Største virksomheder i Sorø efter ansatte
Største virksomheder i Sorø sorteret efter ansatte. Region Sjælland topper med 21.737, fulgt af Sorø Kommune (2.868) og HØRKRAM FOODSERVICE A/S (1.289). I alt 500 virksomheder fra Sorø indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 6. november 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Region Sjælland | — | 21.737 | 9,3 | Sorø |
| 2 | Sorø Kommune | — | 2.868 | 8,7 | Sorø |
| 3 | HØRKRAM FOODSERVICE A/S | 5,1 mia. kr. | 1.289 | 9,8 | Sorø |
| 4 | Filadelfia | — | 788 | 8,7 | Dianalund |
| 5 | VKST f.m.b.a. | 248,9 mio. kr. | 298 | 7,5 | Sorø |
| 6 | MULTILINE A/S | 911,4 mio. kr. | 222 | 7,7 | Sorø |
| 7 | HØJVANG LABORATORIER A/S | 64,8 mio. kr. | 131 | 8,9 | Dianalund |
| 8 | Kongskilde Industries A/S | 81,2 mio. kr. | 116 | 7,2 | Sorø |
| 9 | ASA-LIFT A/S | 72,4 mio. kr. | 116 | 6,4 | Sorø |
| 10 | SORØ DETAIL A/S | 26,8 mio. kr. | 109 | 7,7 | Sorø |
| 11 | Sorø Akademis Skole | — | 104 | 7,9 | Sorø |
| 12 | MURERMESTER CLAUS QUISTGAARD A/S | 47,1 mio. kr. | 100 | 6,7 | Fjenneslev |
| 13 | Sorø Privatskole | — | 97 | 7,9 | Sorø |
| 14 | Egfond | — | 94 | 8,1 | Sorø |
| 15 | S/I Magdalene Mariehjemmet | — | 91 | 7,2 | Sorø |
| 16 | Røde Kors Hjemmet (II) i Sorø | — | 88 | 7,4 | Sorø |
| 17 | FACADEN A/S | 44,6 mio. kr. | 85 | 8,8 | Sorø |
| 18 | Onyx Cookware ApS | 36,4 mio. kr. | 82 | 7,4 | Sorø |
| 19 | Astra - det nationale naturfagscenter S/I | — | 78 | 7,8 | Sorø |
| 20 | MNV Sorø Supermarked ApS | 8,9 mio. kr. | 63 | 4,5 | Sorø |
| 21 | Gunnar Christensens Planteskole A/S | 20,1 mio. kr. | 60 | 7,0 | Fjenneslev |
| 22 | DBI PLASTICS A/S | 53,1 mio. kr. | 58 | 8,2 | Stenlille |
| 23 | ENTREPRENØR JES PEDERSEN, SORØ ApS | 30,1 mio. kr. | 57 | 8,1 | Sorø |
| 24 | ELEKTROGÅRDEN SORØ ApS | 30,4 mio. kr. | 55 | 7,9 | Sorø |
| 25 | S/I Erhvervshus Sjælland | — | 51 | 7,0 | Sorø |
| 26 | MDAS ApS | 16,4 mio. kr. | 47 | 7,0 | Sorø |
| 27 | Altan.dk 2023 A/S | 19,4 mio. kr. | 45 | 3,6 | Sorø |
| 28 | Sorø Gymnastikefterskole | — | 45 | 7,7 | Sorø |
| 29 | Melius Husene Aps | 15,7 mio. kr. | 43 | 7,7 | Store Merløse |
| 30 | Sejers Konditori I/S v/Martin og Pia Larsen | — | 42 | 7,5 | Sorø |
| 31 | TIPPY RETAIL A/S | 11,9 mio. kr. | 41 | 6,8 | Stenlille |
| 32 | A/S POUL LARSEN AUTORISERET EL- OG VVS-INSTALLATØR | 22,7 mio. kr. | 41 | 7,8 | Fjenneslev |
| 33 | Cafe Sortedam ApS | 5,7 mio. kr. | 41 | 6,8 | Sorø |
| 34 | LIFECLUB ApS | 4,7 mio. kr. | 39 | 7,6 | Nyrup |
| 35 | Emil Nielsen, 994 Stenlille ApS | 5,6 mio. kr. | 38 | 6,0 | Stenlille |
| 36 | KROPPENS HUS AUTORISEREDE FYSIOTERAPEUTER ApS | 8,6 mio. kr. | 37 | 7,9 | Sorø |
| 37 | FAMILIEINSTITUTIONEN TOPSHØJ ApS | 17,3 mio. kr. | 37 | 6,3 | Sorø |
| 38 | MIS RECYCLING A/S | 20,8 mio. kr. | 37 | 7,1 | Sorø |
| 39 | Kagevognen ApS | 5,2 mio. kr. | 37 | 7,3 | Sorø |
| 40 | Sorø og Glumsø Apotek v/Mads Haaning | — | 34 | 7,4 | Sorø |
| 41 | Lucas Andersen, 796 Sorø ApS | 4,2 mio. kr. | 33 | 6,4 | Sorø |
| 42 | BOFÆLLESSKABET ELMEBO | — | 31 | 6,7 | Dianalund |
| 43 | Mikkel Guldhammer, 536 Sorø ApS | 5,3 mio. kr. | 31 | 7,1 | Sorø |
| 44 | J&N Energi ApS | 3,1 mio. kr. | 31 | 3,2 | Sorø |
| 45 | Rutas opholdssted ApS | 14,9 mio. kr. | 30 | 5,6 | Dianalund |
| 46 | Sorø Fag- og Efterskole, S/I | — | 30 | 7,5 | Sorø |
| 47 | VARIG TEKNIK & MILJØ A/S | 18,9 mio. kr. | 29 | 7,1 | Sorø |
| 48 | Nytand Gruppen ApS | 10,5 mio. kr. | 29 | 4,9 | Dianalund |
| 49 | NATUPHARMA A/S | 14,0 mio. kr. | 28 | 7,3 | Ruds Vedby |
| 50 | HEJ TØMREREN ApS | 11,5 mio. kr. | 26 | 6,6 | Dianalund |
Om ranglisten for sorø
Ranglisten rangerer 500 virksomheder inden for sorø efter ansatte — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er Region Sjælland med 21.737, efterfulgt af Sorø Kommune (2.868) og HØRKRAM FOODSERVICE A/S (1.289).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.