Største virksomheder i Morsø efter resultat
Største virksomheder i Morsø sorteret efter resultat. TØMMERGAARDEN HOLDING ApS topper med 300,0 mio. kr., fulgt af K. K. HANSEN HOLDING ApS (294,6 mio. kr.) og KPK DØRE OG VINDUER A/S (120,1 mio. kr.). I alt 500 virksomheder fra Morsø indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 7. november 2026.
| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | TØMMERGAARDEN HOLDING ApS | 300,0 mio. kr. | 62.615 kr. | — | 7,7 | Nykøbing M |
| 2 | K. K. HANSEN HOLDING ApS | 294,6 mio. kr. | 3,6 mio. kr. | — | 8,7 | Nykøbing M |
| 3 | KPK DØRE OG VINDUER A/S | 120,1 mio. kr. | 491,7 mio. kr. | 244 | 9,8 | Nykøbing M |
| 4 | Bila Group A/S | 116,3 mio. kr. | 1,5 mia. kr. | — | 8,7 | Nykøbing M |
| 5 | BILA A/S | 73,7 mio. kr. | 941,5 mio. kr. | 515 | 9,8 | Nykøbing M |
| 6 | KUNSTSTOF-KEMI. SKANDINAVIA A/S | 50,3 mio. kr. | 563,2 mio. kr. | 88 | 9,5 | Nykøbing M |
| 7 | KUNSTSTOF HOLDING ApS | 50,1 mio. kr. | 566,3 mio. kr. | 3 | 8,5 | Nykøbing M |
| 8 | PJM 2021 Holding A/S | 37,3 mio. kr. | -21.025 kr. | — | 7,5 | Nykøbing M |
| 9 | M. H. HOLDING ApS | 27,5 mio. kr. | -75.646 kr. | 2 | 7,4 | Nykøbing M |
| 10 | KRONE KAPITAL A/S | 23,9 mio. kr. | 72,6 mio. kr. | 88 | 9,0 | Nykøbing M |
| 11 | DFI-GEISLER A/S | 23,0 mio. kr. | 80,4 mio. kr. | 175 | 9,0 | Nykøbing M |
| 12 | HE-VA ApS | 22,9 mio. kr. | 93,7 mio. kr. | 135 | 9,2 | Nykøbing M |
| 13 | MASKINFABRIKKEN FOKA ApS | 22,4 mio. kr. | 97,9 mio. kr. | — | 8,3 | Nykøbing M |
| 14 | PONTOPPIDAN HOLDING ApS | 19,4 mio. kr. | -293.294 kr. | 1 | 6,9 | Nykøbing M |
| 15 | Pontoppidan Next Gen ApS | 19,4 mio. kr. | -6.875 kr. | — | 7,2 | Nykøbing M |
| 16 | JESPERHUS RESORT ApS | 17,6 mio. kr. | 90,8 mio. kr. | 395 | 9,2 | Nykøbing M |
| 17 | Moldova Meat ApS | 16,7 mio. kr. | -109.140 kr. | — | 7,5 | Nykøbing M |
| 18 | HENRIK MARKUSSEN HOLDING ApS | 15,5 mio. kr. | -120.488 kr. | — | 8,3 | Nykøbing M |
| 19 | SIMONSEN A/S | 15,1 mio. kr. | 206,6 mio. kr. | 17 | 7,6 | Nykøbing M |
| 20 | Familien M. Simonsen Holding ApS | 15,1 mio. kr. | 206,9 mio. kr. | 1 | 7,4 | Nykøbing M |
| 21 | HOLMEGAARD MORS ApS | 14,7 mio. kr. | 17,0 mio. kr. | 2 | 7,9 | Nykøbing M |
| 22 | VILS ENTREPRENØRFORRETNING A/S | 11,9 mio. kr. | 97,0 mio. kr. | 153 | 8,3 | Vils |
| 23 | MTH Biler A/S | 11,0 mio. kr. | 773,1 mio. kr. | 181 | 8,0 | Nykøbing M |
| 24 | ORNESTATION MORS ApS | 10,8 mio. kr. | 72,7 mio. kr. | 115 | 7,9 | Redsted M |
