Dantryk Ejendomme A/S

Opløst efter fusion
CVR 15187484
OversigtRegnskabNøgletalKreditscoreRollerEjereNyhederHistorik

Regnskabsoversigt

Seneste 5 år, tkr.

Resultatregnskab

(tkr.)
01.06 — 31.05
Post2015/162016/172017/182018/192019/20
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
NettoomsætningOmsætning120.147128.890120.296107.30991.682
VareforbrugVareforbrug-83.235-93.571-87.169-76.474-68.210
Øvrige omkostningerØvr. omk.-14.987-18.555-16.533-15.804-12.026
BruttofortjenesteBrutto37.17536.21032.70430.01323.926
Andre driftsindtægterAndre drift.———0389
PersonaleomkostningerPersonale-30.117-33.066-28.371-26.140-21.188
AfskrivningerAfskriv.-4.308-4.731-4.066-4.002-6.241
Forsknings- og udviklingsomkostningerF&U omk.—————
KapacitetsomkostningerKapacitet———0389
Primært resultat (EBIT)EBIT2.750-1.587266-129-3.503
Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomhederKap. tilkn.00000
Finansielle indtægterFin. indtægt308411376155171
Finansielle udgifterFin. udgift-838-382-480-311-97
Andre finansielle indtægter eller udgifter nettoAndre fin.—————
Finansielle poster nettoFin. netto-53029-104-15774
Ordinært resultatOrd. resultat2.220-1.608162-286-3.429
Ekstraordinære posterEkstraord.—————
Resultat før skatFør skat2.220-1.608162-286-3.429
Skat af årets resultatSkat-534-55-244-237-97
Årets resultatResultat1.686-1.663-82-522-3.527

Balance

(tkr.)
01.06 — 31.05
Post2015/162016/172017/182018/192019/20
ValutakodeValutaDKKDKKDKKDKKDKK
GoodwillGoodwill10.0699.3088.1616.2462.064
Øvrige immaterielle anlægsaktiverØvr. immat.375275175——
Immaterielle anlægsaktiver i altImmat. i alt10.4449.5838.3366.2462.064
Grunde og bygningerGrunde/byg.3.8633.3592.9582.5602.205
InvesteringsejendommeInv.ejend.—————
Andre anlæg og driftsmidlerDriftsmidler7.0054.5824.8424.5293.281
Øvrige materielle anlægsaktiverØvr. mat.—————
Materielle anlægsaktiver i altMat. i alt10.8687.9417.8017.0895.486
KapitalandeleKap.andele00000
Langfristede tilgodehavenderLangfr. tilg.——254——
Andre langfristede kapitalandeleAndre kap.———252246
DepositaDeposita—399—363344
Andre langfristede finansielle anlægsaktiverØvr. langfr.———252246
Finansielle anlægsaktiver i altFin. anlæg0399254615590
Anlægsaktiver i altAnlæg i alt21.31117.92316.39113.9518.140
VarebeholdningerVarebeh.10.88412.33810.43310.8289.734
Heraf råvarer og hjælpematerialerRåvarer10.884————
Heraf fremstillede varer og handelsvarerHandelsvarer—12.09710.0899.9779.395
Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelserTilgodehav.18.96416.63814.42916.8058.280
Tilgodehavender hos nærtstående parterTilg. nærstå.00000
Andre tilgodehavenderAndre tilg.1.6251.1881.3491.3141.676
Tilgodehavender i altTilg. i alt20.93418.10916.18618.37410.101
PeriodeafgrænsningsposterPeriodeafgr.344283409255145
VærdipapirerVærdipap.3.2964.8196.0725.5535.541
Likvide midlerLikvider3.3563.0463.2747983.063
Omsætningsaktiver i altOmsætn. i alt38.47038.31335.96535.55328.440
Status balanceAktiver i alt59.78156.23652.35649.50436.580
SelskabskapitalSelskabskap.600600600600600
Overkurs ved emissionOverkurs—————
Overført resultatOverført res.26.54527.03225.07524.14720.346
UdbytteUdbytte—2.2001.0000—
Øvrige reserverØvr. reserver1.6000———
Egenkapital før minoritetsinteressernes andelEgenkap. før25.88429.83226.67524.74720.946
Minoritetsinteressernes andelMinoritet2.861—1.4341.8401.336
Egenkapital i altEgenkap. i alt28.74529.83228.10926.58722.281
Udskudt skatUdskudt skat—————
HensættelseHensættelse—————
Langfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (L)——850—
Langfristet gæld til bankerLangfr. bank———22846
Langfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (L)—————
Langfristet gæld til ledelse og kapitalejereLedelse (L)—————
Anden langfristet gældAnden langfr.————1.857
Ansvarlig lånekapital (Samlepost)Ansv. lån—————
Langfristet gæld i altLangfr. i alt1.2946882542281.903
Kortfristet gæld til nærtstående parterNærstå. (K)93800——
Kortfristet gæld til realkreditinstitutterRealkredit (K)—————
Kortfristet gæld til bankerKortfr. bank7.6165.9004.4031.5540
SelskabsskatSelskabsskat——290018
VarekreditorerVarekred.9.52610.2598.70111.2783.410
Anden gældAnden gæld8.8019.55810.5989.8578.968
Kortfristede hensættelserKortfr. hens.—————
Kortfristet gæld i altKortfr. i alt26.88225.71723.99222.68912.396
Forpligtelser i altForpligt. i alt28.17626.40424.24622.91714.299
Passiver i altPassiver i alt59.78156.23652.35649.50436.580

Andet

01.06 — 31.05
Post2015/162016/172017/182018/192019/20
Antal ansatteAnsatte6060595148

Ofte Stillede Spørgsmål

Årsrapporten for 2020 viser en omsætning på 91,7 mio. kr., et underskud på 3,5 mio. kr., en egenkapital på 22,3 mio. kr. for DANTRYK EJENDOMME A/S. Virksomheden er opløst efter fusion.

Omsætningen i DANTRYK EJENDOMME A/S var faldet fra 107,3 mio. kr. i 2019 til 91,7 mio. kr. i 2020 — en nedgang på 14,6%.

I 2020 endte DANTRYK EJENDOMME A/S med et underskud på 3,5 mio. kr., en forværring sammenlignet med -522,3 tkr. i 2019. Virksomheden er opløst efter fusion.

Egenkapitalen i DANTRYK EJENDOMME A/S var 22,3 mio. kr. i 2020 — et fald fra 26,6 mio. kr. i 2019. Virksomheden er opløst efter fusion.

De samlede aktiver i DANTRYK EJENDOMME A/S udgjorde 36,6 mio. kr. i 2020, heraf 22,3 mio. kr. i egenkapital. Virksomheden er opløst efter fusion.

Relaterede Sider