Største virksomheder i Hedensted efter omsætning
Største virksomheder i Hedensted sorteret efter omsætning. HORNSYLD KORN A/S topper med 3,0 mia. kr., fulgt af DECHRA VETERINARY PRODUCTS A/S (2,9 mia. kr.) og EURO STEEL 1988 ApS (2,5 mia. kr.). I alt 500 virksomheder fra Hedensted indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 6. november 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | HORNSYLD KORN A/S | 3,0 mia. kr. | — | 7,9 | Hornsyld |
| 2 | DECHRA VETERINARY PRODUCTS A/S | 2,9 mia. kr. | 122 | 8,6 | Uldum |
| 3 | EURO STEEL 1988 ApS | 2,5 mia. kr. | 4 | 8,5 | Hedensted |
| 4 | ELTRONIC Group A/S | 2,4 mia. kr. | 27 | 8,2 | Hedensted |
| 5 | HORNSYLD KØBMANDSGAARD A/S | 2,4 mia. kr. | 224 | 7,8 | Hornsyld |
| 6 | SCHOU-FONDET | 2,3 mia. kr. | 6 | 8,5 | Juelsminde |
| 7 | PALSGAARD A/S | 2,2 mia. kr. | 365 | 9,5 | Juelsminde |
| 8 | Envases Europe A/S | 2,2 mia. kr. | 1.090 | 8,6 | Løsning |
| 9 | JBH Gruppen A/S | 2,0 mia. kr. | 12 | 7,4 | Løsning |
| 10 | EURO STEEL DANMARK A/S | 1,3 mia. kr. | 19 | 8,7 | Hedensted |
| 11 | SARIA DENMARK ApS | 1,2 mia. kr. | — | 8,2 | Hedensted |
| 12 | TØRRING AUTO HOLDING ApS | 989,9 mio. kr. | — | 7,5 | Tørring |
| 13 | ENABL A/S | 898,1 mio. kr. | 150 | 6,9 | Hedensted |
| 14 | Rehnquist Holding ApS | 866,3 mio. kr. | — | 7,7 | Løsning |
| 15 | MILTON HUSE A/S | 857,4 mio. kr. | 113 | 7,4 | Løsning |
| 16 | DAKA DENMARK A/S | 829,9 mio. kr. | 273 | 9,2 | Hedensted |
| 17 | JYSK-FYNSK KAPITAL A/S | 760,2 mio. kr. | 1 | 8,1 | Hedensted |
| 18 | SP MOULDING A/S | 610,6 mio. kr. | 331 | 9,0 | Juelsminde |
| 19 | Kel-Berg Group A/S | 609,6 mio. kr. | 2 | 8,2 | Hedensted |
| 20 | JAST HOLDING ApS | 593,9 mio. kr. | — | 7,5 | Juelsminde |
| 21 | ELTRONIC A/S | 580,5 mio. kr. | 272 | 8,6 | Hedensted |
| 22 | AARSTIDERNE A/S | 576,5 mio. kr. | 365 | 7,4 | Barrit |
| 23 | A/S BOLIGBETON | 516,0 mio. kr. | 371 | 9,1 | Løsning |
| 24 | LASTAS TRUCKS DANMARK A/S | 494,2 mio. kr. | 33 | 8,3 | Hedensted |
| 25 | NILAN HOLDING A/S | 485,8 mio. kr. | — | 8,8 | Hedensted |
| 26 | Polyprint Holding ApS | 470,6 mio. kr. | — | 8,0 | Hedensted |
| 27 | MUNCH SØRENSEN HOLDING ApS | 466,8 mio. kr. | 2 | 6,2 | Daugård |
| 28 | KLOSTER A/S | 466,4 mio. kr. | 262 | 7,8 | Løsning |
| 29 | AKJ Invest I ApS | 451,3 mio. kr. | — | 7,7 | Juelsminde |
| 30 | JUAL Group A/S | 451,2 mio. kr. | 3 | 7,4 | Juelsminde |
| 31 | FUELTECH A/S | 414,0 mio. kr. | 174 | 9,8 | Hedensted |
| 32 | New Intergoods Ltd. A/S | 402,1 mio. kr. | 2 | 5,3 | Hedensted |
| 33 | JACOBSENS BAKERY LTD A/S | 396,2 mio. kr. | 167 | 8,7 | Hedensted |
| 34 | H.K. OLIE A/S | 358,3 mio. kr. | 2 | 7,1 | Hornsyld |
| 35 | GRAM A/S | 330,0 mio. kr. | 38 | 7,7 | Løsning |
| 36 | CREDIN A/S | 229,7 mio. kr. | 58 | 9,0 | Juelsminde |
| 37 | MADS KLOSTER HOLDING ApS | 196,5 mio. kr. | — | 7,4 | Løsning |
| 38 | HEDENSTED BRUGSFORENING | 186,4 mio. kr. | 150 | 8,1 | Hedensted |
| 39 | Hanssen Holding A/S | 184,6 mio. kr. | 1 | 8,9 | Daugård |
| 40 | C-CAPS Holding ApS | 179,9 mio. kr. | 2 | 7,5 | Løsning |
| 41 | Caldic Ingredients Denmark A/S | 171,9 mio. kr. | 29 | 6,9 | Hedensted |
| 42 | VEJLEFJORD-FONDEN | 169,4 mio. kr. | — | 7,2 | Stouby |
| 43 | Polyprint A/S | 156,3 mio. kr. | 148 | 8,9 | Hedensted |
| 44 | K.L.H. ApS | 148,1 mio. kr. | — | 8,6 | Hedensted |
| 45 | JUAL A/S | 146,4 mio. kr. | 235 | 9,3 | Juelsminde |
| 46 | EVENT FINANCE A/S | 143,1 mio. kr. | — | 8,1 | Løsning |
| 47 | Wulff Invest I ApS | 141,1 mio. kr. | — | 7,9 | Hedensted |
| 48 | SOLE HOLDING ApS | 134,8 mio. kr. | 7 | 7,8 | Hedensted |
| 49 | ELP HOLDING, SNAPTUN A/S | 134,7 mio. kr. | — | 8,2 | Juelsminde |
| 50 | ELM, KRAGELUND A/S | 132,1 mio. kr. | 100 | 8,6 | Løsning |
Om ranglisten for hedensted
Ranglisten rangerer 500 virksomheder inden for hedensted efter omsætning — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er HORNSYLD KORN A/S med 3,0 mia. kr., efterfulgt af DECHRA VETERINARY PRODUCTS A/S (2,9 mia. kr.) og EURO STEEL 1988 ApS (2,5 mia. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.