Største virksomheder i Favrskov efter omsætning
Største virksomheder i Favrskov sorteret efter omsætning. ATTA HOLDING 2012 ApS topper med 3,7 mia. kr., fulgt af TA-LOGISTICS A/S (3,7 mia. kr.) og FRODE LAURSEN A/S (2,4 mia. kr.). I alt 500 virksomheder fra Favrskov indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 2. november 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ATTA HOLDING 2012 ApS | 3,7 mia. kr. | — | 8,8 | Hinnerup |
| 2 | TA-LOGISTICS A/S | 3,7 mia. kr. | — | 8,6 | Hinnerup |
| 3 | FRODE LAURSEN A/S | 2,4 mia. kr. | 978 | 8,8 | Hinnerup |
| 4 | NORDISK WAVIN A/S | 904,9 mio. kr. | 186 | 7,7 | Hammel |
| 5 | Hoyer VMS Group A/S | 867,3 mio. kr. | 5 | 7,7 | Hadsten |
| 6 | FOXWAY A/S | 657,1 mio. kr. | 86 | 9,0 | Hinnerup |
| 7 | SVEND HOYER A/S | 609,4 mio. kr. | 112 | 8,9 | Hadsten |
| 8 | HPH Gruppen ApS | 609,3 mio. kr. | — | 8,3 | Hinnerup |
| 9 | WekoAgro Machinery Holding A/S | 508,3 mio. kr. | — | 7,4 | Hammel |
| 10 | JUHL BACH HOLDING ApS | 485,6 mio. kr. | 5 | 7,6 | Hinnerup |
| 11 | Kristine Bach Holding ApS | 485,6 mio. kr. | — | 7,7 | Hinnerup |
| 12 | Denver A/S | 444,3 mio. kr. | 39 | 8,2 | Hinnerup |
| 13 | TU HOLDING ApS | 444,3 mio. kr. | — | 7,6 | Hinnerup |
| 14 | Wanzl Nordic A/S | 415,5 mio. kr. | 160 | 7,9 | Hadsten |
| 15 | RunningXpert Group ApS | 352,4 mio. kr. | 110 | 7,9 | Hadsten |
| 16 | ONEMED A/S | 275,9 mio. kr. | 76 | 7,3 | Hinnerup |
| 17 | FAVRSKOV FORSYNING A/S | 166,3 mio. kr. | 56 | 8,1 | Hammel |
| 18 | R&D Test Systems ApS | 138,6 mio. kr. | 93 | 8,8 | Hinnerup |
| 19 | PANZERGLASS A/S | 119,9 mio. kr. | 61 | 6,8 | Hinnerup |
| 20 | MCE HOLDING A/S | 112,7 mio. kr. | — | 8,5 | Hinnerup |
| 21 | AB CATERING AARHUS A/S | 112,7 mio. kr. | 160 | 7,3 | Hinnerup |
| 22 | MC EMBALLAGE A/S | 110,2 mio. kr. | 82 | 8,8 | Hinnerup |
| 23 | 9altitudes Denmark A/S | 98,0 mio. kr. | 100 | 7,6 | Hinnerup |
| 24 | FAVRSKOV SPILDEVAND A/S | 90,4 mio. kr. | — | 8,0 | Hammel |
| 25 | KROBI HOLDING ApS | 87,7 mio. kr. | — | 7,8 | Hinnerup |
| 26 | HPH TOTALBYG A/S | 87,1 mio. kr. | 104 | 8,5 | Hinnerup |
| 27 | Louise og Frands HoldCo ApS | 86,8 mio. kr. | — | 7,1 | Hinnerup |
| 28 | HAMMEL BRUGSFORENING | 83,9 mio. kr. | 53 | 5,2 | Hammel |
| 29 | A/S KNUD JEPSEN | 82,7 mio. kr. | 165 | 7,6 | Hinnerup |
| 30 | DESIGN CONCEPT DENMARK A/S | 78,0 mio. kr. | 41 | 7,4 | Hinnerup |
| 31 | BE-FURNIPART HOLDING APS | 76,0 mio. kr. | — | 7,0 | Hinnerup |
| 32 | FURNIPART A/S | 75,9 mio. kr. | 73 | 8,2 | Hinnerup |
| 33 | FAVRSKOV AFFALD A/S | 75,9 mio. kr. | — | 5,5 | Hammel |
| 34 | Foxway Remanufacturing ApS | 74,5 mio. kr. | 13 | 4,8 | Hinnerup |
| 35 | Junget A/S | 66,0 mio. kr. | 88 | 8,0 | Hinnerup |
| 36 | EC POWER A/S | 63,1 mio. kr. | 58 | 8,7 | Hinnerup |
| 37 | SKATEPRO ApS | 58,5 mio. kr. | 118 | 9,1 | Hinnerup |
| 38 | Kramer Industri A/S | 51,8 mio. kr. | 57 | 8,6 | Hadsten |
| 39 | SIKOM DANMARK A/S | 48,9 mio. kr. | 32 | 8,5 | Hinnerup |
| 40 | INTERCARGO SCANDINAVIA A/S | 47,5 mio. kr. | 38 | 7,1 | Hadsten |
| 41 | T. SANDER HOLDING ApS | 46,9 mio. kr. | — | 8,3 | Hinnerup |
| 42 | SODEMANN INDUSTRIFJEDRE A/S | 46,6 mio. kr. | 18 | 8,5 | Hinnerup |
| 43 | ENKON A/S | 46,4 mio. kr. | 47 | 8,3 | Hadsten |
| 44 | WekoAgro Machinery Hammel A/S | 46,2 mio. kr. | 42 | 7,3 | Hammel |
| 45 | JAN IMPORT A/S | 44,8 mio. kr. | 24 | 7,7 | Hadsten |
| 46 | Northern Survey ApS | 44,4 mio. kr. | 60 | 8,7 | Hadsten |
| 47 | MIKO HOLDING ApS | 38,4 mio. kr. | — | 8,5 | Hammel |
| 48 | Duka A/S | 37,3 mio. kr. | 50 | 8,2 | Hinnerup |
| 49 | LABELCO A/S | 37,1 mio. kr. | 47 | 8,6 | Hinnerup |
| 50 | FB Holding Aarhus ApS | 36,1 mio. kr. | — | 7,2 | Hinnerup |
Om ranglisten for favrskov
Ranglisten rangerer 500 virksomheder inden for favrskov efter omsætning — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er ATTA HOLDING 2012 ApS med 3,7 mia. kr., efterfulgt af TA-LOGISTICS A/S (3,7 mia. kr.) og FRODE LAURSEN A/S (2,4 mia. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.