Største virksomheder i Vallensbæk efter resultat
Største virksomheder i Vallensbæk sorteret efter resultat. LAGERCRANTZ A/S topper med 136,3 mio. kr., fulgt af Haribo Lakrids A/S (118,5 mio. kr.) og TAKEDA PHARMA A/S (88,6 mio. kr.). I alt 500 virksomheder fra Vallensbæk indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 2. november 2026.
| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | LAGERCRANTZ A/S | 136,3 mio. kr. | 5,3 mio. kr. | 3 | 8,5 | Vallensbæk Strand |
| 2 | Haribo Lakrids A/S | 118,5 mio. kr. | 950,5 mio. kr. | 89 | 8,8 | Vallensbæk Strand |
| 3 | TAKEDA PHARMA A/S | 88,6 mio. kr. | 1,1 mia. kr. | 68 | 8,5 | Vallensbæk Strand |
| 4 | ORKLA FOODS DANMARK A/S | 45,2 mio. kr. | 985,7 mio. kr. | 265 | 7,9 | Vallensbæk Strand |
| 5 | RFP Holding ApS | 38,9 mio. kr. | -57.928 kr. | — | 7,6 | Vallensbæk Strand |
| 6 | PLANDENT A/S | 33,4 mio. kr. | 518,5 mio. kr. | 178 | 9,7 | Vallensbæk |
| 7 | PLANDENT HOLDING ApS | 32,8 mio. kr. | 579,7 mio. kr. | — | 8,2 | Vallensbæk |
| 8 | NutraQ ApS | 23,2 mio. kr. | 145,0 mio. kr. | 11 | 6,9 | Vallensbæk Strand |
| 9 | SUSANNE FISCHLEIN HANSEN ApS | 20,1 mio. kr. | 0 kr. | — | 7,7 | Vallensbæk Strand |
| 10 | J2 Global Denmark A/S | 17,7 mio. kr. | 37,5 mio. kr. | 16 | 6,0 | Vallensbæk Strand |
| 11 | TORBEN S. NIELSEN HOLDING ApS | 16,9 mio. kr. | -187.727 kr. | 3 | 7,5 | Vallensbæk Strand |
| 12 | NORDIC BEAUTY COMPANY ApS | 16,0 mio. kr. | 34,0 mio. kr. | 15 | 7,0 | Vallensbæk |
| 13 | MOELLEHAVE ApS | 15,7 mio. kr. | -24.936 kr. | — | 7,3 | Vallensbæk Strand |
| 14 | DR. OETKER DANMARK A/S | 15,7 mio. kr. | 55,2 mio. kr. | 37 | 8,4 | Vallensbæk Strand |
| 15 | CONSULAR ApS | 13,7 mio. kr. | 22,3 mio. kr. | 4 | 7,4 | Vallensbæk Strand |
| 16 | GLAXOSMITHKLINE PHARMA A/S | 13,1 mio. kr. | 580,8 mio. kr. | 82 | 7,4 | Vallensbæk Strand |
| 17 | ASCOM DANMARK A/S | 12,2 mio. kr. | 59,4 mio. kr. | 55 | 7,8 | Vallensbæk Strand |
| 18 | L.S.L. Holding ApS | 10,7 mio. kr. | 1,9 mio. kr. | 1 | 6,9 | Vallensbæk Strand |
| 19 | PROACT SYSTEMS A/S | 10,5 mio. kr. | 30,2 mio. kr. | 14 | 6,6 | Vallensbæk Strand |
| 20 | PB2015 Holding ApS | 10,2 mio. kr. | -28.287 kr. | — | 7,7 | Vallensbæk |
| 21 | ELECTROLUX PROFESSIONAL A/S | 9,9 mio. kr. | 66,3 mio. kr. | 47 | 7,7 | Vallensbæk Strand |
| 22 | Mølle 2020 Holding ApS | 9,9 mio. kr. | -54.743 kr. | — | 7,5 | Vallensbæk |
| 23 | Haleon Denmark ApS | 8,3 mio. kr. | 531,6 mio. kr. | 48 | 6,0 | Vallensbæk Strand |
| 24 | BROTHER NORDIC A/S | 8,1 mio. kr. | 247,0 mio. kr. | 25 | 7,8 | Vallensbæk Strand |
