Største virksomheder i Glostrup efter omsætning
Største virksomheder i Glostrup sorteret efter omsætning. POWER A/S topper med 3,8 mia. kr., fulgt af Wismo Automotive A/S (3,1 mia. kr.) og HCS A/S TRANSPORT & SPEDITION (2,2 mia. kr.). I alt 500 virksomheder fra Glostrup indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 7. november 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | POWER A/S | 3,8 mia. kr. | 1.194 | 9,3 | Glostrup |
| 2 | Wismo Automotive A/S | 3,1 mia. kr. | 74 | 8,3 | Glostrup |
| 3 | HCS A/S TRANSPORT & SPEDITION | 2,2 mia. kr. | 492 | 9,8 | Glostrup |
| 4 | RFC HOLDING A/S | 2,2 mia. kr. | — | 8,5 | Glostrup |
| 5 | Kornerup Holding A/S | 1,1 mia. kr. | 4 | 8,3 | Glostrup |
| 6 | EINAR KORNERUP A/S | 1,0 mia. kr. | 264 | 9,2 | Glostrup |
| 7 | AGILENT TECHNOLOGIES DENMARK ApS | 1,0 mia. kr. | 727 | 9,4 | Glostrup |
| 8 | SECURITAS A/S | 922,4 mio. kr. | 1.369 | 8,5 | Glostrup |
| 9 | Verisure A/S | 700,9 mio. kr. | 398 | 8,8 | Glostrup |
| 10 | VF Affaldsenergi A/S | 638,5 mio. kr. | — | 7,7 | Glostrup |
| 11 | MIELE A/S | 593,7 mio. kr. | 207 | 9,2 | Glostrup |
| 12 | idverde A/S | 583,4 mio. kr. | 561 | 7,5 | Glostrup |
| 13 | SELSKABET AF 1. AUGUST 1931 A/S | 550,0 mio. kr. | 1 | 5,4 | Glostrup |
| 14 | F. E. BORDING A/S | 549,8 mio. kr. | 13 | 5,2 | Glostrup |
| 15 | Wismo Group A/S | 542,1 mio. kr. | 66 | 9,7 | Glostrup |
| 16 | PETRI & HAUGSTED A/S | 365,6 mio. kr. | 168 | 7,8 | Glostrup |
| 17 | DANSK BEREDSKABSKOMMUNIKATION A/S | 257,3 mio. kr. | 26 | 7,3 | Glostrup |
| 18 | GLOSTRUP FORSYNING A/S | 239,4 mio. kr. | — | 8,1 | Glostrup |
| 19 | BOLIDEN BERGSØE A/S | 228,7 mio. kr. | 10 | 7,2 | Glostrup |
| 20 | HOVE A/S | 209,1 mio. kr. | 45 | 9,0 | Glostrup |
| 21 | Abbott Medical Danmark A/S | 198,8 mio. kr. | 19 | 6,6 | Glostrup |
| 22 | ABC Rådgivende Ingeniører A/S | 191,8 mio. kr. | 208 | 8,4 | Glostrup |
| 23 | MOTOROLA SOLUTIONS DANMARK A/S | 189,2 mio. kr. | 123 | 8,6 | Glostrup |
| 24 | TK Elevator Denmark A/S | 165,5 mio. kr. | 206 | 8,5 | Glostrup |
| 25 | KONSTRUKTIONER ApS | 132,6 mio. kr. | — | 7,8 | Glostrup |
| 26 | RENTOKIL INITIAL A/S | 128,9 mio. kr. | 185 | 8,0 | Glostrup |
| 27 | GLOSTRUP VARME A/S | 105,8 mio. kr. | — | 5,3 | Glostrup |
| 28 | Bording Danmark A/S | 95,3 mio. kr. | 120 | 8,3 | Glostrup |
| 29 | AMJ-INVEST ApS | 91,4 mio. kr. | — | 5,6 | Glostrup |
| 30 | ARMATEC A/S | 88,4 mio. kr. | 60 | 8,8 | Glostrup |
| 31 | Juul & Nielsen Construction Group A/S | 84,3 mio. kr. | — | 8,1 | Glostrup |
| 32 | VF Service A/S | 82,7 mio. kr. | 112 | 7,3 | Glostrup |
| 33 | KORNERUP EJENDOMME A/S | 81,1 mio. kr. | 15 | 8,1 | Glostrup |
| 34 | MAX WEISHAUPT A/S | 78,8 mio. kr. | 75 | 9,0 | Glostrup |
| 35 | LEIF M. JENSEN A/S | 76,1 mio. kr. | 89 | 6,4 | Glostrup |
| 36 | MURERSVENDENES FINANS A/S | 73,1 mio. kr. | 14 | 8,4 | Glostrup |
| 37 | Hubexo Denmark A/S | 72,2 mio. kr. | 80 | 8,4 | Glostrup |
| 38 | GEOINFO A/S | 70,1 mio. kr. | 76 | 7,7 | Glostrup |
| 39 | HAKI A/S | 60,9 mio. kr. | 12 | 6,3 | Glostrup |
| 40 | inco CC Glostrup A/S | 60,4 mio. kr. | 108 | 7,8 | Glostrup |
| 41 | Fiftytwo A/S | 59,5 mio. kr. | 62 | 6,7 | Glostrup |
| 42 | JUUL & NIELSEN A/S | 57,6 mio. kr. | 80 | 7,2 | Glostrup |
| 43 | Best One A/S | 55,4 mio. kr. | 64 | 8,9 | Glostrup |
| 44 | DAUGAARD HOLDING ApS | 52,5 mio. kr. | — | 8,3 | Glostrup |
| 45 | GLOSTRUP SPILDEVAND A/S | 52,2 mio. kr. | — | 8,1 | Glostrup |
| 46 | RSD A/S | 50,6 mio. kr. | 142 | 7,8 | Glostrup |
| 47 | DAUGAARD BILER A/S | 50,5 mio. kr. | 59 | 8,4 | Glostrup |
| 48 | Securitas Technology ApS | 50,1 mio. kr. | 72 | 7,6 | Glostrup |
| 49 | Wismo North East A/S | 49,4 mio. kr. | — | 6,6 | Glostrup |
| 50 | Profil Match Projects ApS | 48,7 mio. kr. | 210 | 5,6 | Glostrup |
Om ranglisten for glostrup
Ranglisten rangerer 500 virksomheder inden for glostrup efter omsætning — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er POWER A/S med 3,8 mia. kr., efterfulgt af Wismo Automotive A/S (3,1 mia. kr.) og HCS A/S TRANSPORT & SPEDITION (2,2 mia. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.