Største virksomheder i Morsø efter ansatte
Største virksomheder i Morsø sorteret efter ansatte. Morsø Kommune topper med 2.012, fulgt af BILA A/S (515) og JESPERHUS RESORT ApS (395). I alt 500 virksomheder fra Morsø indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 7. november 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Morsø Kommune | — | 2.012 | 9,1 | Nykøbing M |
| 2 | BILA A/S | 941,5 mio. kr. | 515 | 9,8 | Nykøbing M |
| 3 | JESPERHUS RESORT ApS | 90,8 mio. kr. | 395 | 9,2 | Nykøbing M |
| 4 | KPK DØRE OG VINDUER A/S | 491,7 mio. kr. | 244 | 9,8 | Nykøbing M |
| 5 | OUTRUP VINDUER & DØRE A/S | 109,9 mio. kr. | 186 | 8,7 | Nykøbing M |
| 6 | MTH Biler A/S | 773,1 mio. kr. | 181 | 8,0 | Nykøbing M |
| 7 | DFI-GEISLER A/S | 80,4 mio. kr. | 175 | 9,0 | Nykøbing M |
| 8 | VILS ENTREPRENØRFORRETNING A/S | 97,0 mio. kr. | 153 | 8,3 | Vils |
| 9 | MOLLERUP MØLLE A/S | 3,0 mia. kr. | 148 | 7,8 | Nykøbing M |
| 10 | HE-VA ApS | 93,7 mio. kr. | 135 | 9,2 | Nykøbing M |
| 11 | DEN SELVEJENDE INSTITUTION "VÆDDERBO" | — | 116 | 7,8 | Nykøbing M |
| 12 | ORNESTATION MORS ApS | 72,7 mio. kr. | 115 | 7,9 | Redsted M |
| 13 | KRONE KAPITAL A/S | 72,6 mio. kr. | 88 | 9,0 | Nykøbing M |
| 14 | KUNSTSTOF-KEMI. SKANDINAVIA A/S | 563,2 mio. kr. | 88 | 9,5 | Nykøbing M |
| 15 | Vognmand Filtenborg I/S ved Bjørn Filtenborg og Ole Filtenborg | — | 67 | 7,4 | Nykøbing M |
| 16 | S/I FGU Nordvest | — | 66 | 7,5 | Nykøbing M |
| 17 | Nykøbing Dag og Industrirenovation v/ Bjørn Filtenborg | — | 64 | 7,7 | Nykøbing M |
| 18 | Reron-Fibertech A/S | 43,8 mio. kr. | 62 | 5,8 | Nykøbing M |
| 19 | Lødderup Friskole | — | 61 | 7,6 | Nykøbing M |
| 20 | DENCKER A/S | 37,6 mio. kr. | 61 | 8,6 | Nykøbing M |
| 21 | Vinhuset ApS | 22,1 mio. kr. | 61 | 6,2 | Nykøbing M |
| 22 | MORSØ JERNSTØBERI A/S | 40,9 mio. kr. | 56 | 6,4 | Nykøbing M |
| 23 | Bageriet I/S | — | 49 | 6,8 | Nykøbing M |
| 24 | VILSUND BLUE A/S | 30,8 mio. kr. | 47 | 8,1 | Nykøbing M |
| 25 | SMART LIFT A/S | 34,8 mio. kr. | 47 | 7,5 | Nykøbing M |
| 26 | Ø. JØLBY BRUGSFORENING | 48,4 mio. kr. | 43 | 4,9 | Erslev |
| 27 | Den selvejende institution "Vædderbos Børne- og Familiehus" | — | 42 | 7,3 | Nykøbing M |
| 28 | Ø JØLBY FRISKOLE | — | 39 | 7,6 | Erslev |
| 29 | Højskolen Mors S/I | — | 39 | 7,3 | Nykøbing M |
| 30 | Morsø Gymnasium | — | 38 | 7,2 | Nykøbing M |
| 31 | Nykøbing Mors Sct. Clemens Apotek v/Jette Kristensen | — | 38 | 7,5 | Nykøbing M |
| 32 | MALTE HAANING PLASTIC A/S | 13,2 mio. kr. | 37 | 7,9 | Nykøbing M |
| 33 | Bakkely-Fonden | — | 37 | 7,6 | Karby |
| 34 | S/I Naturfriskolen Nordmors | — | 36 | 7,4 | Nykøbing M |
| 35 | KRISTIAN ODGAARD ApS | 10,8 mio. kr. | 36 | 7,9 | Nykøbing M |
| 36 | Morsø Elservice ApS | 23,2 mio. kr. | 35 | 8,1 | Nykøbing M |
| 37 | Resursebyg ApS | 11,9 mio. kr. | 35 | 6,8 | Nykøbing M |
| 38 | FRONTEGO A/S | 25,0 mio. kr. | 33 | 8,1 | Nykøbing M |
| 39 | FRØSLEV-MOLLERUP SPAREKASSE | — | 33 | 8,2 | Nykøbing M |
| 40 | KB 2022 ApS | 6,2 mio. kr. | 33 | 6,7 | Vils |
| 41 | LIMFJORDSTEATRET | — | 32 | 7,8 | Nykøbing M |
| 42 | Cafe Sult | — | 32 | 6,9 | Nykøbing M |
| 43 | Hanghøj Agro A/S | 16,6 mio. kr. | 32 | 3,7 | Nykøbing M |
| 44 | MORSØ TØMRER- OG SNEDKERFORRETNING A/S | 16,4 mio. kr. | 31 | 7,3 | Nykøbing M |
| 45 | Holmen Cafe og Restaurant ApS | — | 31 | 5,8 | Nykøbing M |
| 46 | Galtrup Efterskole S/I | — | 31 | 7,6 | Erslev |
| 47 | LARS SKALS JENSEN, 717 NYKØBING MORS ApS | 5,6 mio. kr. | 30 | 7,2 | Nykøbing M |
| 48 | Arena Mors A/S | 5,9 mio. kr. | 30 | 6,5 | Nykøbing M |
| 49 | Morsø Biler ApS | 7,8 mio. kr. | 30 | 5,3 | Nykøbing M |
| 50 | INGEMANN LARSEN A/S | 20,8 mio. kr. | 30 | 6,6 | Nykøbing M |
Om ranglisten for morsø
Ranglisten rangerer 500 virksomheder inden for morsø efter ansatte — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er Morsø Kommune med 2.012, efterfulgt af BILA A/S (515) og JESPERHUS RESORT ApS (395).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.