Største virksomheder i Favrskov efter ansatte
Største virksomheder i Favrskov sorteret efter ansatte. Favrskov Kommune topper med 4.893, fulgt af FRODE LAURSEN A/S (978) og Velas I/S (498). I alt 500 virksomheder fra Favrskov indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 5. november 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Favrskov Kommune | — | 4.893 | 8,9 | Hinnerup |
| 2 | FRODE LAURSEN A/S | 2,4 mia. kr. | 978 | 8,8 | Hinnerup |
| 3 | Velas I/S | — | 498 | 8,1 | Hinnerup |
| 4 | Den Jyske Håndværkerskole S/I | — | 223 | 8,3 | Hadsten |
| 5 | IN-STORE A/S | 8,7 mio. kr. | 196 | 7,9 | Hinnerup |
| 6 | NORDISK WAVIN A/S | 904,9 mio. kr. | 186 | 7,7 | Hammel |
| 7 | A/S KNUD JEPSEN | 82,7 mio. kr. | 165 | 7,6 | Hinnerup |
| 8 | AB CATERING AARHUS A/S | 112,7 mio. kr. | 160 | 7,3 | Hinnerup |
| 9 | Wanzl Nordic A/S | 415,5 mio. kr. | 160 | 7,9 | Hadsten |
| 10 | SKATEPRO ApS | 58,5 mio. kr. | 118 | 9,1 | Hinnerup |
| 11 | Kanonen | — | 117 | 7,7 | Hinnerup |
| 12 | Favrskov Gymnasium | — | 116 | 7,8 | Hadsten |
| 13 | SVEND HOYER A/S | 609,4 mio. kr. | 112 | 8,9 | Hadsten |
| 14 | RunningXpert Group ApS | 352,4 mio. kr. | 110 | 7,9 | Hadsten |
| 15 | HPH TOTALBYG A/S | 87,1 mio. kr. | 104 | 8,5 | Hinnerup |
| 16 | 9altitudes Denmark A/S | 98,0 mio. kr. | 100 | 7,6 | Hinnerup |
| 17 | Fonden Føniks | — | 100 | 8,0 | Hadsten |
| 18 | R&D Test Systems ApS | 138,6 mio. kr. | 93 | 8,8 | Hinnerup |
| 19 | Junget A/S | 66,0 mio. kr. | 88 | 8,0 | Hinnerup |
| 20 | Leca Danmark A/S | 18,9 mio. kr. | 88 | 4,5 | Randers SV |
| 21 | FOXWAY A/S | 657,1 mio. kr. | 86 | 9,0 | Hinnerup |
| 22 | CHRISTIAN MØLLER, 871 SØFTEN ApS | 7,8 mio. kr. | 86 | 5,6 | Hinnerup |
| 23 | MC EMBALLAGE A/S | 110,2 mio. kr. | 82 | 8,8 | Hinnerup |
| 24 | REMA 1000, 974 Hadsten ApS | 7,9 mio. kr. | 77 | 7,1 | Hadsten |
| 25 | ONEMED A/S | 275,9 mio. kr. | 76 | 7,3 | Hinnerup |
| 26 | AKTIESELSKABET ROLD SKOV SAVVÆRK | 31,6 mio. kr. | 75 | 8,7 | Sabro |
| 27 | FURNIPART A/S | 75,9 mio. kr. | 73 | 8,2 | Hinnerup |
| 28 | HADSTEN HØJSKOLE | — | 72 | 7,1 | Hadsten |
| 29 | SCAN CHOCO A/S | 19,3 mio. kr. | 70 | 7,7 | Hinnerup |
| 30 | able nordic a/s | 25,0 mio. kr. | 68 | 8,6 | Hadsten |
| 31 | FB Trading ApS | 10,8 mio. kr. | 66 | 7,3 | Hinnerup |
| 32 | Bagergården Hinnerup ApS | 20,0 mio. kr. | 65 | 7,6 | Hinnerup |
| 33 | Kenneth Korsgård, 714 Hammel ApS | 8,3 mio. kr. | 64 | 6,4 | Hammel |
| 34 | Færch & Co. Aarhus A/S | 33,2 mio. kr. | 62 | 6,9 | Hinnerup |
| 35 | PANZERGLASS A/S | 119,9 mio. kr. | 61 | 6,8 | Hinnerup |
| 36 | KLITTE OG JENSEN A/S | 27,6 mio. kr. | 60 | 7,2 | Hinnerup |
| 37 | Northern Survey ApS | 44,4 mio. kr. | 60 | 8,7 | Hadsten |
| 38 | Mammis Gelato ApS | 3,9 mio. kr. | 60 | 6,7 | Hinnerup |
| 39 | EC POWER A/S | 63,1 mio. kr. | 58 | 8,7 | Hinnerup |
| 40 | OLAF BAHN ISOLERING A/S | 14,0 mio. kr. | 57 | 7,5 | Hinnerup |
| 41 | Kramer Industri A/S | 51,8 mio. kr. | 57 | 8,6 | Hadsten |
| 42 | FAVRSKOV FORSYNING A/S | 166,3 mio. kr. | 56 | 8,1 | Hammel |
| 43 | HAMMEL BRUGSFORENING | 83,9 mio. kr. | 53 | 5,2 | Hammel |
| 44 | Gudenaadalens Efterskole | — | 52 | 7,2 | Ulstrup |
| 45 | Duka A/S | 37,3 mio. kr. | 50 | 8,2 | Hinnerup |
| 46 | Samita ApS | 12,3 mio. kr. | 49 | 5,0 | Hinnerup |
| 47 | RENÉ & JOHN FREDERIKSEN ApS | 24,6 mio. kr. | 48 | 7,1 | Hinnerup |
| 48 | LABELCO A/S | 37,1 mio. kr. | 47 | 8,6 | Hinnerup |
| 49 | ENKON A/S | 46,4 mio. kr. | 47 | 8,3 | Hadsten |
| 50 | ØSTJYSK VINFORSYNING A/S | 30,6 mio. kr. | 47 | 7,0 | Hinnerup |
Om ranglisten for favrskov
Ranglisten rangerer 500 virksomheder inden for favrskov efter ansatte — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er Favrskov Kommune med 4.893, efterfulgt af FRODE LAURSEN A/S (978) og Velas I/S (498).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.