Største virksomheder i Faaborg-Midtfyn efter ansatte
Største virksomheder i Faaborg-Midtfyn sorteret efter ansatte. Faaborg-Midtfyn Kommune topper med 4.743, fulgt af MARIUS PEDERSEN A/S (1.903) og DANSK TRÆEMBALLAGE A/S (493). I alt 500 virksomheder fra Faaborg-Midtfyn indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 5. november 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Faaborg-Midtfyn Kommune | — | 4.743 | 8,9 | Ringe |
| 2 | MARIUS PEDERSEN A/S | 2,8 mia. kr. | 1.903 | 9,3 | Ferritslev Fyn |
| 3 | DANSK TRÆEMBALLAGE A/S | 1,7 mia. kr. | 493 | 9,2 | Faaborg |
| 4 | Brugsforening Fyn a.m.b.a. | 44,6 mio. kr. | 250 | 8,2 | Ringe |
| 5 | Eckes-Granini Danmark A/S | 1,1 mia. kr. | 233 | 9,0 | Ringe |
| 6 | KEN HYGIENE SYSTEMS A/S | 350,2 mio. kr. | 216 | 9,3 | Broby |
| 7 | Egeskov Michael Ahlefeldt-Laurvig-Bille | — | 181 | 8,2 | Kværndrup |
| 8 | LØGISMOSE A/S | 594,4 mio. kr. | 170 | 9,3 | Broby |
| 9 | NASSAU DOOR A/S | 56,7 mio. kr. | 156 | 8,2 | Ringe |
| 10 | LACTOSAN A/S | 834,3 mio. kr. | 147 | 9,5 | Ringe |
| 11 | Easycare Plants A/S | 51,5 mio. kr. | 135 | 7,0 | Broby |
| 12 | Lundager Production A/S | 47,1 mio. kr. | 131 | 6,2 | Broby |
| 13 | FFV ENERGI & MILJØ A/S | 269,9 mio. kr. | 110 | 9,3 | Ringe |
| 14 | ELDAN RECYCLING A/S | 339,6 mio. kr. | 107 | 8,8 | Faaborg |
| 15 | Schroll Medical ApS | 98,4 mio. kr. | 106 | 9,3 | Årslev |
| 16 | Hjemly Fri- & Idrætsefterskole | — | 104 | 8,0 | Ringe |
| 17 | CESA, Center for Socialt Arbejde | — | 103 | 7,9 | Ringe |
| 18 | TØMRER- OG SNEDKERFIRMAET CARSTEN KNUDSEN A/S | 51,0 mio. kr. | 96 | 8,1 | Ringe |
| 19 | Aabo-Ideal A/S | 84,4 mio. kr. | 91 | 5,7 | Faaborg |
| 20 | RINGE KOST & REALSKOLE | — | 91 | 7,8 | Ringe |
| 21 | FJ INDUSTRIES A/S | 80,2 mio. kr. | 90 | 6,8 | Ferritslev Fyn |
| 22 | HOTEL FAABORG FJORD A/S | 24,2 mio. kr. | 88 | 7,6 | Faaborg |
| 23 | Den Selvejende Institution Sophiagård Elmehøjen | — | 85 | 7,6 | Broby |
| 24 | P.I.T. HEGN A/S | 51,7 mio. kr. | 83 | 7,6 | Ringe |
| 25 | Susannes Hjemmepleje ApS | 22,4 mio. kr. | 82 | 8,5 | Ringe |
| 26 | TORPSGAARD ERHVERVSRENGØRING ApS | 12,7 mio. kr. | 78 | 5,7 | Kværndrup |
| 27 | BERNSTORFFSMINDE EFTERSKOLE | — | 77 | 7,8 | Faaborg |
| 28 | Spar Årslev ApS | 8,7 mio. kr. | 74 | 5,2 | Årslev |
| 29 | SKAKO Concrete A/S | 12,6 mio. kr. | 74 | 5,8 | Faaborg |
| 30 | Broby Fri- og Sportsefterskole S/I | — | 74 | 7,8 | Broby |
| 31 | Wendorff v/Preben Wendorff | — | 73 | 7,8 | Faaborg |
| 32 | RINGE FRI-OG EFTERSKOLE | — | 73 | 7,8 | Ringe |
| 33 | RYSLINGE TAGDÆKNING A/S | 44,2 mio. kr. | 71 | 9,2 | Ringe |
| 34 | Falsled Kro A/S | 25,7 mio. kr. | 71 | 6,4 | Millinge |
| 35 | Midtfyns Gymnasium | — | 69 | 7,6 | Ringe |
| 36 | Fonden Asgaard-Sødinge | — | 66 | 7,6 | Ringe |
| 37 | JEROS A/S | 30,7 mio. kr. | 65 | 8,7 | Ringe |
| 38 | FFV RENOVATION A/S | 80,7 mio. kr. | 62 | 5,1 | Ringe |
| 39 | Fonden for Midtfyns Kollegier og Botilbud S/I | — | 61 | 7,4 | Ringe |
| 40 | CP BYG ApS | 41,1 mio. kr. | 61 | 6,9 | Broby |
| 41 | LARS PETER MØLLER, 713 FÅBORG ApS | 6,7 mio. kr. | 60 | 6,5 | Faaborg |
| 42 | ZELECTED FOODS ApS | 21,6 mio. kr. | 58 | 7,7 | Gislev |
| 43 | KHN Power ApS | 16,8 mio. kr. | 58 | 9,0 | Ringe |
| 44 | Ryslinge Høj- og Efterskole | — | 56 | 7,3 | Ryslinge |
| 45 | MH-Vikar v/Maja Schmidt Hansen | — | 55 | 7,4 | Faaborg |
| 46 | Alusteel A/S | — | 55 | — | Kværndrup |
| 47 | SKAKO VIBRATION A/S | 86,0 mio. kr. | 51 | 9,1 | Faaborg |
| 48 | REBRA ApS | 24,3 mio. kr. | 50 | 6,5 | Faaborg |
| 49 | CARSTEN HOLM A/S | 36,8 mio. kr. | 50 | 7,8 | Ringe |
| 50 | RYSLINGE FRISKOLE | — | 49 | 7,7 | Ryslinge |
Om ranglisten for faaborg-midtfyn
Ranglisten rangerer 500 virksomheder inden for faaborg-midtfyn efter ansatte — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er Faaborg-Midtfyn Kommune med 4.743, efterfulgt af MARIUS PEDERSEN A/S (1.903) og DANSK TRÆEMBALLAGE A/S (493).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.