Største virksomheder i Glostrup efter ansatte
Største virksomheder i Glostrup sorteret efter ansatte. Glostrup Kommune topper med 2.803, fulgt af Fødevarestyrelsen (2.357) og SECURITAS A/S (1.369). I alt 500 virksomheder fra Glostrup indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 7. november 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Glostrup Kommune | — | 2.803 | 9,2 | Glostrup |
| 2 | Fødevarestyrelsen | — | 2.357 | 9,0 | Glostrup |
| 3 | SECURITAS A/S | 922,4 mio. kr. | 1.369 | 8,5 | Glostrup |
| 4 | POWER A/S | 3,8 mia. kr. | 1.194 | 9,3 | Glostrup |
| 5 | AGILENT TECHNOLOGIES DENMARK ApS | 1,0 mia. kr. | 727 | 9,4 | Glostrup |
| 6 | idverde A/S | 583,4 mio. kr. | 561 | 7,5 | Glostrup |
| 7 | HCS A/S TRANSPORT & SPEDITION | 2,2 mia. kr. | 492 | 9,8 | Glostrup |
| 8 | Psykiatri Plus A/S | 45,9 mio. kr. | 442 | 9,7 | Glostrup |
| 9 | I/S VESTFORBRÆNDING | — | 437 | 8,5 | Glostrup |
| 10 | Verisure A/S | 700,9 mio. kr. | 398 | 8,8 | Glostrup |
| 11 | CHRISTIANSEN & ESSENBÆK A/S | 46,1 mio. kr. | 351 | 9,5 | Glostrup |
| 12 | EINAR KORNERUP A/S | 1,0 mia. kr. | 264 | 9,2 | Glostrup |
| 13 | Sjællandsk Rengøring A/S | 34,0 mio. kr. | 210 | 7,7 | Glostrup |
| 14 | Profil Match Projects ApS | 48,7 mio. kr. | 210 | 5,6 | Glostrup |
| 15 | ABC Rådgivende Ingeniører A/S | 191,8 mio. kr. | 208 | 8,4 | Glostrup |
| 16 | MIELE A/S | 593,7 mio. kr. | 207 | 9,2 | Glostrup |
| 17 | TK Elevator Denmark A/S | 165,5 mio. kr. | 206 | 8,5 | Glostrup |
| 18 | Hi Five A/S | -2,7 mio. kr. | 191 | 5,0 | Glostrup |
| 19 | RENTOKIL INITIAL A/S | 128,9 mio. kr. | 185 | 8,0 | Glostrup |
| 20 | City engineering, UAB | — | 174 | 6,4 | Glostrup |
| 21 | PETRI & HAUGSTED A/S | 365,6 mio. kr. | 168 | 7,8 | Glostrup |
| 22 | Plus Sundhed A/S | 34,7 mio. kr. | 164 | 8,3 | Glostrup |
| 23 | RSD A/S | 50,6 mio. kr. | 142 | 7,8 | Glostrup |
| 24 | Glostrup Apotek v/Kristian Østergaard Nielsen | — | 127 | 8,0 | Glostrup |
| 25 | MOTOROLA SOLUTIONS DANMARK A/S | 189,2 mio. kr. | 123 | 8,6 | Glostrup |
| 26 | Bording Danmark A/S | 95,3 mio. kr. | 120 | 8,3 | Glostrup |
| 27 | TEKNIQ Arbejdsgiverne - Industri & Installation | — | 114 | 8,0 | Glostrup |
| 28 | VF Service A/S | 82,7 mio. kr. | 112 | 7,3 | Glostrup |
| 29 | inco CC Glostrup A/S | 60,4 mio. kr. | 108 | 7,8 | Glostrup |
| 30 | 3F Københavns Chauffører & Vestegnen | — | 106 | 7,9 | Glostrup |
| 31 | Diabetesforeningen "Danish Diabetes Association" | — | 105 | 8,0 | Glostrup |
| 32 | VRIDSLØSELILLE ANDELSBOLIGFORENING | — | 103 | 8,0 | Glostrup |
| 33 | Tekniq | — | 95 | 7,1 | Glostrup |
| 34 | CocktailCompany ApS | 14,0 mio. kr. | 91 | 7,1 | Glostrup |
| 35 | LEIF M. JENSEN A/S | 76,1 mio. kr. | 89 | 6,4 | Glostrup |
| 36 | GLOSTRUP PARK HOTEL A/S | 30,3 mio. kr. | 84 | 7,6 | Glostrup |
| 37 | JUUL & NIELSEN A/S | 57,6 mio. kr. | 80 | 7,2 | Glostrup |
| 38 | Hubexo Denmark A/S | 72,2 mio. kr. | 80 | 8,4 | Glostrup |
| 39 | IKANO BANK, FILIAL AF IKANO BANK AB (PUBL), SVERIGE | — | 79 | 8,2 | Glostrup |
| 40 | FEJEKOSTEN VICEVÆRTSERVICE ApS | 30,8 mio. kr. | 79 | 7,7 | Glostrup |
| 41 | GEOINFO A/S | 70,1 mio. kr. | 76 | 7,7 | Glostrup |
| 42 | MAX WEISHAUPT A/S | 78,8 mio. kr. | 75 | 9,0 | Glostrup |
| 43 | Wismo Automotive A/S | 3,1 mia. kr. | 74 | 8,3 | Glostrup |
| 44 | XYLEM WATER SOLUTIONS DENMARK ApS | 47,9 mio. kr. | 72 | 7,5 | Glostrup |
| 45 | Securitas Technology ApS | 50,1 mio. kr. | 72 | 7,6 | Glostrup |
| 46 | Wismo Group A/S | 542,1 mio. kr. | 66 | 9,7 | Glostrup |
| 47 | GLOSTRUP SERVICE A/S | 42,4 mio. kr. | 66 | 7,2 | Glostrup |
| 48 | FA09 | — | 65 | 7,3 | Glostrup |
| 49 | Best One A/S | 55,4 mio. kr. | 64 | 8,9 | Glostrup |
| 50 | Fiftytwo A/S | 59,5 mio. kr. | 62 | 6,7 | Glostrup |
Om ranglisten for glostrup
Ranglisten rangerer 500 virksomheder inden for glostrup efter ansatte — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er Glostrup Kommune med 2.803, efterfulgt af Fødevarestyrelsen (2.357) og SECURITAS A/S (1.369).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.