Største virksomheder i Skive efter omsætning
Største virksomheder i Skive sorteret efter omsætning. FREJA TRANSPORT & LOGISTICS A/S topper med 2,5 mia. kr., fulgt af N.C. Nielsen Gruppen A/S (2,5 mia. kr.) og Dantherm Group Holding I ApS (2,2 mia. kr.). I alt 500 virksomheder fra Skive indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 6. november 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | FREJA TRANSPORT & LOGISTICS A/S | 2,5 mia. kr. | 414 | 8,1 | Skive |
| 2 | N.C. Nielsen Gruppen A/S | 2,5 mia. kr. | 1 | 9,0 | Spøttrup |
| 3 | Dantherm Group Holding I ApS | 2,2 mia. kr. | 2 | 7,8 | Skive |
| 4 | THISE MEJERI A.M.B.A. | 1,8 mia. kr. | 400 | 8,5 | Roslev |
| 5 | SKOV A/S. GLYNGØRE | 1,4 mia. kr. | 411 | 9,8 | Roslev |
| 6 | N.C. Nielsen A/S | 1,3 mia. kr. | 311 | 9,8 | Spøttrup |
| 7 | SCANTRUCK A/S | 1,0 mia. kr. | 246 | 9,4 | Skive |
| 8 | Interfjord Holding A/S | 967,3 mio. kr. | — | 7,4 | Roslev |
| 9 | DEIF A/S | 868,0 mio. kr. | 484 | 8,5 | Skive |
| 10 | FJV Foss Holding A/S | 868,0 mio. kr. | 2 | 7,6 | Skive |
| 11 | KASPER KRISTENSEN HOLDING ApS | 773,1 mio. kr. | — | 7,7 | Skive |
| 12 | VIKAN A/S | 693,7 mio. kr. | 180 | 9,6 | Skive |
| 13 | VISSING HOLDING A/S | 693,7 mio. kr. | 3 | 8,5 | Skive |
| 14 | STENGER & IBSEN CONSTRUCTION HOLDING A/S | 613,2 mio. kr. | 12 | 7,0 | Spøttrup |
| 15 | Ibsen Fælles Holding ApS | 442,2 mio. kr. | — | 7,3 | Spøttrup |
| 16 | Dantherm Denmark A/S | 437,5 mio. kr. | 259 | 8,7 | Skive |
| 17 | BioCirc Vinkel Biogas ApS | 407,5 mio. kr. | 27 | 7,2 | Højslev |
| 18 | IDÈ-PRO BE HOLDING APS | 389,2 mio. kr. | — | 8,2 | Skive |
| 19 | KNUDSGAARD HOLDING ApS | 363,9 mio. kr. | — | 8,2 | Højslev |
| 20 | Imerys Industrial Minerals Denmark A/S | 280,6 mio. kr. | 86 | 7,4 | Fur |
| 21 | Frontmatec Skive A/S | 193,9 mio. kr. | 192 | 8,6 | Skive |
| 22 | SCHADES NORDIC ApS | 156,1 mio. kr. | 7 | 8,0 | Skive |
| 23 | HOT 064708 HOLDING ApS | 154,5 mio. kr. | — | 8,1 | Spøttrup |
| 24 | IDE-PRO SKIVE A/S | 153,4 mio. kr. | 262 | 9,8 | Skive |
| 25 | JJH Holding I Glyngøre ApS | 149,9 mio. kr. | — | 8,8 | Roslev |
| 26 | SKIVE VAND A/S | 114,9 mio. kr. | 39 | 8,4 | Skive |
| 27 | MADS GINNERUP HOLDING ApS | 96,2 mio. kr. | — | 8,4 | Skive |
| 28 | FB HOLDING SKIVE ApS | 94,7 mio. kr. | — | 7,8 | Skive |
| 29 | GINNERUP A/S | 93,5 mio. kr. | 124 | 9,4 | Skive |
| 30 | MKM HOLDING SKIVE ApS | 90,3 mio. kr. | 1 | 7,2 | Skive |
| 31 | STYKGODSCENTRET SKIVE A/S | 87,0 mio. kr. | 106 | 9,0 | Skive |
| 32 | BGB A/S | 77,0 mio. kr. | 308 | 9,4 | Skive |
| 33 | SJ HOLDING AF 20.12.2006 ApS | 74,6 mio. kr. | 2 | 7,4 | Skive |
| 34 | INTERFJORD A/S | 70,7 mio. kr. | 138 | 8,4 | Roslev |
| 35 | GOUL 2011 ApS | 70,4 mio. kr. | 1 | 7,8 | Spøttrup |
| 36 | Tandlægerne Smil med Østergaard ApS | 69,9 mio. kr. | 99 | 7,1 | Skive |
| 37 | KNUDSGAARD A/S | 64,0 mio. kr. | 88 | 8,8 | Højslev |
| 38 | New Wave Capital ApS | 57,8 mio. kr. | — | 8,1 | Skive |
| 39 | RK Group A/S | 57,0 mio. kr. | — | 7,5 | Skive |
| 40 | DANIA PLAST A/S | 56,8 mio. kr. | 63 | 7,6 | Skive |
| 41 | Maskinstation Martin Børsting A/S | 54,6 mio. kr. | 60 | 6,3 | Skive |
| 42 | DEN ERHVERVSDRIVENDE FOND KULTURCENTER-LIMFJORD | 53,9 mio. kr. | 79 | 7,5 | Skive |
| 43 | Moland Group A/S | 53,7 mio. kr. | 26 | 7,3 | Skive |
| 44 | FREJA TRANSPORT & LOGISTICS HOLDING A/S | 53,2 mio. kr. | 45 | 8,6 | Skive |
| 45 | ROSLEV BRUGSFORENING | 52,0 mio. kr. | 36 | 4,4 | Roslev |
| 46 | DAHL PEDERSEN A/S | 50,9 mio. kr. | 117 | 8,3 | Skive |
| 47 | MaPeMa ApS | 47,2 mio. kr. | — | 7,3 | Skive |
| 48 | HANCOCK BRYGGERIERNE A/S | 47,0 mio. kr. | 84 | 8,2 | Skive |
| 49 | FORMKON A/S | 46,9 mio. kr. | 62 | 8,9 | Skive |
| 50 | Torben Ramsdal A/S | 45,6 mio. kr. | 55 | 7,7 | Skive |
Om ranglisten for skive
Ranglisten rangerer 500 virksomheder inden for skive efter omsætning — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er FREJA TRANSPORT & LOGISTICS A/S med 2,5 mia. kr., efterfulgt af N.C. Nielsen Gruppen A/S (2,5 mia. kr.) og Dantherm Group Holding I ApS (2,2 mia. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.