| 25 | RITTAL A/S | 7,9 mio. kr. | 19,9 mio. kr. | 12 | 7,2 | Vallensbæk Strand |
| 26 | CHALLENGE HOLDING ApS | 7,0 mio. kr. | -50.211 kr. | — | 7,9 | Vallensbæk Strand |
| 27 | Dr. Reddy's Denmark ApS | 7,0 mio. kr. | 226,6 mio. kr. | 14 | 3,0 | Vallensbæk Strand |
| 28 | ACTE A/S | 6,8 mio. kr. | 23,6 mio. kr. | 14 | 7,7 | Vallensbæk Strand |
| 29 | KENNETH PEDERSEN HOLDING 2006 ApS | 6,8 mio. kr. | -46.480 kr. | — | 7,6 | Vallensbæk |
| 30 | HGW2019 Holding ApS | 6,5 mio. kr. | -36.059 kr. | — | 7,2 | Vallensbæk Strand |
| 31 | NordikLED ApS | 6,2 mio. kr. | 10,0 mio. kr. | 1 | 5,6 | Vallensbæk |
| 32 | PEDERSEN Company ApS | 6,1 mio. kr. | 425.000 kr. | — | 8,5 | Vallensbæk |
| 33 | Veltuff A/S | 5,8 mio. kr. | 46,1 mio. kr. | 74 | 7,4 | Vallensbæk |
| 34 | Stopa Holding ApS | 5,7 mio. kr. | -839.765 kr. | — | 7,5 | Vallensbæk Strand |
| 35 | Challenge Ejendomme ApS | 5,6 mio. kr. | 7,2 mio. kr. | — | 8,3 | Vallensbæk Strand |
| 36 | ORKLA HOUSE CARE DANMARK A/S | 5,5 mio. kr. | 20,8 mio. kr. | 16 | 7,1 | Vallensbæk Strand |
| 37 | HOFOR SPILDEVAND VALLENSBÆK A/S | 4,7 mio. kr. | 25,5 mio. kr. | — | 7,8 | Vallensbæk Strand |
| 38 | 2San ApS | 4,7 mio. kr. | 2,8 mio. kr. | 3 | 6,6 | Vallensbæk |
| 39 | MATRIX GROUP ApS | 4,6 mio. kr. | 18,2 mio. kr. | 23 | 7,5 | Vallensbæk |
| 40 | RICOH CAPITAL DANMARK A/S | 4,5 mio. kr. | 8,9 mio. kr. | — | 6,7 | Vallensbæk Strand |
| 41 | A.S. NIELSEN HOLDING ApS | 4,3 mio. kr. | -9.501 kr. | — | 6,9 | Vallensbæk Strand |
| 42 | A.S. NIELSEN A/S | 4,2 mio. kr. | 7,7 mio. kr. | 3 | 7,9 | Vallensbæk Strand |
| 43 | HOFOR VAND VALLENSBÆK A/S | 4,0 mio. kr. | 12,4 mio. kr. | — | 8,2 | Vallensbæk Strand |
| 44 | JTI DENMARK A/S | 3,2 mio. kr. | 1,3 mia. kr. | 19 | 7,5 | Vallensbæk Strand |
| 45 | Børneloppen Franchise ApS | 3,0 mio. kr. | 3,5 mio. kr. | 4 | 6,7 | Vallensbæk Strand |
| 46 | Vallensbæk Maskinsnedkeri A/S | 2,9 mio. kr. | 21,5 mio. kr. | 33 | 7,5 | Vallensbæk |
| 47 | IKS Holding af 2017 ApS | 2,5 mio. kr. | -25.122 kr. | — | 7,0 | Vallensbæk |
| 48 | Ch. Riaz Ejendomme ApS | 2,5 mio. kr. | 2,2 mio. kr. | 1 | 6,4 | Vallensbæk |
| 49 | Ø E S HOLDING ApS | 2,4 mio. kr. | -15.250 kr. | — | 7,8 | Vallensbæk Strand |
| 50 | DALOC DANMARK A/S | 2,3 mio. kr. | 48,8 mio. kr. | 9 | 6,5 | Vallensbæk Strand |
Om ranglisten for vallensbæk
Ranglisten rangerer 500 virksomheder inden for vallensbæk efter resultat — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er LAGERCRANTZ A/S med 136,3 mio. kr., efterfulgt af Haribo Lakrids A/S (118,5 mio. kr.) og TAKEDA PHARMA A/S (88,6 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.