Største virksomheder i Faaborg-Midtfyn efter soliditetsgrad
Største virksomheder i Faaborg-Midtfyn sorteret efter soliditetsgrad. ELBÆKSHOLM ApS topper med 100,0%, fulgt af KPA FINANS 2000 ApS (100,0%) og DANSK DESIGN BYG ApS (100,0%). I alt 500 virksomheder fra Faaborg-Midtfyn indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 5. november 2026.
| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ELBÆKSHOLM ApS | 100,0% | — | — | 7,3 | Gislev |
| 2 | KPA FINANS 2000 ApS | 100,0% | -25.057 kr. | — | 6,9 | Broby |
| 3 | DANSK DESIGN BYG ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,2 | Årslev |
| 4 | KK UDLEJNING ApS | 100,0% | -3.192 kr. | — | 6,7 | Ringe |
| 5 | MBP-HOLDING ApS. | 100,0% | 175.590 kr. | — | 7,2 | Ringe |
| 6 | HOLGER S. P. HOLDING ApS | 100,0% | 451 kr. | — | 6,7 | Kværndrup |
| 7 | LUNDSGAARD HANSEN HOLDING ApS | 100,0% | — | — | 6,8 | Kværndrup |
| 8 | KNUD SØRENSEN HOLDING ApS | 100,0% | -3.750 kr. | — | 7,2 | Ringe |
| 9 | SOLHØJ FIONIA HOLDING ApS | 100,0% | — | — | 6,6 | Broby |
| 10 | Fyns Auto af 13. februar 2018 ApS | 100,0% | -3.125 kr. | — | 6,7 | Årslev |
| 11 | SJACOB HOLDING ApS | 100,0% | -225 kr. | — | 7,0 | Årslev |
| 12 | FMOTTOSEN ApS | 100,0% | -2.512 kr. | — | 6,6 | Ringe |
| 13 | NS HOLDING INTERNATIONAL ApS | 100,0% | -2.816 kr. | — | 6,6 | Årslev |
| 14 | Ctrlp Holding ApS | 100,0% | — | — | 6,9 | Faaborg |
| 15 | Bang Lauritsen Holding ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,4 | Årslev |
| 16 | MAD Productions ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,2 | Faaborg |
| 17 | Dansk Tag Montage Aps | 100,0% | -1.047 kr. | — | 6,1 | Ringe |
| 18 | Algade 54 ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,2 | Ringe |
| 19 | Faaborg Design ApS | 100,0% | -1.900 kr. | — | 6,6 | Faaborg |
| 20 | Ryslinge udviklingsselskab ApS | 100,0% | — | — | 6,4 | Ryslinge |
| 21 | RBR Invest 2017 ApS | 100,0% | -4.063 kr. | — | 6,5 | Ringe |
| 22 | TBR Invest 2017 ApS | 100,0% | -4.063 kr. | — | 6,5 | Ringe |
| 23 | Mecuridy ApS | 100,0% | — | — | 6,8 | Årslev |
| 24 | Niclama Holding ApS | 100,0% | — | — | 6,4 | Faaborg |
| 25 | Mark Godby Holding ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,3 | Faaborg |
| 26 | Stokkebrovej Holding ApS | 100,0% | -6.267 kr. | — | 6,1 | Broby |
| 27 | BQT Holding ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 5,7 | Faaborg |
| 28 | Lenskjold Holding ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,7 | Ringe |
| 29 | Hverdagsmuseet ApS | 100,0% | 479.753 kr. | — | 8,0 | Årslev |
| 30 | KJ-Ventilation ApS | 100,0% | 0 kr. | 1 | 5,9 | Broby |
| 31 | Ettrup Enterprises ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,4 | Årslev |
| 32 | SR Fremtid Holding ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 5,7 | Broby |
| 33 | Rasm. & Rasm. Byg og Service ApS | 100,0% | -67.042 kr. | 1 | 4,9 | Faaborg |
| 34 | SABR Holding ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,4 | Faaborg |
| 35 | Kjeldsløkke Holding ApS | 100,0% | — | — | 6,1 | Ringe |
| 36 | Foreningen til støtte for almene formål i Faaborg | 100,0% | 8.432 kr. | — | 7,4 | Faaborg |
| 37 | Wisbom ApS | 100,0% | 18.807 kr. | — | 6,9 | Faaborg |
| 38 | CM CFO Service ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 5,5 | Ringe |
| 39 | Car Vision ApS. | 100,0% | 0 kr. | — | 7,1 | Ferritslev Fyn |
| 40 | Varmeteknik Syd ApS | 100,0% | — | — | 6,4 | Broby |
| 41 | Hos Smeden ApS | 100,0% | -2.890 kr. | — | 6,4 | Ringe |
| 42 | Øhavsmuseet ejendomme ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 5,8 | Faaborg |
| 43 | USJ Holding ApS | 100,0% | — | — | 6,7 | Årslev |
| 44 | Garness Holding ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,0 | Årslev |
| 45 | Garness ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,5 | Årslev |
| 46 | Airecruit ApS | 100,0% | 0 kr. | 1 | 4,9 | Millinge |
| 47 | Den Voigtske Café ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,6 | Faaborg |
| 48 | Patryk & Marek Holding ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,1 | Ringe |
| 49 | Harritlake Holding ApS | 100,0% | — | — | 7,0 | Årslev |
| 50 | My Invest ApS | 100,0% | -36.483 kr. | — | 7,0 | Broby |
Om ranglisten for faaborg-midtfyn
Ranglisten rangerer 500 virksomheder inden for faaborg-midtfyn efter soliditetsgrad — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er ELBÆKSHOLM ApS med 100,0%, efterfulgt af KPA FINANS 2000 ApS (100,0%) og DANSK DESIGN BYG ApS (100,0%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.