Største virksomheder i Sorø efter omsætning
Største virksomheder i Sorø sorteret efter omsætning. HØRKRAM HOLDING A/S topper med 5,1 mia. kr., fulgt af HØRKRAM FOODSERVICE A/S (5,1 mia. kr.) og MULTILINE A/S (911,4 mio. kr.). I alt 500 virksomheder fra Sorø indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 5. november 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | HØRKRAM HOLDING A/S | 5,1 mia. kr. | — | 8,8 | Sorø |
| 2 | HØRKRAM FOODSERVICE A/S | 5,1 mia. kr. | 1.289 | 9,8 | Sorø |
| 3 | MULTILINE A/S | 911,4 mio. kr. | 222 | 7,7 | Sorø |
| 4 | CIPP Holding ApS | 678,8 mio. kr. | 1 | 7,8 | Sorø |
| 5 | VKST f.m.b.a. | 248,9 mio. kr. | 298 | 7,5 | Sorø |
| 6 | DBI PLASTICS GROUP A/S | 181,6 mio. kr. | — | 7,5 | Stenlille |
| 7 | HØKA EJENDOM A/S | 84,1 mio. kr. | — | 8,0 | Sorø |
| 8 | Kongskilde Industries A/S | 81,2 mio. kr. | 116 | 7,2 | Sorø |
| 9 | ASA-LIFT A/S | 72,4 mio. kr. | 116 | 6,4 | Sorø |
| 10 | HØJVANG LABORATORIER A/S | 64,8 mio. kr. | 131 | 8,9 | Dianalund |
| 11 | KILDEVÆLD HOLDING ApS | 64,8 mio. kr. | — | 7,3 | Dianalund |
| 12 | DBI PLASTICS A/S | 53,1 mio. kr. | 58 | 8,2 | Stenlille |
| 13 | CASPER KNUDSEN HOLDING ApS | 52,6 mio. kr. | 2 | 6,4 | Sorø |
| 14 | MURERMESTER CLAUS QUISTGAARD A/S | 47,1 mio. kr. | 100 | 6,7 | Fjenneslev |
| 15 | Facaden Holding ApS | 47,0 mio. kr. | — | 7,7 | Sorø |
| 16 | GLOBAL TUNNELLING EXPERTS (DANMARK) ApS | 45,3 mio. kr. | 16 | 6,8 | Fjenneslev |
| 17 | FACADEN A/S | 44,6 mio. kr. | 85 | 8,8 | Sorø |
| 18 | STIFTELSEN SORØ AKADEMI | 40,2 mio. kr. | 25 | 7,8 | Sorø |
| 19 | Scanpotec ApS | 37,5 mio. kr. | 25 | 7,9 | Sorø |
| 20 | Onyx Cookware ApS | 36,4 mio. kr. | 82 | 7,4 | Sorø |
| 21 | Raasdal DE Invest ApS | 36,2 mio. kr. | — | 6,9 | Sorø |
| 22 | ELEKTROGÅRDEN SORØ ApS | 30,4 mio. kr. | 55 | 7,9 | Sorø |
| 23 | ENTREPRENØR JES PEDERSEN, SORØ ApS | 30,1 mio. kr. | 57 | 8,1 | Sorø |
| 24 | ICON Hair A/S | 27,5 mio. kr. | 26 | 8,5 | Sorø |
| 25 | SORØ DETAIL A/S | 26,8 mio. kr. | 109 | 7,7 | Sorø |
| 26 | SORØ DETAIL HOLDING A/S | 26,7 mio. kr. | — | 7,5 | Sorø |
| 27 | B4consult ApS | 25,4 mio. kr. | 18 | 7,2 | Sorø |
| 28 | MARTIN HENRIKSEN HOLDING ApS | 24,1 mio. kr. | — | 7,8 | Sorø |
| 29 | A/S POUL LARSEN AUTORISERET EL- OG VVS-INSTALLATØR | 22,7 mio. kr. | 41 | 7,8 | Fjenneslev |
| 30 | OLE WOLFF ELEKTRONIK A/S | 22,2 mio. kr. | 11 | 7,6 | Sorø |
| 31 | GF Vestsjælland F.M.B.A. | 22,0 mio. kr. | 21 | 7,3 | Sorø |
| 32 | MIS RECYCLING A/S | 20,8 mio. kr. | 37 | 7,1 | Sorø |
| 33 | Gunnar Christensens Planteskole A/S | 20,1 mio. kr. | 60 | 7,0 | Fjenneslev |
| 34 | Altan.dk 2023 A/S | 19,4 mio. kr. | 45 | 3,6 | Sorø |
| 35 | VARIG TEKNIK & MILJØ A/S | 18,9 mio. kr. | 29 | 7,1 | Sorø |
| 36 | Sydvestsjællands Kloakservice A/S | 18,7 mio. kr. | 25 | 7,5 | Sorø |
| 37 | FAMILIEINSTITUTIONEN TOPSHØJ ApS | 17,3 mio. kr. | 37 | 6,3 | Sorø |
| 38 | Solutio Kongskilde ApS | 17,1 mio. kr. | 20 | 7,5 | Sorø |
| 39 | LYSEN BILER A/S | 16,8 mio. kr. | 24 | 6,6 | Sorø |
| 40 | MDAS ApS | 16,4 mio. kr. | 47 | 7,0 | Sorø |
| 41 | VitaCura ApS | 16,3 mio. kr. | 25 | 7,1 | Stenlille |
| 42 | Melius Husene Aps | 15,7 mio. kr. | 43 | 7,7 | Store Merløse |
| 43 | Rutas opholdssted ApS | 14,9 mio. kr. | 30 | 5,6 | Dianalund |
| 44 | P H AUTOMOBILER. SORØ ApS | 14,8 mio. kr. | — | 7,1 | Sorø |
| 45 | ARKIPLUS A/S | 14,6 mio. kr. | 2 | 7,9 | Sorø |
| 46 | NATUPHARMA A/S | 14,0 mio. kr. | 28 | 7,3 | Ruds Vedby |
| 47 | BRITA Nordic A/S | 13,6 mio. kr. | 15 | 7,8 | Sorø |
| 48 | Vestsjællands Stillads & Hejs ApS | 13,4 mio. kr. | 6 | 5,8 | Sorø |
| 49 | CLAUS STEENSEN ApS | 12,8 mio. kr. | 15 | 4,8 | Stenlille |
| 50 | FORSSLING & CO. A/S | 12,8 mio. kr. | 22 | 8,3 | Sorø |
Om ranglisten for sorø
Ranglisten rangerer 500 virksomheder inden for sorø efter omsætning — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er HØRKRAM HOLDING A/S med 5,1 mia. kr., efterfulgt af HØRKRAM FOODSERVICE A/S (5,1 mia. kr.) og MULTILINE A/S (911,4 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.