftsmidlerDriftsmidler1.9161.3494.8935.0934.880
Øvrige materielle anlægsaktiverØvr. mat.—————
Materielle anlægsaktiver i altMat. i alt172.230286.803335.867337.367444.451
KapitalandeleKap.andele100.078195.609200.938202.113207.896
Langfristede tilgodehavenderLangfr. tilg.—————
Andre langfristede kapitalandeleAndre kap.——2.47517.75717.757
DepositaDeposita—————
Andre langfristede finansielle anlægsaktiverØvr. langfr.——2.47517.75717.757
Finansielle anlægsaktiver i altFin. anlæg100.078195.609203.413219.870225.653
Anlægsaktiver i altAnlæg i alt272.309482.413539.280557.237670.105
VarebeholdningerVarebeh.—————
Heraf råvarer og hjælpematerialerRåvarer—————
Heraf fremstillede varer og handelsvarerHandelsvarer—————
Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelserTilgodehav.5439261.860689545
Tilgodehavender hos nærtstående parterTilg. nærstå.50.31510.75114.33020.67016.253
Andre tilgodehavenderAndre tilg.87.90619.48830.6612004.700
Tilgodehavender i altTilg. i alt139.66231.72647.64440.81440.249
PeriodeafgrænsningsposterPeriodeafgr.900560502379114
VærdipapirerVærdipap.333.365303.735352.823414.531414.548
Likvide midlerLikvider8.449115.22223.91323.15232.332
Omsætningsaktiver i altOmsætn. i alt481.476450.683424.379478.497487.129
Status balanceAktiver i alt753.785933.096963.6591.035.7341.157.233
SelskabskapitalSelskabskap.125125125125125
Overkurs ved emissionOverkurs—————
Overført resultatOverført res.476.193566.864592.588645.069665.022
UdbytteUdbytte5.6008.0000——
Øvrige reserverØvr. reserver4.58558.80267.56367.10969.518
Egenkapital før minoritetsinteressernes andelEgenkap. før486.502633.791660.275712.303734.664
Minoritetsinteressernes andelMinoritet—————
Egenkapital i altEgenkap. i alt486.502633.791660.275712.303734.664
Udskudt skatUdskudt skat3.82726.07027.07027.38127.904
HensættelseHensættelse3.82726.07027.07027.38127.904
Langfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (L)48.35593.04591.286107.866105.178
Langfristet gæld til bankerLangfr. bank—————
Langfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (L)—————
Langfristet gæld til ledelse og kapitalejereLedelse (L)—————
Anden langfristet gældAnden langfr.—————
Ansvarlig lånekapital (Samlepost)Ansv. lån—————
Langfristet gæld i altLangfr. i alt74.068100.038101.949118.574111.570
Kortfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (K)161.475163.406169.243169.832164.466
Kortfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (K)———2.2262.489
Kortfristet gæld til bankerKortfr. bank0———141
SelskabsskatSelskabsskat13.359130——
VarekreditorerVarekred.1.1702441.0966641.196
Anden gældAnden gæld13.3839.5344.0253230
Kortfristede hensættelserKortfr. hens.—————
Kortfristet gæld i altKortfr. i alt189.388173.197174.364177.476283.094
Forpligtelser i altForpligt. i alt263.456273.235276.314296.050394.665
Passiver i altPassiver i alt753.785933.096963.6591.035.7341.157.233

Andet

01.07 — 30.06
Post2020/212021/222022/232023/242024/25
Antal ansatteAnsatte791167

Ofte Stillede Spørgsmål

Årsrapporten for 2025 viser en bruttofortjeneste på 11,3 mio. kr., et overskud på 23,5 mio. kr., en egenkapital på 734,7 mio. kr. for DROOB ApS.

I 2025 endte DROOB ApS med et overskud på 23,5 mio. kr., en forværring sammenlignet med 53,7 mio. kr. i 2024.

Egenkapitalen i DROOB ApS er 734,7 mio. kr. i 2025 — en stigning fra 712,3 mio. kr. i 2024.

De samlede aktiver i DROOB ApS udgjorde 1,2 mia. kr. i 2025, heraf 734,7 mio. kr. i egenkapital.

Relaterede Sider