| 25 | INDUSTRIMASKINER DANMARK A/S | 10,3 mio. kr. | 21,6 mio. kr. | 12 | 7,9 | Nykøbing M |
| 26 | FAFN HOLDING ApS | 10,3 mio. kr. | -122.955 kr. | 1 | 6,6 | Erslev |
| 27 | HE-VA HOLDING ApS | 10,0 mio. kr. | 23.389 kr. | — | 8,2 | Nykøbing M |
| 28 | KRONE KAPITAL III A/S | 9,6 mio. kr. | 185,7 mio. kr. | — | 7,9 | Nykøbing M |
| 29 | Fårtoft Genetik A/S | 9,4 mio. kr. | 19,8 mio. kr. | 16 | 7,9 | Erslev |
| 30 | KRONE KAPITAL II A/S | 8,9 mio. kr. | 69,7 mio. kr. | — | 7,5 | Nykøbing M |
| 31 | OUTRUP VINDUER & DØRE A/S | 8,4 mio. kr. | 109,9 mio. kr. | 186 | 8,7 | Nykøbing M |
| 32 | MOLLERUP MØLLE A/S | 8,2 mio. kr. | 3,0 mia. kr. | 148 | 7,8 | Nykøbing M |
| 33 | Christoffer Østlund Hensberg Holding ApS | 8,0 mio. kr. | -11.063 kr. | — | 7,9 | Øster Assels |
| 34 | Morten Bech Holding aps | 7,9 mio. kr. | -31.017 kr. | — | 8,0 | Nykøbing M |
| 35 | MPB ApS | 7,9 mio. kr. | -52.618 kr. | — | 7,3 | Erslev |
| 36 | FN AGRO ApS | 7,3 mio. kr. | 157.973 kr. | — | 7,8 | Erslev |
| 37 | FROVIN VINDUER & DØRE A/S | 6,6 mio. kr. | 9,7 mio. kr. | 2 | 7,3 | Nykøbing M |
| 38 | Danish Electro Filters ApS | 6,6 mio. kr. | -28.318 kr. | 1 | 6,1 | Karby |
| 39 | Bertel Bovbjerg Holding ApS | 6,3 mio. kr. | -21.857 kr. | — | 7,2 | Erslev |
| 40 | LYNGGAARD. VILS A/S | 6,2 mio. kr. | -32.167 kr. | — | 6,4 | Vils |
| 41 | MORSØ SPILDEVAND A/S | 6,2 mio. kr. | 57,7 mio. kr. | — | 8,0 | Nykøbing M |
| 42 | Sønderklit Mink ApS | 6,1 mio. kr. | 9,1 mio. kr. | 2 | 7,3 | Vils |
| 43 | PROSIT ApS | 5,9 mio. kr. | -199.613 kr. | — | 7,3 | Nykøbing M |
| 44 | MORSØ FORSYNING A/S | 5,3 mio. kr. | 16,4 mio. kr. | 29 | 8,0 | Nykøbing M |
| 45 | KIM HEDEGAARD HOLDING ApS | 5,1 mio. kr. | 4,4 mio. kr. | — | 8,0 | Redsted M |
| 46 | THORUP TEKNIK A/S | 5,0 mio. kr. | 8,8 mio. kr. | 21 | 8,2 | Erslev |
| 47 | FREDSØ A/S | 4,7 mio. kr. | 12,2 mio. kr. | 17 | 7,4 | Nykøbing M |
| 48 | ERIK NØRGAARD HOLDING ApS | 4,7 mio. kr. | -12.350 kr. | — | 8,0 | Nykøbing M |
| 49 | PJM Management Invest ApS | 4,6 mio. kr. | -10.025 kr. | — | 6,4 | Nykøbing M |
| 50 | Hedegaard Boring A/S | 4,6 mio. kr. | 5,9 mio. kr. | — | 8,7 | Redsted M |
Om ranglisten for morsø
Ranglisten rangerer 500 virksomheder inden for morsø efter resultat — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er TØMMERGAARDEN HOLDING ApS med 300,0 mio. kr., efterfulgt af K. K. HANSEN HOLDING ApS (294,6 mio. kr.) og KPK DØRE OG VINDUER A/S (120,1 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.