Største virksomheder i Hedensted efter resultat
Største virksomheder i Hedensted sorteret efter resultat. TØRRING AUTO HOLDING ApS topper med 943,3 mio. kr., fulgt af J.P.N. Holding ApS (342,9 mio. kr.) og V.P.N. Holding ApS (342,9 mio. kr.). I alt 500 virksomheder fra Hedensted indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 6. november 2026.
| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | TØRRING AUTO HOLDING ApS | 943,3 mio. kr. | 989,9 mio. kr. | — | 7,5 | Tørring |
| 2 | J.P.N. Holding ApS | 342,9 mio. kr. | -25.000 kr. | — | 8,4 | Juelsminde |
| 3 | V.P.N. Holding ApS | 342,9 mio. kr. | -26.000 kr. | — | 8,4 | Juelsminde |
| 4 | F.P.N. Holding ApS | 342,9 mio. kr. | -23.000 kr. | — | 8,4 | Juelsminde |
| 5 | Hanssen Holding A/S | 214,6 mio. kr. | 184,6 mio. kr. | 1 | 8,9 | Daugård |
| 6 | HANNE MIKKELSEN HOLDING ApS | 196,0 mio. kr. | -117.810 kr. | — | 8,5 | Tørring |
| 7 | DECHRA VETERINARY PRODUCTS A/S | 190,0 mio. kr. | 2,9 mia. kr. | 122 | 8,6 | Uldum |
| 8 | TECHNO VISION ApS | 148,7 mio. kr. | -371.628 kr. | — | 8,3 | Hedensted |
| 9 | E-BOLIG A/S | 136,1 mio. kr. | 73,6 mio. kr. | 11 | 8,6 | Hedensted |
| 10 | Envases Europe A/S | 119,9 mio. kr. | 2,2 mia. kr. | 1.090 | 8,6 | Løsning |
| 11 | K.L.H. ApS | 117,1 mio. kr. | 148,1 mio. kr. | — | 8,6 | Hedensted |
| 12 | EURO STEEL 1988 ApS | 110,2 mio. kr. | 2,5 mia. kr. | 4 | 8,5 | Hedensted |
| 13 | K/S Kronhusene | 95,6 mio. kr. | 20,1 mio. kr. | — | 8,5 | Løsning |
| 14 | K.L.H. 2 ApS | 94,9 mio. kr. | -225.207 kr. | — | 8,5 | Hedensted |
| 15 | EURO STEEL DANMARK A/S | 94,8 mio. kr. | 1,3 mia. kr. | 19 | 8,7 | Hedensted |
| 16 | NILAN HOLDING A/S | 89,4 mio. kr. | 485,8 mio. kr. | — | 8,8 | Hedensted |
| 17 | PALSGAARD A/S | 89,4 mio. kr. | 2,2 mia. kr. | 365 | 9,5 | Juelsminde |
| 18 | HANSSEN EJENDOMME A/S | 84,4 mio. kr. | 17,6 mio. kr. | 12 | 8,7 | Daugård |
| 19 | ELTRONIC Group A/S | 80,6 mio. kr. | 2,4 mia. kr. | 27 | 8,2 | Hedensted |
| 20 | SCHOU-FONDET | 77,7 mio. kr. | 2,3 mia. kr. | 6 | 8,5 | Juelsminde |
| 21 | PALSGAARD GODS A/S | 73,2 mio. kr. | -5,7 mio. kr. | 10 | 8,6 | Juelsminde |
| 22 | Hanssen Progress A/S | 69,3 mio. kr. | 5,9 mio. kr. | — | 7,9 | Daugård |
| 23 | Nissen Family Group A/S | 69,1 mio. kr. | -5,5 mio. kr. | 11 | 8,5 | Juelsminde |
| 24 | WATERNLIFE ApS | 68,9 mio. kr. | 126,7 mio. kr. | 90 | 9,7 | Juelsminde |
| 25 | C-BOLIG A/S | 66,9 mio. kr. | 42,3 mio. kr. | 10 | 8,2 | Hedensted |
