Største virksomheder i Odder efter omsætning
Største virksomheder i Odder sorteret efter omsætning. MBL Holding Drift ApS topper med 509,9 mio. kr., fulgt af PROTRUCK A/S (509,0 mio. kr.) og KVICKLY ODDER (366,4 mio. kr.). I alt 100 virksomheder fra Odder indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 16. oktober 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | MBL Holding Drift ApS | 509,9 mio. kr. | — | 5,5 | Odder |
| 2 | PROTRUCK A/S | 509,0 mio. kr. | 98 | 7,3 | Odder |
| 3 | KVICKLY ODDER | 366,4 mio. kr. | 322 | 8,9 | Odder |
| 4 | Dinel A/S | 264,9 mio. kr. | 86 | 8,9 | Odder |
| 5 | AURA FIBER A/S | 232,9 mio. kr. | — | 7,9 | Odder |
| 6 | SYSTEM TM A/S | 175,4 mio. kr. | 209 | 8,2 | Odder |
| 7 | ProTruck Finans A/S | 99,2 mio. kr. | 1 | 4,6 | Odder |
| 8 | VBG ApS | 95,9 mio. kr. | 228 | 7,3 | Hundslund |
| 9 | Jakob Houkjær Holding ApS | 73,3 mio. kr. | — | 5,0 | Odder |
| 10 | Houkjær Begravelse ApS | 73,1 mio. kr. | 133 | 7,3 | Odder |
| 11 | KARENSDAL ApS | 49,9 mio. kr. | — | 6,8 | Odder |
| 12 | STAERMOSE HOLDING ApS | 49,1 mio. kr. | — | 7,4 | Odder |
| 13 | Hessellund & Rokkedal El A/S | 47,3 mio. kr. | 81 | 6,5 | Odder |
| 14 | STAERMOSE INDUSTRY A/S | 45,7 mio. kr. | 91 | 7,7 | Odder |
| 15 | ODDER SPILDEVAND A/S | 42,9 mio. kr. | — | 8,3 | Odder |
| 16 | OLE NONBYE A/S | 36,9 mio. kr. | 39 | 7,2 | Odder |
| 17 | Ole Nonbye Holding A/S | 36,8 mio. kr. | — | 6,8 | Odder |
| 18 | SLOVAKIAN FARM INVEST A/S | 30,1 mio. kr. | 1 | 7,3 | Odder |
| 19 | HYDRAULICO A/S | 28,4 mio. kr. | 28 | 6,7 | Odder |
| 20 | BREINHOLT SERVICE & MONTAGE ApS | 26,3 mio. kr. | 41 | 6,6 | Hundslund |
| 21 | GYLLINGNÆS A/S | 23,4 mio. kr. | 22 | 7,7 | Odder |
| 22 | MR motech ApS | 21,8 mio. kr. | 39 | 6,6 | Odder |
| 23 | LILLNORD A/S | 21,6 mio. kr. | 49 | 8,1 | Odder |
| 24 | iTools ApS | 21,5 mio. kr. | 46 | 7,6 | Odder |
| 25 | FERIEPARTNER ØSTKYSTEN A/S | 20,9 mio. kr. | 124 | 7,9 | Odder |
| 26 | ODDER EL-SERVICE A/S | 19,2 mio. kr. | 27 | 8,4 | Odder |
| 27 | Madhosmads ApS | 18,6 mio. kr. | 79 | 6,1 | Odder |
| 28 | ZÜND SKANDINAVIEN ApS | 16,4 mio. kr. | 14 | 7,0 | Odder |
| 29 | FC. Strømmen A/S | 16,2 mio. kr. | 20 | 7,2 | Odder |
| 30 | ANLÆGSGARTNER MADS BECK ApS | 16,1 mio. kr. | 22 | 7,2 | Odder |
| 31 | OLSEN WINGS A/S | 16,0 mio. kr. | 21 | 6,3 | Odder |
| 32 | SERRIDSLEV TANKTRANSPORT A/S | 15,9 mio. kr. | 13 | 8,2 | Odder |
| 33 | NIZE EQUIPMENT ApS | 15,6 mio. kr. | 14 | 6,3 | Odder |
| 34 | ODDER FYSIOTERAPI & TRÆNING ApS | 14,6 mio. kr. | 30 | 5,8 | Odder |
| 35 | IDE RENGØRING ApS | 13,7 mio. kr. | 54 | 8,3 | Odder |
| 36 | AKSEL KJERSGAARD A/S | 13,4 mio. kr. | 28 | 8,1 | Odder |
| 37 | ODDER KLOAKSERVICE ApS | 13,0 mio. kr. | 19 | 6,1 | Odder |
| 38 | BJARMODAN A/S | 12,5 mio. kr. | 20 | 7,4 | Odder |
| 39 | Ejendomsselskabet Østervangsvej ApS | 12,2 mio. kr. | 1 | 6,2 | Odder |
| 40 | JC TEGN & BYG A/S | 11,9 mio. kr. | 27 | 7,6 | Odder |
| 41 | M.P. KASTRUP HOLDING ApS | 11,0 mio. kr. | — | 7,7 | Odder |
| 42 | TBC INGREDIENTS ApS | 10,3 mio. kr. | 5 | 6,6 | Odder |
| 43 | AIR CONNECTION ApS | 10,1 mio. kr. | 16 | 7,3 | Odder |
| 44 | Elmsgaard Entreprise ApS | 10,0 mio. kr. | 19 | 6,9 | Odder |
| 45 | HC AUTO A/S | 9,9 mio. kr. | 19 | 7,7 | Odder |
| 46 | HFE EJENDOMME A/S | 9,5 mio. kr. | 6 | 6,0 | Odder |
| 47 | ANNA & SØS ApS | 9,4 mio. kr. | 47 | 7,1 | Odder |
| 48 | KLOAKMESTEREN I ODDER ApS | 9,4 mio. kr. | 23 | 6,0 | Odder |
| 49 | PAJBJERGFONDEN | 9,4 mio. kr. | 5 | 7,4 | Odder |
| 50 | HOV ANLÆGS- OG ENTREPRENØRFIRMA ApS | 9,4 mio. kr. | 9 | 7,9 | Odder |
Om ranglisten for odder
Ranglisten dækker alle 500 virksomheder inden for odder sorteret efter omsætning. Topplaceret er MBL Holding Drift ApS med 509,9 mio. kr., efterfulgt af PROTRUCK A/S (509,0 mio. kr.) og KVICKLY ODDER (366,4 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.