| 26 | Nissen Family Group Investment A/S | 66,0 mio. kr. | 80,6 mio. kr. | 3 | 8,4 | Juelsminde |
| 27 | SARIA DENMARK ApS | 64,8 mio. kr. | 1,2 mia. kr. | — | 8,2 | Hedensted |
| 28 | FUELTECH A/S | 63,0 mio. kr. | 414,0 mio. kr. | 174 | 9,8 | Hedensted |
| 29 | DAKA DENMARK A/S | 56,6 mio. kr. | 829,9 mio. kr. | 273 | 9,2 | Hedensted |
| 30 | NILAN A/S | 48,5 mio. kr. | 100,3 mio. kr. | 160 | 9,6 | Hedensted |
| 31 | HANSSEN INVEST A/S | 48,4 mio. kr. | 79.924 kr. | 1 | 8,0 | Daugård |
| 32 | LARS NILSSON HOLDING ApS | 47,2 mio. kr. | -163.098 kr. | 1 | 8,0 | Tørring |
| 33 | SP MOULDING A/S | 46,6 mio. kr. | 610,6 mio. kr. | 331 | 9,0 | Juelsminde |
| 34 | Polyprint Holding ApS | 46,3 mio. kr. | 470,6 mio. kr. | — | 8,0 | Hedensted |
| 35 | ELTRONIC A/S | 44,8 mio. kr. | 580,5 mio. kr. | 272 | 8,6 | Hedensted |
| 36 | Hanssen Stagnum A/S | 43,8 mio. kr. | 51,9 mio. kr. | — | 7,3 | Daugård |
| 37 | BOGBALLE A/S | 43,5 mio. kr. | 84,9 mio. kr. | 44 | 7,6 | Uldum |
| 38 | Aplauras 2017 P/S | 43,4 mio. kr. | -181.914 kr. | 1 | 8,4 | Hedensted |
| 39 | Kel-Berg Group A/S | 42,3 mio. kr. | 609,6 mio. kr. | 2 | 8,2 | Hedensted |
| 40 | ELP HOLDING, SNAPTUN A/S | 41,9 mio. kr. | 134,7 mio. kr. | — | 8,2 | Juelsminde |
| 41 | ELM, KRAGELUND A/S | 41,8 mio. kr. | 132,1 mio. kr. | 100 | 8,6 | Løsning |
| 42 | HANSSEN EQUITY A/S | 39,8 mio. kr. | -19.378 kr. | 2 | 7,2 | Daugård |
| 43 | SNAPTUN HOLDING A/S | 38,7 mio. kr. | -97.762 kr. | — | 8,4 | Juelsminde |
| 44 | CREDIN A/S | 38,3 mio. kr. | 229,7 mio. kr. | 58 | 9,0 | Juelsminde |
| 45 | P. DUE HOLDING ApS | 37,9 mio. kr. | -112.808 kr. | — | 8,3 | Hedensted |
| 46 | HORNSYLD KORN A/S | 36,3 mio. kr. | 3,0 mia. kr. | — | 7,9 | Hornsyld |
| 47 | SCHOU SØRENSEN HOLDING ApS | 35,3 mio. kr. | -45.829 kr. | — | 8,3 | Juelsminde |
| 48 | DUAS Bolig A/S | 35,1 mio. kr. | 37,2 mio. kr. | 7 | 7,9 | Hedensted |
| 49 | Busekist Holding ApS af 22/6 2016 | 33,6 mio. kr. | -78.651 kr. | — | 8,3 | Stouby |
| 50 | LAKUDA HOLDING ApS | 32,9 mio. kr. | 58.335 kr. | — | 7,9 | Stouby |
Om ranglisten for hedensted
Ranglisten rangerer 500 virksomheder inden for hedensted efter resultat — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er TØRRING AUTO HOLDING ApS med 943,3 mio. kr., efterfulgt af J.P.N. Holding ApS (342,9 mio. kr.) og V.P.N. Holding ApS (342,9 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.